Reklama

Niedziela Kielecka

Stopnica-Kąty Stare

Piątki marcowe

W parafii św. Antoniego przy klasztorze, prowadzonej przez księży sercanów, jest praktykowany nieznany (prawdopodobnie) nigdzie w diecezji ciekawy zwyczaj wielkopostny.

Niedziela kielecka 9/2023, str. III

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

T.D.

Stacje drogi krzyżowej w sercańskim kościele w Stopnicy

Stacje drogi krzyżowej w sercańskim kościele w Stopnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwyczaj ma postać rozbudowanych pasyjnych nabożeństw piątkowych i przyjął nazwę „Piątków marcowych”. Jest to praktyka liturgiczna zachowana po reformatach, którzy zarządzali stopnicką parafią przez 300 lat. Nabożeństwa odbywają się w każdy piątek Wielkiego Postu. Rozpoczynają się o godz. 10. Obejmują Drogę Krzyżową, Mszę św., „Gorzkie żale” z kazaniem pasyjnym. Nabożeństwo trwa ponad 2 i pół godziny. – Pomimo długości, jest chętnie praktykowane w parafii, uczestniczy w nim zwykle ok. stu osób. I odbywało się nawet w pandemii – mówi ks. Jacek Szczygieł SAC, proboszcz parafii.

„Piątki marcowe” są także praktykowane u franciszkanów w Wieliczce.

W 1979 r. klasztor w Stopnicy-Kątach Starych przeszedł na własność Zgromadzenia Księży Sercanów. W 1985 r. z części parafii Stopnica bp Stanisław Szymecki wydzielił nową parafię przyklasztorną. Parafia przyjęła za patrona św. Antoniego Padewskiego. Liczy ok. 1,3 tys. osób. /A.D.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-02-21 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Akademicka Droga Krzyżowa

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Małgorzata Cichoń

W tym roku krakowska Akademicka Droga Krzyżowa będzie mieć wymiar szczególny – będzie kontynuacją „Szpitala domowego”, a więc modlitwy o moralne oczyszczenie miasta. Hasło wydarzenia, które odbędzie się 22 marca, brzmi: „Jest gorszy smog”.

„Będzie to modlitwa młodych ludzi o wyzwolenie naszego miasta ze smogu nieczystości, który zatruwa piękno ludzkiego ciała i relacji międzyludzkich. Który niszczy piękno ducha, spojrzenia i słowa” – powiedział KAI o idei tegorocznej Akademickiej Drogi Krzyżowej ks. Dariusz Talik, diecezjalny duszpasterz akademicki. Kapłan podkreślił, że uczestnicy przejdą w tym roku przez rynek i główne ulice Krakowa – miejsca uświęcone obecnością wybitnych i świętych ludzi, dla których czystość stanowiła cnotę niezwykłą. „Niestety te miejsca są dziś spowite smogiem nieczystych propozycji, na które panuje przyzwolenie. Musimy zatem zjednoczyć się na modlitwie i w trosce o zwalczanie tego smogu – o wiele groźniejszego dla życia niż ten, który niszczy płuca” – wskazał ks. Talik.
CZYTAJ DALEJ

USA: rekordy wstępujących do Kościoła katolickiego

2026-03-27 08:54

[ TEMATY ]

wiara

Stany Zjednoczone

pexels.com

W pierwszym roku po wyborze papieża Leona XIV, pierwszego papieża pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, wiele parafii w całej Ameryce przyjmuje największą liczbę nowych wiernych od lat. Zostaną oni oficjalnie włączeni do Kościoła podczas liturgii Wigilii Paschalnej. „Biskupi są poruszeni tym wzrostem, a jednocześnie zaskoczeni jego przyczynami. Osoby przystępujące do Kościoła opisują swoje motywacje jako bardzo osobiste” - pisze „New York Times” 27 marca.

W tegoroczną Wielkanoc archidiecezja Detroit przyjmie 1428 nowych katolików - najwięcej od 21 lat. Archidiecezja Galveston-Houston odnotuje najwyższy wynik od 15 lat. W diecezji Des Moines liczba ta wzrosła o 51 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem - z 265 do 400 osób.
CZYTAJ DALEJ

Wielki Tydzień w Gwatemali [wystawa]

2026-03-27 16:54

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa o Gwatemali

Wystawa o Gwatemali

We Wrocławiu można poczuć atmosferę świąt wielkanocnych prosto z Ameryki Środkowej. Wszystko za sprawą inicjatywy ambasady Gwatemali, która postanowiła przybliżyć jedną z najważniejszych tradycji swojego kraju – obchody Wielkiego Tygodnia, wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Tę inicjatywę planowaliśmy przez kilka miesięcy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy pokazać jedną z naszych najważniejszych tradycji w Gwatemali” – podkreślała Sandra América Noriega Urízar de Kugler, ambasador Gwatemali, dodając, że wystawa przedstawia duchowość i tradycję, które zostały wpisane na listę UNESCO i stały się niematerialnym dziedzictwem kulturowym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję