Reklama
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Dzień Wszystkich Świętych to dobra okazja, aby przybliżyć dzieciom i wnukom historie życia naszych przodków.
Na pytanie, czy zmarli mogą się z nami kontaktować i domagać się czegoś od żyjących, odpowiada o. Zdzisław Kijas, franciszkanin, profesor teologii.
Wśród umierających jest Pan Bóg i może dlatego idę do nich z radością – mówi ks. Krzysztof Stąpor, kapelan hospicjum.
8-13
życie kościoła
Trzeba pomóc młodym odkryć ich powołanie, bez względu na to, jakie ono będzie.
14
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 19, 1-10)
Ostatnia niedziela października w wielu świątyniach obchodzona jest jako uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła. Przy tej okazji postawmy pytanie: po co, czasami ponosząc niemałe koszty, budujemy nasze świątynie oraz staramy się je nie tylko utrzymać, ale i ciągle upiększać?
Księga Mądrości, napisana w całości po grecku, jest jednym z najpóźniejszych tekstów Starego Testamentu, datowanym na połowę I wieku przed Chr. Jej oryginalność wyraża się w nowym odczytaniu klasycznych tematów związanych z historią Izraela: dziejów patriarchów czy wyjścia z Egiptu.
Nie każdy wierzący jest człowiekiem religijnym i nie każdy religijny jest człowiekiem wierzącym. Brzmi paradoksalnie, jednak spotykamy nie tylko osoby, które są zarazem wierzące i religijne.
Był jednym z najpopularniejszych świętych w Europie. Obecnie patronuje m.in. jeźdźcom i leśnikom.
15-18
życie kościoła
Głośne w ostatnim czasie żądanie od Niemiec reparacji wojennych rodzi pytanie o straty polskiego Kościoła w czasie II wojny światowej. Wśród ofiar byli przecież także duchowni. Niektórych z nich wspominamy dziś jako świętych i błogosławionych.
Jest kanadyjską katoliczką; żoną, matką, babcią. Osobą wciąż aktywną. I przekonuje, że nie tylko warto, ale wręcz należy się modlić za kapłanów.
20-25
Gratias Domine
W dążeniu do świętości człowiek powinien patrzeć nie tylko na siebie, ale także na otaczający go świat, przekonuje ks. dr Krzysztof Smykowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Swoją postawą udowodnili, że świętość i umiłowanie przyrody się nie wykluczają – przeciwnie.
Asceza to z jednej strony wyrzeczenie się nadmiernej konsumpcji, czyli tego wszystkiego, co w życiu jest zbędne, a z drugiej uwielbienie dzieła Stwórcy. Ekologiczny tryb życia od wieków jest więc wpisany w model świętości chrześcijańskiej.
26-29
punkt widzenia
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że rezolucje Parlamentu Europejskiego nie mają znaczenia, bo są „jedynie stanowiskiem politycznym” i „niewiążącym wezwaniem do działania”.
We własnym domu każdy powinien czuć się bezpiecznie, a przestępca, który napadnie domowników, musi się liczyć z tragicznymi konsekwencjami – podkreśla min. Zbigniew Ziobro.
W Szwajcarii schronów przeciwbombowych starczy dla 120% populacji. Ile takich miejsc jest w Polsce, tego nikt nie wie. Dlatego ruszyła inwentaryzacja, by sprawdzić gdzie Polacy mogliby się ukryć na wypadek bombardowań.
30-32
prasa zagraniczna
34
36-37
46-47
dobre rady
W naszej domowej kuchni jest wiele przypraw. Warto więc poznać ich zastosowanie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.
Anoreksja i bulimia to zaburzenia odżywiania, które często mają podłoże psychiczne.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
W trudnej sytuacji życiowej co wybrać: kancelarię prawno-odszkodowawczą czy adwokacką?
Co zrobić, gdy zalegamy z płatnościami za czynsz?
50-51
niedziela z kulturą
Pod powierzchnią pięknych obrazów, wręcz nierzeczywistych, czai się ukryta prawda.
W polszczyźnie mieliśmy liczbę podwójną, a jej ślady obserwujemy aż do dzisiaj, np. „dwoje oczu”, „dwoje uszu”, „dwie ręce”.
Studiuje równocześnie na dwóch wydziałach Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, a w wolnym czasie jest organistą w parafii. Jego koncert w Nowym Jorku był okazją do rozmowy o sztuce i miłości do organów.
53-65
Niedziela Plus
Od wieków góra ta stanowiła punkt orientacyjny dla wędrowców. Już w średniowieczu była uważana za górę świętą, a potem za miejsce kultu maryjnego. Co dziś – jedynego na świecie – znajduje się na Górze Chełmskiej w Koszalinie?
To jedna z najpiękniejszych tradycji związana z listopadowymi Zaduszkami.
Chciałbym bardzo podziękować wszystkim naszym diecezjanom, którzy włączyli się w Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dzisiaj możemy tymi środkami podzielić się z wami – powiedział bp Damian Bryl do młodych zgromadzonych na Eucharystii.
Do troski o zaniedbane, zapomniane dziecięce groby zachęcali Rycerze Kolumba z parafii św. Wojciecha.
Powraca do mnie w tych dniach jak echo zdanie zapisane przez Judę Machabeusza: „Święta i zbawienna jest myśl modlić się za zmarłych, aby byli od grzechu uwolnieni” (2 Mch).
Jan Kazimierz ufundował tu kościół i klasztor dla zakonników, wierząc, że w ten sposób wyprosi u Boga łaski i odwróci pasmo klęsk, które nawiedzały Rzeczpospolitą za czasów jego panowania.
W niedzielę 16 października w bazylice św. Brygidy została odprawiona Msza św. Ulicami miasta przeszła procesja różańcowa do bazyliki Mariackiej.
Dobiegają końca prace konserwatorskie na portalu bramy dziedzińca zamkowego w Brzegu.
W parafii św. Jacka w Słupsku otwarto kapsułę czasu z wieży kościelnej.
Niedziela bielsko-żywiecka
Może w Waszych sercach jest ból, jest bunt, są pytania. Ale jedno jest pocieszające. Te dzieci są w domu naszego Ojca – mówił ks. Arkadiusz Talik, kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, w Dniu Dziecka Utraconego.
Sesję poświęcono dwom wielkim świętym, a konferencję – więźniowi Auschwitz.
Jak świętowano jubileusz 120-lecia szkolnictwa w Kiczycach?
Niedziela częstochowska
Kościół cmentarny św. Rocha i św. Sebastiana stwarza przytulny klimat – rektor kościoła ks. Zbigniew Krawczyk.
W ten sposób chcę okazać swoją miłość rodzicom, którzy mnie wychowali i pragnę dla nich wiecznej szczęśliwości za trudy życia – mówi p. Irena.
Kościół akademicki św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie istnieje już 15 lat. Z tej okazji rozmawiamy z proboszczem ks. Michałem Krawczykiem.
Niedziela podlaska
Nie wystarczy brać, ale trzeba też Panu Bogu od siebie coś dać więc chcemy dać to podziękowanie, nasz dar serca za to, że mamy piękne leśnictwo, łowiectwo i rolnictwo – powiedział ks. Tomasz Duszkiewicz.
Siostry Opatrzności Bożej realizują ewangeliczne przykazanie miłości Boga i bliźniego, przejawiające się w szerzeniu chwały Bożej i w apostolskiej trosce o zbawienie wszystkich dusz ludzkich. Od sześciu lat pracują na terenie diecezji drohiczyńskiej.
Wierni dekanatu sokołowskiego, nieprzerwanie, przez 7 dni i nocy, trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Niedziela kielecka
Ojcowie kapucyni nie są jakimiś nowoczesnymi społecznikami w centrum miasta, ale sługami Jezusa, który obdarza ich charyzmatycznym powołaniem – mówił bp Jan Piotrowski w parafii św. Franciszka z Asyżu.
W wigilię Wszystkich Świętych w kościele w Brzezinach bp Jan Piotrowski dokona rekoronacji obrazu Matki Bożej, czczonej jako Królowa Wszystkich Świętych. W czasie Eucharystii 31 października o godz. 17.00 poświęci również nowe szaty dla wizerunku Madonny z II poł. XVII wieku.
O fenomenie Nocy Świętych z ks. Marcinem Boryniem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
Pragniemy wysławiać Boga i dziękować za łaskę pontyfikatu św. Jana Pawła II Wielkiego – powiedział metropolita krakowski.
W świecie bardzo skutecznie propagowana jest „kultura śmierci”. My promujemy życie i zamiast na Halloween zapraszamy młodzież na Bal Wszystkich Świętych – mówi ks. Dawid Grabowski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie.
Z Gietrzwałdu, gdzie odbiera cześć w cudownym wizerunku, przybyła na krakowski Kazimierz, do bazyliki Bożego Ciała!
Niedziela lubelska
Wojna w Ukrainie stała się impulsem do dzieł w duchu głoszonej przez św. Jana Pawła II nowej wyobraźni miłosierdzia.
Mesjasz powołał mnie i zostałem Jego żołnierzem, bo uwierzyłem w Niego szczerze – podkreślał śp. ks. inf. Grzegorz Pawłowski.
Z żadną inną religią nie jesteśmy tak powiązani, jak z judaizmem. Kto spotyka Jezusa, ten spotyka judaizm – powiedział abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
8 października dzieci z terenu diecezji przybyły z pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
Ich zbroją jest stan łaski uświęcającej, sztandarem – krzyż, tarczą – wiara, orężem – Różaniec.
W październiku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym czasie niektóre placówki szkolne, obchodzą jubileusze.
Niedziela łódzka
Wcielaniem miłości Boga do ludzi, szczególnie chorych i starszych, zajmują się Siostry Karolanki, prowadzące w Pabianicach Zakład Opiekuńczy im. Św. Jana Pawła II. Zgromadzenie Sióstr św. Karola Boromeusza jest obecne w Polsce od ponad 30 lat i za miejsce działalności apostolskiej obrało diecezję łódzką.
Pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus odbywają się koncerty w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis-Gara.
Wierni postrzegają go jako osobę ciepłą i pomocną. Duszpasterz głuchych, wiceprzewodniczący Komisji Ekumenicznej, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, kapelan Rady Rycerzy Kolumba, dziekan dekanatu Łódź Widzew oraz pasjonat pszczelarstwa. To tylko część aktywności ks. Wiesława Kamińskiego, proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi.
Niedziela przemyska
Dzieci zmarłe przed urodzeniem mają prawo do godnego pochówku, który jest wyrazem odpowiedzialności i szacunku – mówi dr Beata Guzik, lekarz ze szpitala w Krośnie.
Chcemy świata wolnego od wojen, nienawiści i cierpienia. Żeby tak się stało, ludzie muszą żyć w prawdzie – powiedział do młodzieży abp Adam Szal.
Sztandar to zobowiązanie, wyróżnienie, a zarazem symbol, który jednoczy – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Niedziela rzeszowska
W kościele Matki Bożej Częstochowskiej została odprawiona Msza św. dziękczynna za 25 lat działalności Parafialnego Zespołu Caritas w Jaśle.
W Nienadówce przy drodze z Rzeszowa do Sokołowa ostała się 140-letnia kapliczka.
Trudno zrozumieć, dlaczego brednie uchodzą płazem na Uniwersytecie Jagiellońskim?
Niedziela sandomierska
Sukces parafii z Tarnobrzega w ogólnopolskim konkursie „Aktywna Parafia” 2022.
Zabiegi o jej powstanie trwały od 2012 r. Obecnie dobiega końca wykańczanie obiektu.
Na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego miejscowej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Niedziela sosnowiecka
– Nasza praca jest stresująca i odpowiedzialna. Dlatego słowa wsparcia, życzliwości i modlitwy są dla nas budujące – powiedział Klaudiusz Nadolny, dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.
Modlitwa o uproszenie daru beatyfikacji matki Teresy Kierocińskiej nie ustaje.
Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie odbywają się co roku. Tradycyjnie miejscem modlitwy w intencji jubilatów jest sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.
Niedziela świdnicka
Współpraca między diecezjami na Dolnym Śląsku zaczęła się już rok wcześniej, gdy w legnickim seminarium powstał rok propedeutyczny, do którego dołączyli świdniccy klerycy.
Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z terenu diecezji świdnickiej, nazywani duchowym dziedzictwem papieża Polaka, spotkali się w katedrze na wspólnym dziękczynieniu. Nie zapomnieli także o corocznej kweście.
O sensie modlitwy i modlenia się, ale i o tym, dlaczego warto prosić Wszechmogącego Boga o cokolwiek mówi ks. Krzysztof Augustyn, student IV roku psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
To wyróżnienie ze strony uczelni jest dla mnie prawdziwym zaszczytem – powiedziała rektor Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Marii Kolbego od wielu już lat utrzymuje się w ścisłej czołówce renomowanych liceów w Polsce. Tego roku obchodzi 30-lecie istnienia.
Dziś spotykamy się spontanicznie, za co jestem wszystkim bardzo wdzięczna – powiedziała Kateryna Zavizhenets, prezeska stowarzyszenia Mi-Gracja pod Aniołem Wolności w Szczecinie.
Niedziela toruńska
Czy trzecie piętro bez windy może stać się więzieniem bez wyjścia? Tak, jeśli nogi i ręce odmawiają ci posłuszeństwa, a codziennym towarzyszem jest wózek inwalidzki. Jednak wszystko może się zmienić, jeśli znajdzie się kilku ludzi o gorących sercach.
W biurze u św. Piotra kłębi się tłum ludzi, opowiadając nieprawdo-podobne historie. Wydają się być niemożliwe, ale zdarzyły się naprawdę.
Już za chwilę listopad, miesiąc, który co roku przecina śmierć z życiem i wiecznością. Nadchodzi czas zadumy, wspomnień, ale także modlitwy i nadziei na to, że koniec jest tylko nowym, piękniejszym początkiem.
Niedziela warszawska
O tajemnicy świętych obcowania, wyjątkowej pasji wikariusza oraz o tym, że nie warto wszystkiego kupować w Internecie, z ks. dr. Zbigniewem Godlewskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Księża, którzy jako klerycy odbywali przymusową służbę wojskową w Bartoszycach, pielgrzymowali do grobu swojego kolegi – bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Jeszcze niedawno ich bliscy, znajomi zapalali lampki w miejscach symbolicznych, bo nie wiadomo było, gdzie ich pochowano. Po latach część Żołnierzy Wyklętych doczekało się swoich grobów. Inni wciąż czekają...
Niedziela wrocławska
Uroczystość rozpoczęła się w katedrze Eucharystią, której przewodniczył abp Józef Kupny, Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego.
Najstarsza katolicka szkoła podstawowa przeżywa jubileusz.
Wbrew pozorom znajomość języka nie jest najważniejsza w duszpasterstwie anglojęzycznym. Najważniejsza jest miłość – mówi franciszkanin o. Marcin Buntov, rektor Pastoral Center.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej odwiedziło parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chmielku.
W przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych poznajmy dzieło ze zbiorów Muzeum Katedralnego.
W Starym Lipowcu wierni zgromadzili się na procesji różańcowej prowadzącej przez całą miejscowość.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Uśmiech czy wyciągnięte ręce na całym świecie znaczą to samo – opowiada o swoim doświadczeniu misyjnym Anna Gorzelana.
Osobiste doświadczenie w praktykowaniu własnej duchowości w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych przedstawia Piotr Zakrzewski.
Biskup Adrian Put był gościem kolejnego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym. Tradycyjnie odbyło się ono w Klubie Studenckim Gęba na Uniwersytecie Zielonogórskim.