Reklama

Niedziela plus

Gdańsk

Duma całej wspólnoty

W parafii św. Stanisława Kostki w Gdańsku-Oliwie odbyło się poświęcenie kościoła i ołtarza.

Niedziela Plus 40/2022, str. V

[ TEMATY ]

Gdańsk

Archiwum parafii

Uroczystej liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda

Uroczystej liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości, która wpisała się w liturgiczne wspomnienie patrona oraz w 40. rocznicę erygowania wspólnoty parafialnej, przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

W homilii arcybiskup wielokrotnie podkreślił, że nowa świątynia to zasługa licznych parafian oraz firm i sponsorów, którzy z niezwykłą determinacją wspierali to dzieło. – Wszyscy wierni w jakimś stopniu przyczynili się do jej powstania: jedni przez pomoc materialną, inni przez wsparcie duchowe, modlitwę czy dar cierpienia, jeszcze inni przez różne porady, usługi i posługi w zakresie realizacji konkretnych faz projektu – powiedział abp Wojda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części duchowny zaznaczył, że chrześcijanin udaje się do kościoła nie z obowiązku, ale z pragnienia spotkania Boga. – Świątynia to również uprzywilejowane miejsce dla sprawowania sakramentów, a szczególnie pojednania i Eucharystii, w których słowo znajduje swoje najpełniejsze i najbardziej skuteczne urzeczywistnienie. W sakramentach spotykamy żywego Boga. W Eucharystii Jezus zostawił nam swoje Ciało na pokarm, aby nim nas umacniać i bronić przed zakusami zła i grzechów świata – przypomniał.

– Ostatnim aktem budowy tej świątyni są ambona i ołtarz do sprawowania Liturgii Słowa Bożego i liturgii Eucharystii. Dzięki wspólnemu wysiłkowi ta świątynia została wzniesiona i jest dumą całej tutejszej wspólnoty parafialnej. Tak jak powstawała wspólnym trudem, tak też przez konsekrację stanie się waszym wspólnym darem dla Boga – dodał metropolita.

Po homilii i odczytaniu modlitwy konsekracji odbyły się obrzędy poświęcenia świątyni i ołtarza. Pod koniec Mszy św. odczytano list gratulacyjny od papieża Franciszka oraz akt konsekracji kościoła, który został uroczyście podpisany przez abp. Wojdę i ks. prał. Mirosława Parackiego, proboszcza parafii. Odsłonięto także pamiątkową tablicę, a wspólnota parafialna podziękowała metropolicie za poświęcenie kościoła. Liturgię uświetnił śpiew Gdańskiego Chóru Nauczycielskiego.

2022-09-27 13:11

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Tadeusz Wojda - nowy metropolita gdański, pallotyn, specjalista od misji, duszpasterz

[ TEMATY ]

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

Dziś w Niedzielę Palmową o 14. 30 odbędzie się uroczysty ingres nowego metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy SAC do archikatedry oliwskiej. Nowy metropolita gdański został mianowany przez papieża Franciszka 2 marca br., a kanoniczne objęcie przezeń archidiecezji gdańskiej odbyło się 25 marca, Do metropolii gdańskiej należą także diecezje pelplińska i elbląska.

„Aby była głoszona Ewangelia” – to motto posługi biskupiej abp. Tadusza Wojdy, pallotyna, misjologa, wieloletniego pracownika Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a w latach 2017 - 2021 – metropolity białostockiego.
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo podczas pielgrzymki LSO: nie lękajcie się być świadkami wiary

2026-06-13 18:15

[ TEMATY ]

pielgrzymka

LSO

Biała k. Wielunia

parafia św. Piotra w Okowach

Maciej Orman/Niedziela

– Chcemy na nowo opieczętować nasze serca Eucharystią, żebyśmy umieli być wierni Bogu we wszystkich okolicznościach naszego życia – powiedział abp Wacław Depo. 13 czerwca metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Parafii św. Piotra w okowach w Białej k. Wielunia podczas XIII Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej.

Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Uczniowie – ministranci – misjonarze”.
CZYTAJ DALEJ

Chełm. Chrystus blisko nas

2026-06-14 07:35

Tadeusz Boniecki

W centrum Chełma uroczystości Bożego Ciała zorganizowały wspólnie parafie Rozesłania Świętych Apostołów i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył im ks. prof. Mirosław Wróbel.

W uroczystość Bożego Ciała wierni licznie zgromadzili się przed najstarszą chełmską parafią Rozesłania Świętych Apostołów, gdzie koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. prof. Mirosław Wróbel. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli: ks. kan. Jacek Lewicki, ks. kan. Józef Piłat i ks. kan. Andrzej Sternik. Słowo powitania do wiernych skierował proboszcz parafii Rozesłania. – Z wielką radością gromadzimy się przy Ołtarzu Pańskim, aby celebrować uroczystość Najświętszej Krwi i Ciała Jezusa Chrystusa. Ciesząc się z tego dnia, który mamy, możemy z radością wołać: Oto jest dzień który dał nam Pan. Radujmy się i weselmy w Nim – powiedział ks. Lewicki. Szczególne słowa powitania skierował do głównego celebransa ks. Wróbla, jednocześnie przybliżając wiernym jego sylwetkę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję