Reklama
5
Obserwator
6-7
temat numeru
„Jestem, pamiętam, czuwam!”, wypowiedziane w godzinie Apelu Jasnogórskiego nabierają szczególnej głębi. Na czym polega fenomen tej modlitwy?
To unikalna okazja, by opowiedzieć o tym, czym ta modlitwa jest dla Polaków, jak ważne miejsce zajmuje w religijnym krajobrazie polskiej duszy.
8-13
treści wiary
O okresie życia prenatalnego Jezusa teologia właściwie milczy. Być może czas od Zwiastowania do narodzin Syna Człowieczego należy traktować jako okres „ukrytego życia” Chrystusa?
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Wiara przekazywana jest, można powiedzieć, od osoby do osoby, podobnie jak płomień zapala się od innego płomienia (...).
14-17
życie kościoła
18-19
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 1, 1-8
Człowiek współczesny – podobnie jak to było we wcześniejszych pokoleniach – chce znać swoją przyszłość i panować nad czasem i biegiem wydarzeń.
"Serce" to po hebrajsku leb, lebab, a po grecku kardia. Często traktujemy serce jako organ człowieka będący symbolem emocji, uczuć itd. Znaczenie serca w Biblii jest jednak szersze.
Cenne dobra głębiej poznajemy na zasadzie kontrastu. W bezcenne dobro zbawienia, które obwieszcza ludziom Bóg w Starym i Nowym Testamencie, głębiej można wejrzeć i bardziej je docenić, gdy słyszy się, jak los człowieka postrzegają ateiści.
Temu papieżowi zawdzięczamy powstanie najsłynniejszego przekładu Pisma Świętego na łacinę.
21-24
Szczęśliwa rodzina
Nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne sprzyjają rozwojowi przestępczości. Młodzi ludzie coraz bardziej są narażeni na ryzyko stawania się ofiarami, głównie z powodu braku świadomości, wzorców w rodzinie i edukacji.
Za jakie przestępstwa odpowiada nieletni? Czy płeć i rodzina mają wpływ na przestępczość i jak sąd traktuje młodych sprawców? Na te pytania odpowiada prawnik dr Marcin Rau.
26-29
nasze sprawy
O myślach samobójczych trzeba zawsze rozmawiać, a nie ucinać temat lub go bagatelizować.
30-31
punkt widzenia
Dlaczego in vitro stwarza aż tyle moralnych, medycznych i społecznych niebezpieczeństw?
32-33
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspiera polskich rolników już prawie 30 lat. Jubileusz swojej działalności będzie obchodziła w styczniu 2024 r. Dzięki środkom, które przez trzy dekady przekazała na rozwój krajowego rolnictwa i terenów wiejskich, Polska awansowała do grona europejskich liderów w produkcji i eksporcie żywności, a na wsi poprawiła się jakość życia.
35
36
39
polecamy
42
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Kilka słów o tym, że czasem właściwsze od wielkich liter są małe litery.
50-61
dobre rady
W ostatnich tygodniach centra krwiodawstwa apelują w mediach o oddawanie krwi. W odniesieniu do niektórych grup brak krwi jest dramatyczny.
Co to jest opłata za balkon i kto ją musi płacić? Czy radni mają prawo uchwalać takie opłaty?
56-57
Niedziela z kulturą
64
Niedziela Plus
...roratnia loteria serduszek?
Nie spotkałem w naszej archidiecezji parafii z taką pobożnością – zauważa proboszcz ks. Edmund Jaworski.
To był trudny czas, ale dzięki Bogu wróciliśmy wzmocnieni – powiedział ks. dr Kazimierz Fąfara.
Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji, działające przy Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów, organizuje po raz kolejny Misyjny Jarmark z Aniołami.
Na ul. Lawendowej w Gdańsku znajduje się szczególne miejsce, które działa z potrzeby serca.
Czasem wystarczy tak niewiele, by sprawić komuś radość! Startuje kolejna edycja akcji TAK nieWIELE, której organizatorem jest Fundacja Małych Stópek.
Drogą nadziei jest Bóg, który jest miłością – powiedział do młodych bp Krzysztof Wętkowski.
Tradycją diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej stały się Adwentowe Czuwania Młodych, które gromadzą młodzież na wspólnej modlitwie pod przewodnictwem biskupów i są kontynuacją wrześniowego spotkania w Skrzatuszu.
Niedziela bielsko-żywiecka
Niedziela częstochowska
Niedziela podlaska
Niedziela kielecka
Niedziela małopolska
Niedziela lubelska
Niedziela legnicka
Niedziela łódzka
Niedziela przemyska
Niedziela rzeszowska
Niedziela sandomierska
Niedziela sosnowiecka
Niedziela świdnicka
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Witam was serdecznie. Traktuję to spotkanie z dodatkową radością i nadzieją, bo patrzę na was jako na kandydatów do bierzmowania – powitał przybyłych abp Andrzej Dzięga.
Był to dzień pełen radości dla całego Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.
Uroczystości odpustowe ku czci Chrystusa Króla, patrona parafii Żarnowo, miały w tym roku szczególny wymiar duchowy.
Niedziela toruńska
W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Toruń stał się miejscem spotkania dla młodzieży z niemal całej diecezji, która wielbiła Boga.
Misjonarze żyją pośród nas, o czym mogliśmy przekonać się na spotkaniu zorganizowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu oraz Projekt Zambia Toruń.
Jak uczyć historii? Na pewno nie każąc wkuwać ciągi dat. Dzieje – choćby tylko dwóch toruńskich gotyckich kościołów – mogą wciągnąć bardziej niż dobrze napisana powieść.
Niedziela warszawska
O duchowym przygotowaniu na przyjście Jezusa, „modnych” kościołach i sile adwentowych postanowień z o. Wojciechem Ciakiem OCD rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Jedno z bardziej lubianych i odwiedzanych warszawskich muzeów obchodzi w tym roku 135. rocznicę powstania i 50. przeniesienia do obecnej siedziby.
Rodzina Bogiem silna! Tak zakończy się 2023 r. w sanktuarium Opatrzności Bożej.
Niedziela wrocławska
Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta pomaga bezdomnym i ubogim już 40 lat.
Mówiąc o rycerzach, mamy często na myśli wojowników w lśniących zbrojach, prezentujących anachroniczny styl walki. Czy współcześnie możemy zetknąć się z rycerzami?
1 grudnia abp Józef Kupny razem z młodymi wolontariuszami zapalił świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie może cieszyć się dużą liczbą ministrantów. Kilkudziesięciu młodych chłopców i mężczyzn zasila szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza.
Przygotowując się do uroczystości trzechsetlecia koronacji Obrazu Matki Bożej Sokalskiej poznajmy genezę jego kultu.
Na rynku czytelniczym ukazała się nowa książka bp. Mariusza Leszczyńskiego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie trwa peregrynacja ikony św. Weroniki Giuliani. To jeden z etapów przygotowań do obchodów 300. rocznicy śmierci świętej, której sanktuarium znajduje się na terenie parafii.
– Moja przeszłość ugruntowała mnie w tym, że mogę być tym, kim jestem dzisiaj – mówi Tomek Manikowski. Dziś jest spełnionym i szczęśliwym człowiekiem, który pomaga innym dogonić marzenia. Oto jego historia.
Kiedy pojawił się pomysł, żeby zorganizować dekanalny kurs lektorski, po rozmowie z kilkoma księżmi stwierdziliśmy, że nie możemy się ograniczyć tylko do młodzieży.