W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II w całej Małopolsce przypominano postać i nauczanie papieża Polaka. Modlono się za jego przyczyną, zorganizowano koncerty.
W sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie uroczystej Sumie odpustowej, sprawowanej przez kardynałów, biskupów i bardzo wielu kapłanów, przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Rozpoczynając Eucharystię, metropolita krakowski powiedział m.in.: – Pragniemy wysławiać Boga i dziękować za łaskę pontyfikatu św. Jana Pawła II Wielkiego, pragniemy wysławiać Boga i dziękować Mu za Mszę św. inaugurującą pontyfikat Ojca Świętego dokładnie 44 lata temu, 22 października 1978 r. Zwrócił uwagę na trwające sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy poświęcone młodym, przygotowujące Kościoły w Europie na ŚDM w Lizbonie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii przypomniał: – Na Białych Morzach w Krakowie, w tragicznych dla Polski czasach II wojny światowej i okrutnej okupacji niemieckiej, pracował i modlił się młody robotnik Karol Wojtyła. Tutaj dojrzewało jego powołanie kapłańskie i tutaj też, w chwilach przerwy od pracy, czytał – jako alumn tajnego wyższego seminarium duchownego – książki z filozofii i teologii.
Podkreślił, że Ojciec Święty był zwiastunem radosnej nowiny, czyli Ewangelii, że wszędzie ogłaszał pokój i wzywał do pokoju. Zaznaczył, że tę misję zwiastuna radosnej nowiny Jan Paweł II przekazał młodym ludziom, nazywając ich w czasie ŚDM w Rzymie w 2000 r. „stróżami poranka”. A zwracając się do uczestników sympozjum, powiedział: – Życzę wam z całego serca, aby te słowa św. Jana Pawła II Wielkiego z roku 2000 o „stróżach poranka” lepszego i bardziej ludzkiego świata były dla was natchnieniem zarówno na dzisiejsze, wieczorne czuwanie, jak i na jutrzejsze końcowe spotkania i refleksje. Niech w obliczu dzisiejszych zagrożeń pokoju, zwłaszcza wobec wojny na Ukrainie spowodowanej przez okrutną rosyjską agresję, staną się one dla was duchowym przygotowaniem do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Niech Najświętsza Maryja Dziewica, która zawsze mówiła Bogu „tak”, sprawi, abyście dla współczesnego świata byli zwiastunami radosnej nowiny, a wszystkim ludziom ogłaszali Chrystusowy pokój.
Po Mszy św., w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych oraz młodzież reprezentująca niemal wszystkie kraje Europy, odbył się piękny koncert „Totus Tuus” wykonany przez działające przy sanktuarium chór i orkiestrę pod batutą Marka Kluzy. Partie solowe wykonała Dominika Harasimowicz, a myśli motywujące do refleksji czytał ks. Grzegorz Lenart.