Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z nadzieją w Adwent i rok

Niedziela rzeszowska 49/2017, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Ks. Tomasz Nowak

Figura Matki Bożej Niepokalanej z 1898 r. przy rondzie im. abp. I. Tokarczuka w Rzeszowie

Figura Matki Bożej Niepokalanej z 1898 r. przy rondzie
im. abp. I. Tokarczuka w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele wygaszonym przed Mszą św. roratnią, jedynym jasnym punktem jest świeca – symbol Maryi. W rozpoczynającym się 3 grudnia Adwencie, z większą niż zwykle uwagą będziemy patrzeć na Matkę Bożą, która przyniosła światło Jezusa Chrystusa. Z kolei cały nowy rok, z racji programów i patronów, skieruje naszą uwagę na Ducha Świętego, św. Stanisława Kostkę i abp. Ignacego Tokarczuka. Jak co roku mamy nadzieję na jak najlepsze wykorzystanie czasu danego nam od Pana Boga.

Duch Święty i miłość

W pierwszą niedzielę Adwentu, kiedy rozpoczniemy nowy rok kościelny, wejdzie w życie nowy program duszpasterski dla Kościoła katolickiego w Polsce pod hasłem „Duch, który umacnia miłość”. Po czteroletnim cyklu poświęconym tematyce chrzcielnej biskupi zdecydowali, aby w następnych dwóch latach rozwinąć tematykę sakramentu bierzmowania. Autorzy programu zachęcają, aby na nowo spojrzeć na ten sakrament, nie tylko w związku z przygotowaniem do jego przyjęcia młodzieży. Niezależnie od wieku bardzo potrzebujemy świadomej pobożności ukierunkowanej na Ducha Świętego. To Duch Święty jest tym, kto otwiera człowieka na miłość. Z jednej strony pozwala doświadczać, że jesteśmy przez Boga akceptowani i kochani, a z drugiej – poszerza nasze serca, uzdalniając do obdarowywania miłością bliźnich. Adwent przypomina nam o wyjątkowej współpracy z Duchem Świętym Matki Bożej. Dzięki temu, że Maryja poczęła za sprawą Ducha Świętego i urodziła Jezusa Chrystusa, przekonaliśmy się, jako ludzkość, do jakiego stopnia Bóg umiłował świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Św. Stanisław Kostka i wierność

Biskupi zdecydowali, że patronem nowego roku liturgicznego będzie św. Stanisław Kostka. Wybór Stanisława Kostki motywowany jest przypadającą 450. rocznicą śmierci jezuity z Rostkowa (zmarł 15 sierpnia 1568 r.). Patron młodzieży dobrze koresponduje z synodem biskupów na temat „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, który odbędzie się w październiku 2018 r. w Watykanie. Kościół powszechny wiąże z tym synodem wiele nadziei. Można powiedzieć, że rok 2018 będzie należał do młodzieży także i z tego powodu, iż tysiące młodych ludzi będzie się przygotowywać do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r. Życie św. Stanisława Kostki może inspirować także współczesną młodzież. Święty wskazuje, jak być wiernym powołaniu wobec wielu przeciwności. Niemniej niedoścignionym przykładem wierności powołaniu pozostaje Matka Boża. W adwentowym czasie myślimy o Jej konsekwentnym i wiernym powtarzaniu, od zwiastowania po wniebowzięcie: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”.

Abp Ignacy Tokarczuk i wolność

Obok inicjatyw kościelnych warto w osobistym programie duchowym uwzględnić decyzję władz państwowych. Posłowie Rzeczpospolitej zdecydowali, że rok 2018 będzie przebiegał pod patronatem abp. Ignacego Tokarczuka i Ireny Sendlerowej (2018 będzie także rokiem jubileuszu 250-lecia konfederacji barskiej oraz praw kobiet). Jako mieszkańcy Podkarpacia powinniśmy szczególnie pamiętać o abp. Ignacym Tokarczuku. W 2018 r. przypada 100. rocznica urodzin metropolity przemyskiego (urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych). Abp Tokarczuk przez 27 lat kierował diecezją, a później metropolią przemyską, która, do nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce w 1992 r., obejmowała większą część terenów obecnej diecezji rzeszowskiej. Urodziny Arcybiskupa zbiegają się z jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości. Choć w innych realiach, abp Tokarczuk, podobnie jak Piłsudski, był przywódcą zmagań narodu polskiego o wolność Ojczyzny. Nade wszystko przywódczynią prowadzącą do wolności jest Matka Boża. W adwentowym czasie będziemy przeżywać uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która pokazuje Maryję wolną od grzechu pierworodnego. Zmagając się z różnymi własnymi ograniczeniami i zniewoleniami, prośmy o wsparcie Tę, która jest Matką wszelkiej wolności.

2017-11-29 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W postawie św. Jana Chrzciciela na spotkanie z Nowonarodzonym

Zdążamy do świąt Bożego Narodzenia. Już się rozpoczęły przygotowania. Dla ludzi wierzących w Chrystusa przygotowanie do świąt powinno mieć charakter religijny. W liturgii adwentowej pojawiają się szczególne postacie, które mają nam pomóc przygotować się do nadchodzących świąt. Jest ich wiele. Najbardziej znani i najczęściej przez liturgię ukazywani to prorok Izajasz, św. Jan Chrzciciel i Maryja. Chcemy się dzisiaj przyjrzeć postaci Jana Chrzciciela i zastanowić się, jakie jest jego przesłanie, w jaki sposób chce nas przygotować na nadchodzące święta.
Droga życia Jana była drogą modlitwy i milczenia przed Bogiem. Zostawił swój rodzinny dom. Zostawił na jakiś czas ludzi i poszedł na pustynię. Wiedział, że tam przebywali prorocy. Wiedział, że w ciszy pustyni przychodzi do człowieka Bóg. Jakby przeczuwał, że taką drogą pójdzie zapowiadany przezeń Zbawiciel, że będzie często odchodził od tłumów, by całe noce spędzać na modlitwie, aby być sam na sam z Ojcem. Zrozumiał Jan, że Bóg lubuje się przede wszystkim w ludziach wewnętrznie wyciszonych.
Jak się czujesz w tym dziś rozkrzyczanym świecie? Czy szukasz wyciszenia, aby stanąć sam na sam z Bogiem? Czy masz jakąś pustynię w swoim życiu? Przypominają ci często, że twoje miejsce jest przy Bogu. Jeśli odchodzisz od Boga albo tylko o Nim zapominasz i nie zachowujesz codziennej więzi z Nim, to życie twoje traci na uroku, staje się puste i blade. Musimy przeto szukać pustyni, a można ją nawet znaleźć w zatłoczonym tramwaju czy w autobusie, czy nawet przy kuchni przy garnkach. Zależy to od ciebie.
Na Janowej drodze życia leżały kamienie pokuty, ascezy, wyrzeczenia i surowości. Ewangeliści zanotowali: „Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym” (Mk 1,6). Dlatego Jezus mówił do tłumów o Janie: „Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze?... Człowieka w miękkie szaty odzianego?” (Mt 11,7-8). A więc Jan był człowiekiem trudu i wyrzeczenia. W sytuacji pokutnika mógł śmielej wołać: „Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie” (Mt 3,1); „Jam głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego” (Łk 3, 4); „Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc owoce godne nawrócenia” (Łk 3,7-8).
Nie wstydź się być ubogim duchem, nie bój się ascezy. Janowa droga wydeptywana ku Zbawicielowi była gościńcem wielkiej pokory. Ten prorok pustyni znał prawdę o sobie. Mimo cierpkich słów kierowanych do słuchaczy, mimo stawianych żądań, został tłumnie otoczony przez ludzi. Ewangeliści odnotowali: „Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem” (Mt 3,5). Wielu próbowało mu wmówić, że chyba jest Mesjaszem albo Eliaszem, albo innym prorokiem. On zaprzeczył i ogłaszał wielkość Tego, którego zapowiadał: „Ja was chrzczę wodą, lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów” (Łk 3,16). A kiedy indziej wyznał: „Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał” (J 3,30). Gdy Chrystus rozpoczął publiczną działalność, Poprzednik - tak ceniony przez ludzi - usunął się w cień.
Dlaczego się wynosisz nad innych, dlaczego się mądrzysz, dlaczego sobą chcesz przesłaniać Chrystusa? Pamiętaj, im więcej ci przybywa lat, im więcej przybywa ci wiedzy, im wyższe stopnie będą zdobić twoje nazwisko, tym masz być pokorniejszy.
Czy jesteś człowiekiem jednoznacznym w sprawach moralnych? Czy jesteś człowiekiem z zasadami?

CZYTAJ DALEJ

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję