Reklama
5
obserwator
7
temat numeru
Mówi się, że młodzi ludzie odchodzą z Kościoła. Tymczasem duszpasterstwa akademickie dużego kryzysu nie przeżywają. Nadal są kuźnią świadomych katolików.
Duszpasterstwa akademickie to bardzo delikatny i wrażliwy organizm – tu co 3 lata zmienia się całe pokolenie. Trzeba nieustannie zabiegać o nowych ludzi – mówi ks. Mirosław Maliński.
8-11
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 17, 5-10)
Słowa, nad którymi chcemy się pochylić, św. Paweł kieruje do Tymoteusza. Znamy nie tylko imię ich adresata. Wiemy, że z Apostołem łączyły go szczególne więzy o duchowym charakterze – Paweł nazywał go bowiem duchowym dzieckiem.
Zalewają nas dzisiaj fale kłamstw, i to w obszarach o fundamentalnym znaczeniu. Wysuwa się roszczenia w imię praworządności, która urąga Bożemu prawu. Kłamie niejedna dziedzina (pseudo)nauki, gdy rozpychając się łokciami, uzurpuje sobie prawo do wyczerpującego opisu tajemnicy bytu.
Z awanturnika stał się mnichem i świętym. Jest wspominany i szanowany nie tylko przez katolików.
15-18
19
życie kościoła
Od 150 lat działa w Krakowie Kuchnia Społeczna im. s. Samueli.
24-27
punkt widzenia
Mobilizacja w Rosji oznacza, że Putin postawił wszystko na jedną kartę. Ukraina może przegrać wojnę, jeśli Zachód pozostanie bierny w dużych dostawach nowoczesnej broni.
Eksperci są zgodni: dla Polski to ogromna szansa. Tylko opozycja krytycznie ocenia projekt.
Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie, jeżeli chodzi o poziom dzietności. Czy projekt Strategia Demograficzna 2040 zmieni tę sytuację?
30-32
33
prasa zagraniczna
34
38-39
sprawy rodzinne
Masz problem z zachęceniem dziecka do współpracy i wypełniania obowiązków? Ten tekst jest dla ciebie.
Rozpoczęty rok szkolny i katechetyczny na nowo prowokuje do refleksji na temat edukowania młodzieży w sferze seksualności i rodziny.
42-45
listy
Jak można narzekać na tak wiele patologii w naszym życiu, a jednocześnie nadawać w telewizji wciąż filmy, w których bez przerwy leje się krew.
46-47
dobre rady
Dzięki czterem wskazówkom SOS możesz szybko się uspokoić i zachować zimną krew.
Dobra komunikacja opiekuna z seniorem jest tak samo ważna jak troskliwa pielęgnacja.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Czym są testamenty wzajemne i kto może je spisać?
50
niedziela z kulturą
23 września zapisze się w historii naszej kultury jako wyjątkowo smutna data. Żegnamy Franciszka Pieczkę.
Słowa, które oznaczają podstawowe realia życia, takie jak: światło, ciemno, dom, ojciec, matka, brama – mają też inne, znacznie głębsze znaczenia – metaforyczne.
Czy wypada przyjść na spektakl w kapciach i z kubkiem gorącej herbaty w ręku? Oczywiście! W dodatku zasiąść na własnej kanapie, w przytulnym zaciszu swojego domu i w towarzystwie, które najbardziej nam odpowiada. Takie rzeczy tylko z... Teatrem Telewizji. Począwszy od bieżącego numeru, przez cały sezon Teatru Telewizji, na progu każdego kolejnego miesiąca będziemy Państwu prezentować repertuar spektakli na antenach TVP i recenzje tych, które naprawdę warto zobaczyć. Przyjemnego oglądania!
53-65
Niedziela Plus
Przez wieki przybywali tu pielgrzymi i ta tradycja trwa nieprzerwanie – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
„Wśród morenowych wzgórz, które meandrami przemierza rzeka Wierzyca, leży małe przeurocze miasteczko” – napisał ks. Janusz Stanisław Pasierb. Kryje ono w sobie niezliczone skarby kultury i sztuki wielu pokoleń.
W parafii św. Stanisława Kostki w Gdańsku-Oliwie odbyło się poświęcenie kościoła i ołtarza.
Pieta Skrzatuska otrzymała nowe korony, pobłogosławione przez papieża Franciszka.
Parafianie kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, zdążający statecznym krokiem na poranną Mszę św., ze zdziwieniem patrzą na grupki dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy wkraczają do świątyni w… strojach sportowych.
Pod hasłem „Wyrusz!” 17 września odbywała się 40. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży Śladami św. Stanisława Kostki.
W archikatedrze białostockiej 25 września miało miejsce uroczyste nałożenie paliusza.
W parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie 17 września odbyło się wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego.
Niedziela bielsko-żywiecka
Pragnę w tym szczególnym miejscu podziękować Bogu za to, że było mi dane urodzić się w rodzinie, gdzie byli ojciec i matka, a nie pierwszy i drugi rodzic – mówił bp Piotr Greger w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas XIV Pielgrzymki Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Jakie zadania i wyróżnienia stały się udziałem przedstawicieli skoczowskiej „Misyjnej Jutrzenki” podczas ogólnopolskiego Misyjnego Synodu Dzieci?
Dominikańskie „Cafe Siena” w Korbielowie za sprawą fundacji Mai i Mata Kwiatkowskich rozszerza swoje portfolio.
Niedziela częstochowska
Chcemy przekonywać, że UJD nie jest uczelnią drugiej kategorii – mówi rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.
To wydarzenie historyczne zarówno dla archidiecezji częstochowskiej, jak i dla diecezji sosnowieckiej – mówi Niedzieli ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor erygowanego 1 września Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Dom Dziecka „Rafael” Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, znajdujący się na terenie parafii Wyrozęby, zorganizował pierwszy raz w swojej historii „Piknik w ogrodzie”.
Chlubą Drohiczyna i całej diecezji jest bł. Ignacy Kłopotowski – apostoł pobożności eucharystycznej i maryjnej oraz twórca wielu czasopism katolickich i dzieł miłosierdzia. Do miejsc z nim związanych odbywają się także piesze pielgrzymki.
Kochani mali misjonarze, dziewczęta i chłopcy, posyłam was w imię Chrystusa, abyście byli Jego świadkami każdego dnia, w każdej chwili i każdej sytuacji. – tymi słowami bp Jan Piotrowski posłał uczestników Misyjnego Synodu Dzieci na misyjne drogi życia.
Niedziela kielecka
Podczas XX Spotkań z Kulturą Żydowską szczególne miejsce przypadło upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów. 9 września uroczystościom dedykowanym rodzinie Laskowskich w Młodzawach Małych, przewodniczył bp Andrzej Kaleta.
W sanktuarium w Piekoszowie powstało miejsce, z którego będzie promieniowała modlitwa o pokój.
Parafia Dobrego Pasterza w Obicach żyje rytmem podobnym do większości wiejskich parafii, choć ma swój rys charakterystyczny, do którego na pewno należą tradycje garncarskie, rozwijane w Chałupkach – jednej z parafialnych wiosek, niegdyś zamieszkałej przez znakomitych garncarzy i twórców rzemiosła w glinie.
Niedziela małopolska
Takie spotkanie jest dla Margaretek umocnieniem i uświadomieniem, że to potężny ruch, który się dynamicznie rozwija – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. dr Bogusław Nagel – krajowy duszpasterz Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka.
Wielki Odpust Limanowski to szansa dla zabieganego człowieka, by spotkać się z Matką i oddać Jej wszystko to, co niepokoi, przytłacza i odciąga od Jezusa.
Obierając ją za patronkę, prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów – powiedział metropolita krakowski w sieprawskim sanktuarium.
Niedziela lubelska
Afryka zawsze była moim marzeniem – wyznaje ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Wojna przyciąga studentów z Ukrainy do Lublina.
Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia.
Niedziela legnicka
Trzeba przebić się przez głos tego świata i siać słowo Boże – powiedział bp Andrzej Siemieniewski podczas Mszy św. rozpoczynającej ogólnopolskie spotkanie Ruchu Rodzin Nazaretańskich (RRN).
20 września Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodziła 681. rocznicę poświęcenia. Z tej m.in. okazji odbyła się uroczystość poświęcenia nowego, kamiennego ołtarza, wykonanego z marmuru.
Jubileusz diecezji został uczczony m.in. nowym ołtarzem dla katedry. Z autorem jego projektu, ks. dr. Stanisławem Szupieńko, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.
Niedziela łódzka
Słowa te skierował do mnie ojciec duchowny, kiedy byłem na czwartym roku formacji w łódzkim seminarium. Kiedy go zobaczył, powiedział, że mało się na nim modlę, ponieważ wygląda jak nowy.
Na środku było tylko niebo... – wspomina ks. Stanisław Rękawek, pallotyn, budowniczy sanktuarium Świętości Życia w Łodzi, w rozmowie z Justyną Kunikowską.
Wspólnota parafii św. Witalisa obchodziła 140. rocznicę konsekracji świątyni, tej, która jest świadkiem cierpienia jej parafian i duchownych.
Niedziela przemyska
W Przemyślu zakończyło się trzydniowe spotkanie rzeczników prasowych instytucji kościelnych.
Z inicjatywy księży michalitów, sióstr michalitek i Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej w sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym odbyło się Michalickie Spotkanie Młodych 2022.
W sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu wystąpili niecodzienni artyści z krakowskiego Teatru EXIT.
Niedziela rzeszowska
Każdego roku w trzecią niedzielę września w Turzy k. Sokołowa Małopolskiego odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary terroru NKWD z 1944 r.
O zadaniach, jakie stoją przed przyszłymi kapłanami i tym, co najważniejsze w ich formacji mówi ks. dr hab. Adam Kubiś, nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.
Niektórym dla wyrażenie swych zamiarów wystarcza osiem gwiazdek.
Niedziela sandomierska
W parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela miało miejsce wprowadzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Duszpasterze w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i Łaskawej w Janowie Lubelskim zorganizowali konkurs o patronie dzieci i młodzieży.
W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu odbyła się prezentacja archeologicznego skarbu znalezionego przez badaczy na terenie przykościelnym w Trójcy-Zawichoście.
Niedziela sosnowiecka
„Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata” – to hasło rozbrzmiewało 18 września na głównych ulicach Sosnowca.
To było wielkie święto jaworznickiej Policji. 16 września na Rynku w Jaworznie otwarta została wystawa plenerowa pt. „7. Kompania Rezerwy Policji Państwowej w Jaworznie 1936-1939”.
Co roku w klasztorze w Czernej, przy relikwiach św. Rafała Kalinowskiego, gromadzą się księża naszej diecezji, by wspólnie się modlić i karmić Bożym słowem.
Niedziela świdnicka
Grupa dekanalnych duszpasterzy odpowiedzialnych za młodzież i służbę liturgiczną w diecezji świdnickiej spotkała się na rekolekcjach, w czasie których usłyszała mocną przestrogę od swojego biskupa.
Do pytania Jezusa skierowanego do sługi arcykapłana odniósł się bp Marek Mendyk w liście do wiernych. Odpowiada w nim na medialne zarzuty sprzed miesiąca.
O okrucieństwie wojny i cierpieniu niewinnych ofiar mówiono w stolicy diecezji podczas obchodów rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Rusza jesienna edycja warsztatów, tym razem dla wszystkich z muzycznym sercem.
Na obiekcie sportowym na os. Kijewo odbył się festyn na pożegnanie lata.
Rodzice, dzieląc się z dziećmi sercem i miłością idźcie we współpracy z Bożą miłością – powiedział metropolita podczas otwarcia pierwszego katolickiego przedszkola w Szczecinie.
Niedziela toruńska
W przyszłym roku będziemy obchodzili 50. rocznicę pierwszych rekolekcji dla rodzin i powstania pierwszych kręgów Domowego Kościoła. Tymczasem do ruchu włączają się kolejne małżeństwa.
Z jezuitą o. Michałem Kłosińskim o duszpasterstwie akademickim „Studnia” i planach na rozpoczynający się rok akademicki rozmawia Beata Patalas.
Parlamentarzyści i samorządowcy naszej diecezji spotykają się każdego roku we wrześniu, aby przeżyć dzień skupienia, który w Kościele jest środkiem formacyjnym pozwalającym na wyciszenie i modlitwę.
Niedziela warszawska
O obietnicach Maryi, wpatrywaniu się w Jezusa i klepaniu „Zdrowasiek” z o. Michałem Szałkowskim OP rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Rozmodlona, tętniąca życiem i wyróżniająca się wielką odpowiedzialnością świeckich parafia jest jedną z niewielu w Warszawie, w których odprawiane są niedzielne Nieszpory.
Ponad 400 starodruków, rękopisy, księgi metrykalne, zbiór szat liturgicznych, relikwiarze, fotografie, księgi parafialne, obrazy – to jedyna taka kolekcja dokumentująca dziedzictwo materialne i duchowe Ormian polskich. Jeszcze w tym roku będzie ją można zobaczyć przy Świętojerskiej 12.
Niedziela wrocławska
Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet świętuje jubileusz 30-lecia.
W parafii NMP na Piasku modlono się szczególnie i dziękowano za 47 lat posługi zakrystianki s. Agnelli ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która w wieku 80 lat przeszła na zasłużoną emeryturę.
Przez cały miesiąc będziemy chcieli pisać o wspólnotach, które związane są z modlitwą różańcową. Na początku o Różańcu opowiada ks. Tomasz Czabator, diecezjalny moderator Żywego Różańca.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
17 września przypada kolejna rocznica napaści Sowietów na Polskę. Jest Światowym Dniem Sybiraka.
Szkoła Podstawowa w Korchowie Pierwszym w gminie Księżpol otrzymała imię bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Już po raz ósmy w Jędrzejówce odbył się Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W niedzielny wieczór w sali gorzowskiej plebanii katedralnej odbyło się spotkanie z bp. Adrianem Putem, nowym biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Od sześciu lat jeździ po diecezji i Polsce, i głosi nabożeństwo do Matki Bożej według Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Grignion de Montfort. Niewielka książeczka przed laty zupełnie odmieniła jego życie.
Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Chlebowie przeżywała 10. rocznicę sprowadzenia relikwii św. Rity.