Reklama
Obserwator
5-8
9
temat numeru
Czy wojna za wschodnią granicą wywołała w Polakach strach? Pewne symptomy tego, że czujemy się zagrożeni tym, co wyprawia Rosja na Ukrainie, pojawiły się niewątpliwie u większości z nas. Na ile są to reakcje normalne? W jakim momencie racjonalne działania przeradzają się w obsesję? I wreszcie – jak na lęk przed wojną powinien reagować człowiek wierzący?
Lęk jest zbyt ludzką sprawą, żeby się nią nie zajmowała Biblia, i zbyt Bożą, żeby Bóg zostawił człowieka bez jakichkolwiek wskazówek.
– Wiem, że ludzie się boją, bo przychodzą do mojego gabinetu z prośbą o pomoc. Niektórzy chcą wyłapać moment, kiedy wojna zacznie się już u nas, mieć rękę na pulsie – mówi Aleksandra Sztuka, lekarz psychiatra, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Strach ma wiele twarzy. A jednak ludzie z parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, która przyjmuje setki uchodźców, ruszyli na pomoc zrujnowanym przez Rosjan miejscowościom. O tym, co widzieli po drodze, opowiada proboszcz – ks. Grzegorz Draus.
10-15
treści wiary
Odrzucenie Boga, przed czym przestrzega nas Maryja w Fatimie, zawsze prowadzi do upadku człowieczeństwa. Czy obecna sytuacja związana z brutalną inwazją Rosji na Ukrainę nie jest tego czytelnym przykładem?
Zły gra na wielu instrumentach. A kiedy ktoś poddaje się nienawiści, zazdrości, lękowi lub rozpaczy, otwierają się drzwi dla Wielkiego Kusiciela.
16-18
życie kościoła
Biskupowi Adamowi zależało na tym, aby Niedziela była tygodnikiem, który z odwagą podejmuje ważne społecznie tematy.
Od wieków w Polsce cześć oddawana Maryi, Matce Zbawiciela, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najsilniejszych nabożeństw wśród Polaków.
Gwardzista szwajcarski Didier Grandjean opowiada historię swojej służby za Spiżową Bramą oraz powołania kapłańskiego zrodzonego w Watykanie.
22-27
30-31
listy
Jestem pewien, że w tym miesiącu przynajmniej kilka razy zatrzymam się w drodze przez Polskę na spontanicznie odprawiane nabożeństwa majowe.
32-33
punkt widzenia
Polska i Francja mają wiele zbieżnych interesów w Europie, które są sprzeczne z interesami Niemiec i Rosji – mówi Eryk Mistewicz, znawca polityki francuskiej, prezes think tanku Instytutu Nowych Mediów, który wydaje miesięcznik Wszystko co Najważniejsze.
Wydarzenie z 966 r. określiło życie późniejszych pokoleń Polaków. Debata na ten temat jest również ważną dyskusją o przyszłości Polski.
Jestem za tym, aby, obok świata sportu, bojkotować także całą, bez wyjątku, rosyjską działalność artystyczną.
34-37
prasa zagraniczna
W sali „Sokoła” w Krakowie odbyło się spotkanie z udziałem profesorów Andrzeja Nowaka, Wojciecha Roszkowskiego i Wojciecha Polaka. Rozmawiano m.in. o Rosji i Ukrainie – zbuntowanej córce Rusi.
38-39
świat pod lupą
W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21% w 1945 r. do 29,6% obecnie.
42-43
dobre rady
Dość powszechny lęk przed chorobami nowotworowymi powoduje, że bagatelizujemy pewne objawy, wypieramy myśl, iż to może być „to”.
Rzodkiewka to chrupkie warzywo o wielu właściwościach zdrowotnych. Nie przez wszystkich jest jednak lubiana ze względu na gorzkawy smak – a szkoda.
Zapach kawy zależy od jej jakości. Dlatego przede wszystkim powinno się kupować dobrej jakości kawę, a nie drogie urządzenia do jej przygotowania.
Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do fizjoterapeuty.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
W ciągle przeobrażającym się świecie można zauważyć stałą tęsknotę za fundamentalną wartością miłości. Nie sposób również żyć bez chociaż małej dawki wartości duchowych, dlatego nieustannie poszukujemy szkół, praktyk, które mają nam pomóc rozwijać nasze wewnętrzne życie.
Kiedy słyszymy słynne Cztery pory roku, cztery koncerty skrzypcowe Antonia Vivaldiego, często nie zdajemy sobie sprawy, że ich twórca był księdzem.
53-65
ABC wiary - dodatek tematyczny
Czy rozmowa z Bogiem może mieć tylko jeden kierunek? Jak uzyskać odpowiedzi na pytania zadane Bogu?
Czy można osiągnąć zbawienie w innych religiach? Co na to Kościół katolicki?
Czym jest? Co sprawił? Jakie są jego konsekwencje? Dlaczego Bóg na niego pozwolił?
67-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 10, 27-30)
Co oznaczają obrzędy wprowadzenia?
Święty Paweł VI uważał go za wzór do naśladowania dla wszystkich współczesnych księży cierpiących na kryzys tożsamości.
III-VIII
Niedziela Plus
O tym, że wiara w połączeniu z treningiem to doskonały przepis na sukces sportowy, opowiada ks. Paweł Guminiak.
To jedno z ważniejszych sanktuariów północno-zachodniej Polski. Od wieków licznie pielgrzymowali i pielgrzymują tam pątnicy, aby u Matki Bożej Bolesnej wypraszać potrzebne łaski. A Ona słucha i działa.
Podczas tegorocznych uroczystości świętowojciechowych w Gnieźnie zainaugurowano nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Po 2 latach przerwy spowodowanych pandemią odbyła się XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem”, stanowiły myśl przewodnią X Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy o św. Janie Pawle II.
Maj to ważny czas w polskim kalendarzu historycznym. Nasze myśli kierujemy ku narodowemu sanktuarium. Pamiętamy, że materialne dziedzictwo Jasnej Góry tworzyli ludzie. Poznajmy losy jednego z jej donatorów.
W auli św. Jana Pawła II odbył się koncert Gdańskiego Chóru Gospel. W ten sposób Caritas Archidiecezji Gdańskiej podziękowała swoim wolontariuszom.
Nie ustaje pomoc dla walczącej Ukrainy, a także dla tych, którzy na terenie archidiecezji białostockiej znaleźli schronienie przed wojną.
Albertyński Dzień Wolontariatu był jednym z wydarzeń organizowanych w ramach 50-lecia istnienia poznańskiej prowincji sióstr albertynek.
Kapłaństwo to wielki dar od Boga. Od nas zależy, co z nim zrobimy – powiedział bp Jan Glapiak podczas Mszy św. z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Życia Kapłańskiego.
O wykorzystywaniu tekstów biblijnych na lekcjach języka polskiego i religii dyskutowano podczas konferencji naukowej w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli (ODN).
Wyruszą na Jasną Górę po raz 40. W niedzielę 24 kwietnia śpiewali, tańczyli i zapraszali na wyprawę osoby spacerujące w parku Oliwskim.
Pątnicy pokonali nocą 60 km z Piekar Śląskich na Jasną Górę, modląc się o pokój na świecie, za górników i ich rodziny.
Księża, policjanci, kierowcy, motocykliści i dyrekcja sądeckiego Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego modlili się o bezpieczne drogi oraz za ofiary wypadków.
W sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, odsłonięto i poświęcono obelisk upamiętniający profesora oraz ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą jego imienia.
Niedziela bielsko-żywiecka
„Dzień Dobra” minął pod znakiem dobrej muzyki i dobrych inicjatyw.
O tym, jak rodzice przygotowują swoje dzieci do I Komunii św., a kapłani i katecheci jedynie im w tym pomagają, z ks. Jakubem Kulińskim rozmawia Monika Jaworska.
Trwa kolejna edycja akcji „Makulatura na misje”. Jej beneficjentem będą siostry serafitki, a konkretnie prowadzony przez nie sierociniec w Santa Cruz w Boliwii.
Niedziela częstochowska
Obecność relikwii św. Wojciecha jest dla wiernych pociechą i wsparciem w wierze w trudnych współczesnych czasach – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Marek Rozworski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Krzętowie.
W tym maryjnym miesiącu nie sposób nie zapytać: dlaczego tak wielu wiernych uczestniczy w nabożeństwach fatimskich? Jakby częściej niż zwykle mówili Zdrowaś Maryjo? A gdzie w tym wszystkim młodzież? Czy młody człowiek wie, że Maryja też jest jego matką?
Chciałbym, żeby seminarium było domem otwartym, żeby nie sprawiało wrażenia jakiejś twierdzy zamkniętej – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
Niedziela podlaska
W diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim Caritas Diecezji Drohiczyńskiej świętowała swój dzień patronalny.
Słowa te usłyszał od swojej matki ks. Michał Wilniewczyc. Jego życie było przepełnione trudnościami i cierpieniem, ale niezwykle bogate w postawę gorliwego wypełniania powołania kapłańskiego oraz autentycznej miłości Boga i bliźniego.
Tydzień przed rozpoczęciem III Kongresu Maryjnego przeżywanego pod hasłem „Paulina Jaricot. Apostołka Żywego Różańca”, w ramach duchowego przygotowania, przedstawiamy koleje informacje z jej życia.
Niedziela kielecka
Historia 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach, którego 100-lecie obchodzono w WDK 21 kwietnia, stanowi piękną kartę historii miasta.
Tuczępy mają piękny zabytkowy kościół, ciekawą historię, ale przede wszystkim potencjał w ludziach, którzy czują się wspólnotą, którzy potrafią się dzielić: czasem, talentami, środkami materialnymi, aby wspomóc tych, którzy się źle mają.
Ciekoty – miejsce, gdzie spędził dzieciństwo Stefan Żeromski, piewca Kielecczyzny i jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich musi promieniować tradycją i edukować w kierunku rodzimej kultury, w duchu spuścizny pisarza.
Niedziela małopolska
Dziękujemy, że mamy miejsce, gdzie możemy spotkać Boga – powiedział ks. Krzysztof Wilk, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Nowym Prokocimiu w dniu konsekracji kościoła.
Przygotowujący się do wstąpienia na drogę kapłaństwa klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie mogą liczyć na duchowe i materialne wsparcie Towarzystwa Przyjaciół WSD.
Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie ma powody do dumy. Tu wszyscy bardzo się cieszą z tego sukcesu!
Niedziela lubelska
Za nami etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Lektorzy z parafii św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie są najlepszymi piłkarzami w archidiecezji.
Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej stało się domem dla uchodźców z Ukrainy.
Niedziela legnicka
W IV Niedzielę Wielkanocną, obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Powołania kapłańskie i zakonne. Na ten temat z ks. Piotrem Kotem, rektorem legnickiego Seminarium Duchownego rozmawiał ks. Waldemar Wesołowski.
Przed świętami wielkanocnymi siedmiu kleryków roku propedeutycznego z Legnicy i Świdnicy służyło uchodźcom z Ukrainy na dworcu w Przemyślu i na granicy w Korczowej.
W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rokitkach z wielkanocnym koncertem uwielbienia wystąpił zespół Exodus 15.
Niedziela łódzka
W wielu kościołach naszej archidiecezji 13 maja rozpoczniemy nabożeństwa fatimskie, będące owocem uznanych przez Kościół objawień maryjnych, do których doszło w portugalskiej Fatimie.
Gmach świątyni św. Stanisława Biskupa i Męczennika usytuowany w centrum Rzgowa, od ponad 500 lat jest symbolem wiary i nadziei dla okolicznych mieszkańców.
W archidiecezji łódzkiej Wydział Duszpasterstwa Młodzieży w ostatnim czasie jest inicjatorem wielu ciekawych wydarzeń.
Niedziela przemyska
„Każdy bowiem arcykapłan z ludzi brany, dla ludzi bywa ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy” (Hbr 5, 1).
W Bieszczadach, nad Jeziorem Solińskim, znajduje się małe sanktuarium, gdzie króluje Matka Boża Pięknej Miłości.
Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej rokrocznie gromadzi młodzież na wspólnej modlitwie, uwielbieniu i doświadczeniu wiary, które następnie uczestnicy zaniosą do swoich środowisk.
Niedziela rzeszowska
Ksiądz Krzysztof Kudławiec, misjonarz w Ekwadorze, został powołany przez papieża Franciszka do posługi biskupiej w tym kraju.
Z ks. dr. Mateuszem Rachwalskim, postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Jacka Krawczyka, rozmawia ks. dr Jakub Nagi.
W liście elit niemieckich kryje się nie tylko pragmatyzm, ale także obrzydliwa perwersja polityczna.
Niedziela sandomierska
W szkołach katolickich obchodzony był Dzień Języków Obcych.
– Stara maksyma mówi, że dobro czynione z sercem powraca. To przyświecało nam w organizowaniu „Dnia Dobra”. Mamy nadzieję, że to dobro będzie owocowało w przyszłości – podkreślał ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii.
Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 „Tarnobrzeska Dolina Wisły” rozdawało budki lęgowe dla ptaków.
Niedziela sosnowiecka
Minęło 40 lat od ekshumacji doczesnych szczątków Matki Teresy Kierocińskiej – czcigodnej sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa. Dziś zachęca ona, abyśmy i my podążali drogą do świętości.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego świętowaliśmy, po raz pierwszy na taką skalę, ogrom dobra, które codziennie dzieje się za sprawą wolontariuszy Caritas.
W Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbyło się spotkanie edukacyjne dla młodzieży pt. „Rocznice wpisane w historię Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego”.
Niedziela świdnicka
Planowana od 3 lat pielgrzymka do miejsca wydarzenia eucharystycznego odbyła się. Wzięło w niej udział kilkuset katechetów z diecezji świdnickiej.
Liderzy parafialnych wspólnot „Przyjaciół Oblubieńca” spotkali się w Bielawie na drugiej sesji Szkoły Animatora.
W Tygodniu Miłosierdzia w powiecie wałbrzyskim odbyła się kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu i Miejskiego Hospicjum we Lwowie.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Trwa kolejna inicjatywa Caritas przeznaczona dla rodzin na Ukrainie lub przebywających w Polsce uchodźców wojennych.
Pomorska droga św. Jakuba podzielona jest na 7 części, które obejmują 29 odcinków. W Szczecinie najważniejszym punktem wędrówki jest katedra św. Jakuba Apostoła.
Wielkie wyzwanie – nauczyć się dobrze żyć z ludźmi z wojenną traumą.
Niedziela toruńska
Zapytałem siostry pasterki, czy chciałyby się zająć Oknem Życia – opowiada ks. prał. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej. – Odpowiedzią była radość.
Bóg się spóźnia, jakby chciał we mnie wzbudzić tęsknotę, oczekiwanie, bycie na miejscu. To miejsce to moja codzienność, to, z kim jestem, wobec kogo jestem – mówił ks. Dawid Wasilewski podczas diecezjalnego spotkania duszpasterstwa kobiet.
W zmaganiach etapu diecezjalnego 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej wzięli udział uczniowie ponad 30 szkół średnich. Honorowym patronatem wydarzenie objął bp Wiesław Śmigiel.
Niedziela warszawska
O tym, po co nam święci, o szukaniu czegoś więcej i młodzieżowym ewenemencie, z ks. kan. Maciejem Kurzawą, proboszczem parafii św. Floriana w Brwinowie, rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Przy parafii św. Jana Chrzciciela w Pniewniku działa grupa teatralna. Choć wystawili tylko dwie sztuki, to już są zapraszani na występy gościnne. Aktorzy-amatorzy aktywnie angażują się także w inne sfery życia miejscowej wspólnoty.
Posługiwanie we wspólnocie małżeństw Équipes Notre-Dame opiera się na kolegialności i odpowiedzialności. Praktyka synodalności daje możliwość wykorzystania wszystkich talentów, którymi Bóg obdarzył powołanych do służby dla tej cząstki Kościoła i do podejmowania najlepszych decyzji.
Niedziela wrocławska
O okolicznościach wsparcia przez leśników odbudowy organów Michaela Englera w bazylice wojskowej św. Elżbiety we Wrocławiu i o znanych nielicznym organach tego samego wybitnego organmistrza w niewielkich, podwrocławskich Pasikurowicach, opowiada Robert Szlachetka, nadleśniczy Nadleśnictwa Wołów.
Szczególnie umiłowana przez św. Maksymiliana, który tak nazywał Maryję w swoich pismach, wybrana została do napisania przez pierwszą grupę ikonopisarską powstałą w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu.
Wizyta Jana Pawła II podczas 46. Kongresu Eucharystycznego to nie tylko zaplanowane wydarzenia – papież nie do końca trzymał się programu…
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju zagościła monstrancja adoracyjna „Królowa Pokoju” z Medjugorie.
Wśród pięknych roztoczańskich ziem i lasów położone jest Górecko Kościelne – miejsce wybrane i uświęcone przez św. Stanisława, biskupa i męczennika.
Niedziela Miłosierdzia Bożego była ważnym wydarzeniem w historii kościoła św. Karola Boromeusza w Lubaczowie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego rozpoczął się w całym Kościele Tydzień Miłosierdzia.
Jak być szczęśliwym na co dzień i mieć głęboką relację z Bogiem? Parafialne misje ewangelizacyjne to wyjątkowy czas, by się tego dowiedzieć – mówi ks. Dariusz Orłowski.
O swoich jubileuszach, twórczości, kapłańskiej posłudze i współpracy z Aspektami opowiada ks. Jerzy Hajduga.