Reklama
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Rosja nie miała nigdy żadnego międzynarodowego trybunału. Jej zbrodnicze, napastnicze wojny zawsze kończyły się bezkarnością – podkreśla prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Czwartek 24 lutego 2022 r., godz. 3.45. Ta data zapisała się tragicznymi zgłoskami w historii Ukrainy. Rosyjski agresor odebrał naszym sąsiadom pokój, a w zamian przyniósł śmierć, zniszczenie i pożogę. Minął rok, od kiedy jesteśmy świadkami dramatu, który rozgrywa się za naszą wschodnią granicą.
8-11
rekolekcje wielkopostne
Za zasłoną inny świat
14
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 4, 1-11)
Opowieść o początkach świata i człowieka zawarta w pierwszych rozdziałach Księgi Rodzaju odwołuje się do znaków i symboli.
Słowo Boże odczytywane i rozważane w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu zanurza nas w klimat czasu przygotowania paschalnego, a więc okresu liturgicznego wiodącego ku Misterium Paschy.
Pozostawił po sobie perły poezji. Nazywany jest Dantem Wschodu.
15-18
życie kościoła
Mija 10 lat od rezygnacji ze Stolicy Piotrowej Benedykta XVI. Jak do niej doszło i jak po latach możemy ją rozumieć, tłumaczy ks. Roberto Regoli, autor książki Papież już nie papież. Rezygnacja papieska w historii i prawie kanonicznym, która ukazała się we Włoszech.
Czy żona, która doznaje przemocy ze strony męża, zawsze musi pokornie trwać w małżeństwie i nieść swój krzyż w imię zasady nierozerwalności małżeństwa?
20-25
nasza rozmowa
280 tys. dzieci w Polsce wymaga kształcenia specjalnego, a co trzeci uczeń sytuujący się w normie intelektualnej ma wynikające z różnych powodów problemy edukacyjne. Czy rozwiązaniem dla nich jest budząca kontrowersje edukacja włączająca? Rozmawiamy na ten temat z Marzeną Machałek, wiceminister edukacji i nauki.
Duża łatwość dostępu do pornografii w sieci wpływa destrukcyjnie na psychikę młodych ludzi.
26-29
inicjatywa
Europejski Kongres Samorządów to inicjatywa poświęcona rozwijaniu wątków samorządowych. To miejsce wymiany poglądów i pogłębiania współpracy. Gośćmi kongresu są m.in. liderzy polskich i europejskich samorządów, politycy, ludzie biznesu, nauki i kultury.
Przed warszawskim sądem toczy się proces aktywistki, która przyznała się, że przekazała ciężarnej kobiecie tabletki do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej. Od wyroku sądu zależy to, czy aborcjoniści będą nadal lekceważyć polskie prawo.
30-31
38-39
dobre rady
Kanapa to twój wróg; jedz mądrze i nie pal – to niektóre z zaleceń dla pacjentów ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.
Czy w ogóle da się oszczędzać, gdy wszystko wokół drożeje? Okazuje się, że nawet w dobie kryzysu są sposoby na odłożenie „kilku groszy”.
Moja siostra straciła pracę. Jest chora i będzie się starać o rentę, ale potrzebuje opieki lekarskiej. Na prywatne wizyty u lekarzy jej nie stać. Czy mogę, jako emerytka, na ten czas zgłosić ją do ubezpieczenia zdrowotnego?
44-46
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
W filmie "Opiekun" św. Józef nie jest w tle, tak jak był w życiu. Patron ojców i mężczyzn jest najważniejszy: dzięki niemu stało się wszystko to, co dobre.
Wiem, tytuł brzmi dosyć przewrotnie, ale w zasadzie oddaje istotę kwestii, o której te słowa. Bo wzrost obecności polskich piosenek na radiowych antenach to fakt. Coś, co cieszy, ale i każe szukać źródła tej przemiany.
53-64
z innej beczki
65
Niedziela Plus
...od ponad 350 lat Kalwaria Wejherowska (diec. gdańska) przyciąga do miasta rzesze pątników?
Na pomysł, by nie zbierać ofiar i zaprosić rodziców do przygotowania swoich dzieci do Pierwszej Komunii św., wpadli duszpasterze. Czy jest to możliwe? Zapraszamy do Winnicy.
Tu wiara, z której wynika pobożność, była i jest przekazywana w rodzinach – podkreśla Krzysztof Olchawa.
W dniach 1-4 lutego w Powidzu odbyła się oaza ewangelizacji dla młodych w wieku od 12. do 16. roku życia.
Spotkanie jest kolejną odsłoną cyklu warsztatów, które muzycy prowadzą na terenie całego kraju.
Niedziela bielsko-żywiecka
Ks. Piotr Wróbel, katecheta uczący w „Jedynce”, zwyciężył w powiecie żywieckim w plebiscycie „Nauczyciel klas IV-VIII”.
Zachęcam wszystkich do malowania, ogólnie do tworzenia, bo to daje wiele radości i uspokaja. Dziś wszyscy potrzebujemy wyciszenia – mówi Zbigniew Micherdziński, artysta malarz. Gdzie można obejrzeć wystawy jego prac?
Jak wielkie serce można mieć dla osoby niepełnosprawnej, pokazali wspierający ją wolontariusze, którzy przyczynili się do zaistnienia Turnieju „Gramy dla Kacpra”.
Niedziela częstochowska
Mamy świadomość, że każda spowiedź może być ziarnkiem, z którego wyrośnie nowe życie z Bogiem – mówi o. Jarosław Karaś.
Ksiądz Zygmunt Sędzimir należy do grona wybitnych kapłanów naszej archidiecezji. 2 marca przypada 90. rocznica jego śmierci.
Jesteśmy wyrobnikami talentu, który człowiek dostał. Nie nazywajmy się szumnie twórcami – zauważa skromnie Leon Maciej-Matschay.
Niedziela podlaska
Formacja służby liturgicznej obejmuje wiele przestrzeni życia młodego człowieka. Jedną z nich jest sport, który angażuje tak wielu ministrantów. Nie bez przyczyny św. Jan Paweł II mawiał: „Ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza”.
24 lutego 2022 r. wybuchła wojna, tak tragiczna w skutkach dla narodu ukraińskiego. Choć wielu ekspertów wojskowych ostrzegało, że może to nastąpić, to zdecydowana wiekszość społeczeństw Europy i całego świata wątpiła, że może do tego dojść.
10 lutego 1940 r. rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir.
Niedziela kielecka
Jak zrealizować pragnienie o pięknej relacji w miłości, rodzinie, małżeństwie? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali młodzi z KSM i Ruchu Czystych Serc w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny.
W parafii św. Antoniego przy klasztorze, prowadzonej przez księży sercanów, jest praktykowany nieznany (prawdopodobnie) nigdzie w diecezji ciekawy zwyczaj wielkopostny.
O wielkopostnych praktykach i pożytkach z nich wynikających z bp. Andrzejem Kaletą rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
Te pięć kamieni to filary naszego życia duchowego – podkreślał ks. Jerzy Molewski.
W Wielkim Poście spróbuję wsłuchać się w to, co mówi do mnie Bóg, czyli poświęcić Mu więcej czasu – podkreśla Karolina.
Historię tworzą wydarzenia i ludzie – powiedział ks. Paweł Dobroszek, proboszcz parafii świętującej jubileusz.
Niedziela lubelska
Posługa miłości jest odpowiedzią na wezwanie Chrystusa do realizacji przykazania miłości bliźniego.
Regularnie dostarczamy pomoc humanitarną, podtrzymujemy na duchu i pokazujemy, że nikt nie zapomniał o walczącej Ukrainie – zapewnia Monika Pawłowska.
Modlitwa i post to znaki naszej solidarności z osobami uzależnionymi.
Niedziela legnicka
Zakończyła się druga tura rekolekcji dla młodzieży męskiej, które odbyły się w Domu Słowa.
Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski uczestniczył w spotkaniu Global 2033.
Ich misją jest ratunek rodziny w kryzysie. Każda bowiem rodzina zasługuje na pomoc i warto o nią walczyć.
Niedziela łódzka
Cieszmy się nadzieją duchowego zdrowia i podejmujmy wielkopostne dzieło leczenia naszych słabości – zachęca ks. Tomasz Falak w rozmowie z ks. Pawłem Gabarą.
Bardzo mi zależy, by moi parafianie inaczej niż dotychczas przeżyli czas Wielkiego Postu – podkreśla ks. Przemysław Góra, proboszcz parafii św. Alberta Chmielowskiego.
Ludzie czują się tu dobrze – podkreśla ks. Marcin Majsik, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na łódzkiej Radogoszczy.
Niedziela przemyska
Beatyfikacja Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem Dzieci odbędzie się 10 września w Markowej – poinformował metropolita przemyski abp Adam Szal.
W Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej – Opactwie zebrała się Przemyska Rada ds. Nowej Ewangelizacji.
Minął rok od bestialskiego ataku Rosji na Ukrainę. Rok wielkich dramatów i złamanych nadziei, ale też ogromu dobra płynącego z poruszonych ludzkich serc.
Niedziela rzeszowska
Ludzkie doświadczenie choroby staje się często czymś nieludzkim, jeśli przeżywane jest w izolacji i opuszczeniu – powiedział bp Jan Wątroba w sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.
W Kozłówku i Wiśniowej odbyła się uroczystość upamiętnienia miejsc mordu Żydów i Polaków udzielających im pomocy w czasie II wojny światowej.
Atrakcyjny program zorganizowanego przez Caritas zimowiska w Myczkowcach sprawił, że nie było czasu na włączenie smartfonów.
Niedziela sandomierska
Szkolne Koła Caritas oraz Kluby Wolontariuszy zaangażowały się w pisanie kartek dla chorych.
Kolejny kapłan z naszej diecezji rusza do pracy misyjnej.
Biblioteka w Muzeum – Zamek Tarnowskich, po dwuletnim gruntownym remoncie została ponownie otwarta dla zwiedzających.
Niedziela sosnowiecka
Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.
Matka Teresa Kierocińska mówiła, by łączyć swą wolę z wolą Bożą. Czynimy to każdego dnia, gdy odmawiamy Modlitwę Pańską i mówimy: „Bądź wola Twoja”.
Minęła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Szczególnymi patronami tego wydarzenia są patroni naszej diecezji św. Brat Albert – Adam Chmielowski i św. Rafał Kalinowski.
Niedziela świdnicka
Blisko 40 młodzieńców z 14 parafii wzięło udział w zimowych rekolekcjach powołaniowych, które odbyły się w murach świdnickiego seminarium w drugi weekend lutego.
O ważnych i trudnych tematach Kościoła mówił bliski współpracownik dwóch papieży, a w przeszłości m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kard. Gerhard Müller, który 16 lutego gościł w Wałbrzychu.
O wojnie, która jest wielkim wykroczeniem przeciwko Bogu i człowiekowi, mówił biskup senior diecezji świdnickiej w 83. rocznicę masowej deportacji ludności polskiej z Kresów Wschodnich na Sybir.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Stanąłem przed sporym dylematem: jak to zrobić, gdy nie ma funduszy i materiałów? – wspomina ks. Mariusz Matuszak, kustosz sanktuarium.
Każdy mężczyzna wstępujący do tego zgromadzenia stwarza sobie okazję do szerszego zaangażowania w służbę Kościołowi oraz lokalnej społeczności.
Cierpienie nie jest po to, by cierpiący się czegoś nauczył, wbrew powiedzeniu, że „cierpienie uszlachetnia” – powiedział w homilii ks. proboszcz Mirosław Czerwiński.
Niedziela toruńska
Z ks. Mariuszem Wojnowskim o żywym Kościele i rekolekcjach dla młodych rozmawia Renata Czerwińska.
Mimo że musimy budować swój dom w nowym miejscu – takie jest nasze powołanie, tam, gdzie jesteśmy wezwani przez Kościół, tam jest nasz dom, nasza diecezja – ale zawsze w sercu zostaje miejsce dla rodzinnego miasta i ludzi, z którymi się spotkaliśmy.
Krzyża nie było pół wieku. Pozostał duchowy znak w ludzkich sercach.
Niedziela warszawska
O odpowiedzialności świeckich za Kościół, nadziei, której potrzebuje współczesny świat, o Bogu, który „oszalał z miłości do człowieka”, i praktyczności duchowości alfonsjańskiej z o. Dariuszem Paszyńskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
W parafii Opatrzności Bożej na Ochocie pogłębianie relacji z Bogiem idzie w parze z podejmowanymi przez wiernych aktywnościami.
Czytając Ewangelie, co chwilę natrafiamy na sytuację, kiedy Jezus kogoś uzdrawia. I to w sposób, który zapiera dech w piersiach: wystarczy jedno słowo, jedno dotknięcie i już – człowiek, który od urodzenia nie mówił albo nie chodził, albo cierpiał na krwotok, odchodzi całkiem zdrowy. A my?
Niedziela wrocławska
Na Dworcu Głównym we Wrocławiu jest wyjątkowe miejsce. – Nasze świadectwo bycia tutaj, to świadectwo przede wszystkim cichej obecności obok – podkreśla s. Krzysztofa.
Do Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła uroczyście wprowadzono relikwie św. Jose Sanchez del Rio, młodego męczennika z Meksyku, który obronił swoją wiarę i został prawdziwym CRISTEROS.
W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana odbyła się konferencja on-line poświęcona Ogólnopolskiemu Konkursowi Wiedzy Biblijnej.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Diecezjalne obchody Dnia Chorego odbyły się w Zamościu
W marcu będziemy obchodzić setną rocznicę śmierci św. abp. Józefa Bilczewskiego. Chciejmy już teraz poznać tę wyjątkową postać, związaną z ziemią lubaczowską.
Większość z nas lubi historie ze szczęśliwym zakończeniem. Niestety w tej, która zaczęła się rok temu, niewiele zmienia się na lepsze.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Zdarzają się odejścia, ale też i powroty. Aneta Kasprzak po wieloletnim pobycie we wspólnocie protestanckiej powróciła do Kościoła katolickiego.
Rekolekcje organizowane przez diecezjalną diakonię ewangelizacji Ruchu Światło-Życie przyciągają zaskakująco dużą liczbę uczestników, zarówno dzieci, jak i młodzieży.
Partyzanci II RP, którzy po 1944 r. nie złożyli broni, mieli nie tylko zostać zlikwidowani i propagandowo zniszczeni, ale wymazani na zawsze z historii – mówi dr Marek Budniak.