Reklama

Niedziela Wrocławska

25. rocznica Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu

Kongresowe niespodzianki

Wizyta Jana Pawła II podczas 46. Kongresu Eucharystycznego to nie tylko zaplanowane wydarzenia – papież nie do końca trzymał się programu…

Niedziela wrocławska 19/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

rocznica

kongres eucharystyczny

Andrzej Mas

Fotel papieski wykonany specjalnie na 46. Kongres Eucharystyczny, obecnie znajduje się w katedrze

Fotel papieski wykonany specjalnie na 46. Kongres Eucharystyczny, obecnie znajduje się w katedrze

We Wrocławiu 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny „Eucharystia i wolność” odbywał się od 25 maja do 1 czerwca 1997 r. Osoby uczestniczące w nim z ramienia episkopatów na całym świecie pochodziły z 86 państw. Główne obrady tłumaczone były symultanicznie na siedem języków. Na miejsca spotkań w poszczególnych grupach językowych wyznaczono 16 wrocławskich kościołów. Honorowym gościem Kongresu był papież Jan Paweł II, który we Wrocławiu rozpoczął swoją szóstą pielgrzymkę do Ojczyzny. Do stolicy Dolnego Śląska przyleciał 31 maja i spędził tu dwa dni. Pierwszego dnia nawiedził m.in. katedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu przekazał w darze piękną monstrancję i koronował obraz Matki Bożej Sobieskiego, nadając mu nową nazwę Matki Adorującej. Po południu uczestniczył w modlitwie ekumenicznej w Hali Ludowej ze słynnym papieskim „kichnięciem” o charakterze ekumenicznym. Drugiego dnia Ojciec Święty odprawił Mszę św. na zakończenie Kongresu Eucharystycznego „Statio Orbis”, w której wzięło udział ponad 70 tys. wiernych. Ale wizyta św. Jana Pawła II we Wrocławiu to także wydarzenia, których nie było w planie…

Papież w Panoramie Racławickiej

Kiedy ogłoszono oficjalny przebieg wizyty Jana Pawła II podczas 46. Kongresu Eucharystycznego, Panorama Racławicka nie została uwzględniona w tym planie. Jednak w trakcie trwania Kongresu papież spotykał się z wieloma księżmi i biskupami z różnych krajów, którzy byli zachwyceni niezwykłym obrazem. Ojciec Święty zapragnął zobaczyć to wielkie dzieło i w ciągu kilku godzin zorganizowano prywatną wizytę w muzeum. Wizyta przebiegała bez towarzystwa dziennikarzy, gdyż utrzymywana była w tajemnicy. Obraz niezwykle zainteresował Ojca Świętego i ponad pół godziny wpatrywał się w niego wnikliwie. – Gdy Jan Paweł II wszedł na platformę widokową w Panoramie Racławickiej jego oblicze rozjaśniało, widać było wielkie poruszenie. Papież skupił się wyłącznie na malowidle – opowiada Romuald Nowak, ówczesny dyrektor muzeum. – Najdłużej Jan Paweł II spoglądał na fragment, na którym grupa wieśniaków modli się przy przydrożnym krzyżu. Papież skomentował: „Typowa polska pobożność. Sam nieraz modliłem się przy takim krzyżu”.

Reklama

Już następnego dnia po wizycie klerycy z Białorusi przyszli do muzeum, gdyż usłyszeli od Ojca Świętego, że to niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Modlitwa u kard. Kominka

Niezaplanowane wydarzenia papieskiej pielgrzymki wspominał także w wywiadzie dla Niedzieli Wrocławskiej śp. ks. Adam Drwięga, ówczesny proboszcz katedry wrocławskiej: – Drugiego dnia pobytu Jana Pawła II we Wrocławiu, po Mszy na „Statio Orbis” i obiedzie w seminarium, zaskoczył mnie telefon od kard. Henryka Gulbinowicza: „Proszę otworzyć katedrę, bo papież chce pomodlić się nad grobem kard. Bolesława Kominka”. I rzeczywiście za kilka minut Jan Paweł II był już w katedrze. Papież – jeszcze jako duszpasterz akademicki, a potem biskup – znał kard. Kominka, długo przyjaźnili się ze sobą. Po modlitwie nad grobem kard. Kominka Jan Paweł II znalazł jeszcze chwilę czasu, aby zwiedzić katedrę, obejrzeć odnowione kaplice. Na piechotę szedł potem z katedry do seminarium. Miałem wtedy okazję na chwilę rozmowy z papieżem. Ojciec Święty wspominał trzy pogrzeby biskupów, w których uczestniczył we wrocławskiej katedrze: kard. Bolesława Kominka, bp. Józefa Marka i bp. Andrzeja Wronki, wspominał wykładowców Papieskiego Wydziału Teologicznego i wrocławskiego seminarium. Mimo swojego wieku, zniedołężnienia, papież miał świetną pamięć i ogromne poczucie humoru.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego uczy nas kongres eucharystyczny?

„Mam wielką nadzieję, że ten kongres umocni wiarę i będzie konkretnym znakiem dla tych, którzy są poza Kościołem” – powiedział ks. Kornél Fábry, sekretarz generalny komitetu organizacyjnego 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w Budapeszcie w dniach 5-12 września. Czym jest kongres eucharystyczny? Na czym polega trwała obecność Chrystusa w Eucharystii?

Celem kongresu – jako zgromadzenia katolików z całego świata – jest umocnienie i zdynamizowanie więzi człowieka wierzącego z Chrystusem obecnym realnie w sakramencie Eucharystii. Ta więź wyrażana jest nie tylko w specjalistycznych wykładach i dyskusjach, ale także w żywej adoracji Najświętszego Sakramentu prywatnie, a szczególnie podczas wspólnej procesji z Najświętszym Sakramentem – przypomina wybitny dogmatyk z KUL ks. prof. Krzysztof Góźdź, jedyny polski prelegent sympozjum teologicznego, które odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w węgierskim Ostrzyhomiu.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję