Reklama

Niedziela Łódzka

Głos jeden na milion

Pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus odbywają się koncerty w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis-Gara.

Niedziela łódzka 44/2022, str. VI

[ TEMATY ]

festiwal

Marek Kamiński

Muzyka uwrażliwia na sztukę

Muzyka uwrażliwia na sztukę

W świątyni przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła orkiestra smyczkowa Primuz pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka. W jej wykonaniu usłyszeliśmy Concerto Giocoso II Sławomira Kaczorowskiego na akordeon (Zbigniew Ignaczewski), fagot (Krzysztof Kamiński) i orkiestrę. Wielkimi owacjami nagrodzono również znakomite skrzypaczki Zuzannę Jeżyńską i Dominikę Sznajder-Janczewską za wykonanie Koncertu nr 3 Jesień (F-dur) oraz Koncertu nr 4 Zima (f-moll)z Czterch pór roku Antonio Vivaldiego z udziałem orkiestry smyczkowej.

Teresa Żylis-Gara – Pamiętamy to koncert poświęcony patronce festiwalu. Arie i pieśni, które maestra posiadała w swym repertuarze, wykonali uczestnicy kursów mistrzowskich organizowanych w Radziejowicach.

– Była dla mnie muzycznym aniołem. Miała aksamitny nieziemski głos. Taki głos zdarza się raz na milion, a my mieliśmy tę możliwość poznać maestrę osobiście. Była wspaniałą śpiewaczką i wspaniałym pedagogiem. Spotkanie z nią w 2007 r. totalnie odmieniło moje życie i podejście do tematyki śpiewu oraz sztuki wokalnej – wspomina śpiewaczkę Ilona Krzywicka.

Reklama

Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in. arię Desdemony Ave Maria z IV aktu opery Otello w wykonaniu Justyny Samborskiej sopran, arię Skołuby Ten zegar stary z III aktu opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki, zaśpiewaną przez Wiktora Dudara bas, a także arię Tosci Vissi d´arte, vissi d´amore z II aktu opery Tosca Giacomo Pucinni´ego w wykonaniu Ilony Krzywickiej sopran.

Artyści zaprezentowali również dwie pieśni dedykowane maestrze, skomponowane przez jej bratanka Andrzeja Żylisa Modlitwa do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Moja Ave Maria do słów Kaliny Jerzykowskiej.

Wykonawcom akompaniowała na fortepianie prof. Laura Kluwak-Sobolewska.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Musica Sacra w Międzyzdrojach

W dniach 18-23 czerwca br. odbył się po raz 52. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach

Mogliśmy zobaczyć najlepsze chóry z różnych zakątków świata, m.in. ze Szwecji, Czech, Litwy i Niemiec oraz chóry i zespoły polskie. Jednym z głównych dni festiwalu był konkurs „Musica Sacra”, który odbył się w środę 21 czerwca w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Jury w składzie: prof. Anna Domańska, prof. Halina Bobrowicz, prof. Dariusz Dyczewski, ks. prał. dr Marian Jan Wittlieb, ks. kan. dr Zbigniew Woźniak, po wysłuchaniu dziewięciu zespołów biorących udział w konkursie, przyznało następujące nagrody:

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję