Reklama
z Watykanu
4
dookoła świata
5
z Jasnej Góry
6-7
dookoła Polski
8
temat numeru: Niepokalana
Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Dla małego dziecka mama jest początkiem i końcem świata. Jest od zawsze i na zawsze. Dyskretnie odczytuje potrzeby, czuwa. Gdy choć na chwilę zniknie z pola widzenia, dziecko natychmiast to zauważa i woła: mamo! I mama znów się pojawia. Ot, naturalny stan
10-14
8 grudnia w Godzinie Łaski przytul się do Serca Mamy
Cześć oddawana młodej Dziewczynie z Nazaretu zasadza się na podstawowym przywileju, który z woli Boga otrzymała: Boskim macierzyństwie. Nosząc Jezusa w swym łonie, jak każda matka była skoncentrowana na swoim Dziecku.
13
temat numeru: Niepokalana
14
8 grudnia w Godzinie Łaski przytul się do Serca Mamy
15
150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego
Ślad, który Piłsudski odcisnął w politycznej rzeczywistości Polski, trwa w nas do dziś.
18-19
spełnione proroctwo Andrzeja Boboli
Postać św. Andrzeja Boboli nierozerwalnie wiąże się z obchodzonym w Polsce 11 listopada Dniem Niepodległości. Dzień ten został bowiem przepowiedziany przez niego 100 lat wcześniej i całe proroctwo dokładnie się spełniło
20
nowy rok duszpasterski
Począwszy od Adwentu, przez najbliższe dwa lata będziemy się wpatrywali w Osobę Ducha Świętego, w Jego dary i charyzmaty. Człowiek żyjący Duchem Świętym staje się Jego świątynią i jest narzędziem Jego działania i oddziaływania w świecie.
Pan Jezus miał pretensje do swoich słuchaczy, że nie potrafią odczytywać znaków czasu. Program Duszpasterski dla Kościoła w Polsce jest próbą odpowiedzi na pytanie o najbardziej palące wyzwania dla członków Kościoła i wszystkich ludzi dobrej woli
24-25
Duch, który umacnia miłość
Motywem przewodnim duszpasterstwa w nowym roku kościelnym jest hasło: „Duch, który umacnia miłość”. Jesteśmy powołani do tego, żeby przyjmować miłość od Boga i żeby coraz bardziej kochać na wzór Jezusa.
26-27
cykl adwentowy - życie w wymiarze Boga
Codzienność sprawia, że świat nam się kurczy. Święta to zaproszenie do podniesienia wzroku wyżej. Za horyzontem doczesności jest bezkresny horyzont wieczności.
Za banalnymi zajęciami dnia powszedniego kryją się fundamentalne pytania i wybory. Obyśmy zdążyli te pytania sobie zadać i dobrze wybrać...
30
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
Okres Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, ma trzy zasadnicze wymiary. Po pierwsze – upamiętnia oczekiwanie starotestamentowego Izraela na zbawczą interwencję Bożą, które doczekało się spełnienia w życiu i działalności Mesjasza, którym jest Jezus z Nazaretu.
32-33
rozmawiamy o reparacjach wojennych
O prawno-historycznych racjach domagania się reparacji wojennych od Niemiec z Arkadiuszem Mularczykiem rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
38
z prasy zagranicznej
39
na linii Warszawa - Bruksela
Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może oznaczać niebezpieczny precedens. Jeżeli rząd PiS ulegnie, to aktywiści będą chcieli znacznie więcej, a Bruksela uzna, że miała rację
40
Kongres Chrześcijańskich Przedsiębiorców
Już 9 grudnia 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbędzie się Kongres Chrześcijańskich Przedsiębiorców. Spotkanie, organizowane przez Polską Akademię Biznesu, skierowane jest do przedstawicieli świata biznesu, nauki, przedsiębiorców i parlamentarzystów
41
felietony
Często sięgam do książki dla mnie szczególnej i namawiam do tego samego wszystkich, bo warto. Mam na myśli pierwszą książkę ks. prof. Karola Wojtyły pt. „Miłość i odpowiedzialność”
Kolejne burzliwe dni w polskiej polityce zniechęciły Pana Niedzielę do aktywnego wypowiadania się na jej temat. Postanowił uciec na jakiś czas w zacisze własnych wspomnień. Tam czuł się bezpiecznie.
Po co jednak afiszować się Polakiem? Skoro tylu jest piłkarzy. Dobrych zresztą.
46-47
rodzina - poradnik
Od pewnego czasu zaczytuję się w dokumentach tego mało znanego w Polsce świętego i zastanawiam się, jak to możliwe, że ktoś, kto żył w II połowie XVI wieku, opracował tak rewolucyjny system wychowawczy!
Adwent dla faceta może być genialnym wyzwaniem. Dla mnie zawsze był okazją, by w swoją codzienność wprowadzać na nowo porządek.
48
pomagamy
Rozmowa Magdaleny Bartoszewicz z Małgorzatą Sarotą, mamą 4-letniego Aleksandra, dla którego prowadzimy zbiórkę przez portal pomagam.caritas.pl
49
kultura
50
51
różne
53
Niedziela Młodych
Stał się natchnieniem dla Mahatmy Gandhiego, który dzięki niemu rozpoczął pokojową walkę o niepodległość Indii. Jego książka odmieniła całe życie C.S. Lewisa, który później stał się sławny jako autor „Opowieści z Narni”. O kim mowa?
Pamiętacie dzień swojego bierzmowania, a może jesteście jeszcze przed przyjęciem tego sakramentu? Co nowego może wnieść w nasze życie?
54-57
Niedziela bielsko-żywiecka
Diecezjalne obchody I Światowego Dnia Ubogich odbyły się 18 listopada w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Medalem „Benemerenti in Opere Evangelizationis” została odznaczona Zofia Kusy, misjonarka z Cieszyna pracująca w Brazylii.
S. Jadwiga Urszula Wyrozumska ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Cieszynie została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Niedziela częstochowska
W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Czeka nas zatem – jak powiedział św. Jan Paweł II na początku trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa – porywające zadanie.
Pierwsze oznaki mojego powołania kapłańskiego były związane przede wszystkim z Mszą św. i zamyśleniem na jej temat. Powołanie kapłańskie najczęściej rodzi się przy ołtarzu, dlatego najwięcej powołań obserwujemy wśród ministrantów.
Promowanie muzyki liturgicznej i chrześcijańskiej, a także popularyzacja piosenki religijnej i wartości chrześcijańskich – to cele Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w Radomsku.
Niedziela podlaska
W dniach 17-19 listopada w Drohiczynie odbyły się rekolekcje formacyjne z Błogosławioną Karoliną Kózkówną. Uczestniczyli w nich stypendyści FDNT, a także młodzież związana z KSM Diecezji Drohiczyńskiej – łącznie ok. 50 osób.
Obchodząc Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia – w sposób szczególny dziękujemy Bogu za istnienie i posługę Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny, potocznie określanych jako Siostry Sercanki.
Spośród Błogosławionych 108 Męczenników Polskich II wojny światowej większość oddała życie za wiarę 75 lat temu.
Niedziela kielecka
O adwentowej radości, wyzwaniach czasu Adwentu i adwentowym oczekiwaniu z bp. Janem Piotrowskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
We Wrocieryżu od wieków cześć odbiera patron kościoła – św. Marcin, ale przede wszystkim kultem otaczana jest Matka Boża, wyobrażona w pięknej ikonie w ołtarzu głównym.
Niedziela małopolska
Dzień przed wspomnieniem św. Mikołaja swoje święto obchodzą wolontariusze. Wielu z nich, tak jak Rafał, zaangażowało się w obchody pierwszego Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.
Nazywa się tak samo jak słynny polarnik i podróżnik. Ale zamiast zdobywać bieguny, 9 z 45 lat swojego życia przesiedział w różnych więzieniach, a wcześniej zaliczył dom dziecka i poprawczak.
„Co robisz, gdy nie wiesz, dokąd zmierzać? Komu ciche sekrety powierzać? Gdy bez przerwy oskarżasz czyny swe, gdy nie wie, co czynić ma serce twe...” – napisała Ania Kopeć z Naprawy k/Jordanowa.
Niedziela lubelska
Ze względu na kończący się Rok św. Brata Alberta 18. rocznica ogłoszenia tego świętego patronem Puław miała szczególną oprawę.
Ćwierć wieku temu 22 grudnia 1992 r. bp Ryszard Karpiński odprawił Mszę św. w intencji nowo powstałego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Lublinie, inaugurując jego działalność.
Wszyscy mamy mieszkania lub domy; zwykle nie martwimy się o dach nad głową. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja ludzi bezdomnych. Dla nich każda noc, zwłaszcza w czasie mrozów, jest wyzwaniem.
Niedziela legnicka
25 listopada odbyła się inauguracja Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej im. ks. Marka Adaszka. W pierwszych zajęciach wzięło udział ponad 80 osób z różnych stron diecezji.
Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, który piastuje tę funkcję od 4 miesięcy, odwiedza wszystkie diecezje, zapoznając się z działaniami poszczególnych Caritas diecezjalnych.
Jak rozmawiać z dzieckiem i przy dziecku, to temat warsztatów dla rodziców, które w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie poprowadziła dr Aleksandra Aszkiełowicz.
Niedziela łódzka
Biskupstwo jest służbą. Kapłaństwo jest służbą. Diakon też jest sługą. Wasza obecność przy ołtarzu, to też służba, bo ministrant to ten kto służy, posługuje, pomaga – mówił bp Ireneusz Pękalski do zgromadzonych w archikatedrze ministrantów, lektorów i ceremoniarzy z całej archidiecezji.
„Bądźmy dobrzy jak chleb” to temat rekolekcji Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego, które odbyły się kilka dni temu w budynku Studium Muzycznego, przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi.
Człowieka poznajemy także przez opowieści czy wspomnienia o nim. Te o ks. Marku są bardzo świeże, bo przecież kilka dni temu jeszcze był.
Niedziela przemyska
List Pasterski Metropolity Przemyskiego abp. Adama Szala na I Niedzielę Adwentu 2017 r.
Wieczorem 15 listopada w przemyskim Karmelu odbyło się spotkanie z modlitwą o uzdrowienie.
W 99. rocznicę odzyskania niepodległości wzruszających uroczystości nie mogło zabraknąć również w powiecie jarosławskim i samym Jarosławiu.
Niedziela rzeszowska
W kościele wygaszonym przed Mszą św. roratnią, jedynym jasnym punktem jest świeca – symbol Maryi. W rozpoczynającym się 3 grudnia Adwencie, z większą niż zwykle uwagą będziemy patrzeć na Matkę Bożą, która przyniosła światło Jezusa Chrystusa.
Z okresem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia wiązało się wiele zwyczajów i zachowań nierzadko do dzisiaj jeszcze stosowanych.
Od lat w jeden z niedzielnych wieczorów w połowie listopada kościół parafialny w Górnie wypełniają tłumy wielbicieli muzyki religijnej.
Niedziela sandomierska
Pod hasłem „Wielbi dusza moja Pana” kilkadziesiąt osób wzięło udział w Przeglądzie Piosenki Religijnej w Gorzycach.
Z ks. Bogusławem Pituchą, dyrektorem Caritas Diecezji Sandomierskiej, rozmawia ks. Adam Stachowicz.
Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa powstają, aby królował Chrystus. Odbywa się to m.in. poprzez Intronizację Jego Najświętszego Serca w naszych sercach, rodzinach, parafiach, diecezjach i w całej naszej Ojczyźnie.
Niedziela sosnowiecka
Dnia 19 listopada br. minęło 600 lat od ceremonii koronacji Elżbiety z Pilczy, trzeciej żony Władysława Jagiełły. Z tej okazji w poniedziałek 20 listopada odbyła się podniosła uroczystość w auli pilickiego liceum.
Srebrny jubileusz diecezji można obchodzić na różne sposoby. Kapłani i świeccy zrzeszeni w sosnowieckim oddziale Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie zorganizowali sympozjum naukowe.
Zbliżający się koniec roku to czas, kiedy pojawiają się refleksje dotyczące przemijania i niepokój o nadchodzącą przyszłość. Właśnie wtedy wzrasta popyt na usługi wróżek i podobnych profesji.
Niedziela świdnicka
Dla górników nie ma ważniejszego święta, jak święto ich patronki – Świętej Barbary, które jest obchodzone 4 grudnia. I choć w Wałbrzychu i Nowej Rudzie nie ma już czynnych kopalń węgla kamiennego, to żyją górnicy, którzy wykonywali ten jakże trudny i niebezpieczny zawód.
Tak nam dopomóż Bóg!” – to słowa refrenu słynnej „Roty”, którą zna każdy polski patriota i które są śpiewane w postawie stojącej, dla oddania tej pieśni szczególnej czci, jak to czynimy wobec hymnu.
W środę, 22 listopada, we wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyków kościelnych, w pallotyńskiej parafii św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu-Podgórzu odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Marcina Kunata SAC.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
We wrześniu br., po Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę do naszej archidiecezji został przekazany obraz Matki Bożej Solidarności oraz replika Krzyża Nowohuckiego.
Z okazji tegorocznego Święta Niepodległości prezydent RP Andrzej Duda przyznał Złoty Krzyż Zasługi wieloletniemu kustoszowi Sanktuariów Maryjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. kan. Januaremu Żelawskiemu.
Parafia została erygowana 3 listopada 1985 r. Pierwszym proboszczem i organizatorem życia parafialnego był nieżyjący już ks. Stanisław Gleń.
Niedziela toruńska
Udało się! Przez wiele lat z nutką zazdrości przyjmowałem informacje o balach organizowanych w różnych miastach z okazji Święta Niepodległości.
8 grudnia minie 15. rocznica sprowadzenia do kościoła w Kowalewie Pomorskim relikwii św. Mikołaja.
W Sali Senatu Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 17 listopada odbyła się gala wręczenia „Stalowych Aniołów”, nagród w konkursie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego dla osób wyróżniających się w szeroko rozumianej działalności na rzecz drugiego człowieka.
Niedziela warszawska
Dojazd autem do ośrodka zdrowia wiąże się z większym ryzykiem wypadku, niż prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań po szczepieniu.
Adwent to szczególna okazja do dobroczynności. W przedświątecznym czasie w stolicy można zaangażować się w wiele charytatywnych zbiórek i dzieł miłosierdzia.
Z ks. prof. Stanisławem Urbańskim, twórcą polskiej szkoły duchowości, rozmawia ks. dr hab. Kazimierz Pierzchała.
Niedziela wrocławska
Ogólnopolskiego Forum Młodych odbyło się po raz XXXII, tym razem pod hasłem „Kościół w państwie, państwo w Kościele”.
W okresie Adwentu będziemy przybliżać placówki wychowawcze dla dzieci. Siostry Józefitki przez lata swojej posługi w Wierzbicach starają się zapewnić podopiecznym atmosferę prawdziwego domu. Adwent to dla dzieci czas wyjątkowy.
Adwent w naszej rodzinie oznacza to, że wieczorem mama będzie gotować jaglankę z bakaliami i zawinie ją na noc w gruby koc, żeby rano szybko podać dzieciom ciepłe śniadanie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Blisko 200 harcerzy i harcerek wzięło udział w andrzejkowym biwaku harcerskim, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu.
Szkoła Podstawowa nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju zorganizowała 16. już edycję Dnia Jesiennego Liścia. Wydarzenie już od wielu lat łączy całą społeczność „Piątki”, mieszkańców Biłgoraja i okolic, a także wielu ludzi dobrego serca z całego kraju.
W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 listopada przypada wspomnienie bł. Karoliny Kózkównej. Jest to dzień upamiętniający jej narodziny dla nieba.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu, decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, znalazł się na prestiżowej liście Pomników Historii, na której figurują zabytki lub parki kulturowe o szczególnej wartości dla kultury narodowej.
65 lat temu rządy w Ordynariacie Gorzowskim objął ks. inf. Zygmunt Szelążek. – Zasługuje na beatyfikację tak samo jak zmarły w opinii świętości jego następca sługa Boży bp Wilhelm Pluta.
Przy okazji rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., które w dniach od 24 do 26 listopada odbyły się w Głogowie, z Edmundem Woźniakiem rozmawia Kamil Krasowski.