Reklama
W związku z wypadkiem w Kopalni Miedzi ZG „Rudna Północna” specjalny komunikat wydał bp Tadeusz Lityński – ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, z której pochodziło pięciu tragicznie zmarłych górników. Biskup zapewnił o swojej łączności z całą społecznością górniczą.
7
80. urodziny papieża Franciszka
Nawet pobieżne spojrzenie na ostatnie pontyfikaty może oznaczać doskonałą lekcję wiary. Bilans kierowania Kościołem przez poszczególnych papieży jest oczywiście różny, ale jednocześnie na tyle imponujący, że nie można nie widzieć w ich wyborze działania Bożej Opatrzności. Jej udział jest wręcz namacalny.
Miłosierdzie nie jest jakąś dygresją w życiu Kościoła, ale stanowi samo jego życie i czyni Ewangelię namacalną.
10-11
mówi Joaquín Navarro-Valls • o wizycie Jana Pawła II na Kubie
16 listopada 2016 r. ukończył 80. rok życia. 80 lat przeżytych intensywnie, pełnych bogatych wydarzeń, w tym ponad 20 – w świetle reflektorów światowych mediów. Joaquín Navarro-Valls, dawny dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, a w rzeczywistości rzecznik prasowy Jana Pawła II, jest jedną z najbardziej znanych postaci związanych z pontyfikatem polskiego Papieża.
12-13
temat numeru: uwodzicielska moc chrześcijaństwa
Weźmy filozoficzną myśl Władka Trebuni-Tutki i postawmy naprzeciw siebie Jezusa i człowieka. Pierwszy początek miłości jest tu taki, że się Bogu w człowieku wszystko spodobało. A człowiek, czasem przez całe życie, nawet nie wie, że to ma...
16-17
temat numeru • uwodzicielska moc chrześcijaństwa
O. Leon Knabit OSB jest cenionym duszpasterzem, rekolekcjonistą i spowiednikiem. Współpracuje z telewizją, radiem. Napisał wiele książek, artykułów i felietonów. W ostatnim czasie ukazały się m.in. „Ojca Leona różowe okulary”, „Rekolekcje z Ojcem Leonem” i „Módl się i pracuj. Nie bądź smutny”.
18
wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe • 12 grudnia
21
wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe • 12 grudnia
Parafia przy ul. Sosnowej w Żychlinie nieopodal Konina ma patronów z dalekiego kraju: Najświętszą Maryję Pannę z Guadalupe i św. Jana Diego. Parafii pod takim wezwaniem jest w Polsce zaledwie kilka, stąd ciekawość, dlaczego w Żychlinie właśnie takie wezwanie parafii zostało wybrane i jak bardzo wierni czują się związani z patronami z Meksyku
22-23
inicjatywy • PGNiG • IPN
Dofinansowanie filmu dokumentalnego o masakrze Żołnierzy Wyklętych – to kolejny przykład zaangażowania PGNiG w popularyzowanie pięknej, ale przez lata zakłamywanej historii
27
Adwent • cykl: zanim przyjdą święta
Zawsze za późno. Nigdy nie w czas. Może warto choć raz się nie spóźnić? Nie spóźnić się na spotkanie z Bogiem, z drugim człowiekiem, z samym sobą. Zdążyć na święta
30
liturgia tygodnia
Słowo Boże trzeciej niedzieli Adwentu wzywa nas do czuwania i radości, albowiem to sam Bóg przychodzi, aby nas zbawić. Ewangelia ukazuje nam postać Jana Chrzciciela, proroka, który przygotowywał drogę dla Mesjasza, wzywając do pokuty i udzielając chrztu nad Jordanem
32-33
36-37
z prasy zagranicznej
39
39
islamski model demokracji
Dlaczego islam jest tak atrakcyjny i pociągający dla setek milionów, a nawet miliardów ludzi z Azji i Afryki? Przyjrzyjmy się niektórym faktom
40-41
42
list do Taty
Każdy mężczyzna może zostać ojcem, ale tylko ktoś wyjątkowy może zostać Tatą
44-45
muzyka przez duże M
Z Pawłem Bębenkiem rozmawia Anna Przewoźnik
48-49
Niedziela Młodych
Nie teraz! . Żeby to nasze „nie” nie było takie ostre i jednoznaczne, dodajemy do niego „teraz”. I od razu brzmi lepiej, prawda? Nie teraz, czyli może kiedyś. Kiedyś to posprzątam, muszę tylko chwilę odpocząć; kiedyś zrobię to, o co mnie prosisz; zafascynowany jakąś historią zmienię kiedyś swoje życie; kiedyś cię odwiedzę, jak tylko załatwię parę spraw. Nie teraz, w wolnej chwili, jak tylko zmienią się okoliczności.
Czy umiemy czekać? Czy nie utraciliśmy zdolności oczekiwania na cokolwiek? A sens oczekiwania na Boga?
50-53
54
z bliska
56
różne
57
Marmolada z mandarynek to nasza propozycja na adwentowy czas. Podczas smażenia roztacza się wspaniały aromat przypominający o zbliżających się świętach. Nie trzeba też dodawać, że u nas właśnie w grudniu mandarynki są najsłodsze.
57-58
„Niedziela" dla środowiska
I
„Niedziela" dla środowiska
II-III
„Niedziela" dla środowiska
IV-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Troska o zbawienie dusz to główne zadanie każdego z nas w Kościele.
Dziesięć lat temu stanął tutaj kościół jako wotum błagalne o wyniesienie na ołtarze służebnicy Bożej Rozalii Celakówny. Zbudował go człowiek zaangażowany w ruch intronizacyjny.
Zadaniem chrześcijanina jest wypełnić wolę Boga – tak można streścić katechezę, jaką wygłosił ks. prof. Edward Staniek w Hałcnowie w ramach cyklu „Katechezy w Bazylice”.
Niedziela częstochowska
Ludzie są tylko ludźmi, a pamięć ludzka jest zawodna. Weźmy pod uwagę choćby tylko pewien skrawek naszej historii
W kolejną rocznicę stanu wojennego przywołajmy wspomnienie grudniowych wydarzeń. Od dnia haniebnych decyzji władz PRL-u mija właśnie 35 lat.
Niedziela podlaska
Adhortacja apostolska „Amoris laetitia” wywołuje dyskusje o sytuacji małżonków, którzy żyją w kolejnych, niesakramentalnych związkach.
Z Agnieszką i Grzegorzem Pawelcami rozmawia Edyta Hartman.
Pod takim hasłem w dniach 18-20 listopada w Nadbużańskim Ośrodku Ewangelizacji w Drohiczynie grupa młodych ludzi działająca w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży uczestniczyła w rekolekcjach, które przygotowywały nas do uroczystości Chrystusa Króla, podczas którego osiem osób złożyło przyrzeczenia.
Niedziela kielecka
Tradycją się stało, że pod koniec roku, przed świętami Bożego Narodzenia, delegacja z Kielc udaje się do Watykanu, by prosić papieża Franciszka o pobłogosławienie figurki Jezusa do żywej szopki, która co roku budowana jest w parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.
Wystawa poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi została pokazana w gmachu Senatu RP. Ekspozycję przygotowali pracownicy oddziału Muzeum Narodowego w Oblęgorku.
Kościół parafialny w Lisowie pw. św. Mikołaja należy do świątyń o bardzo starej metryce. Rubrycela Katedralna podaje, że został ufundowany w 1119 r. Kult św. Mikołaja jest żywy i wciąż ożywiany, czego dowodem jest sprowadzenie w tym roku relikwii patrona z dalekiego Bari i ich intronizacja.
Niedziela małopolska
Na co dzień często nie wiemy, jak im pomóc. Mijamy ich na ulicy jako osoby bez imion i nazwisk. Młodzież z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie zachęca, żeby to zmienić.
Na umówione spotkanie Ryszard Majdzik – jeden z najbardziej znanych, młodych opozycjonistów PRL-u, wielokrotnie aresztowany, internowany podczas stanu wojennego – przychodzi do redakcji z teczką zdjęć i oryginalnych dokumentów.
Z ks. Franciszkiem Jeleśniańskim rozmawiała Barbara Gajda-Kocjan.
Niedziela lubelska
W sobotę 3 grudnia ulicami Lublina już po raz 3. przeszedł Orszak św. Mikołaja. Wydarzenie zgromadziło setki rodzin z dziećmi. Uśmiechnięte buzie dzieci były najlepszą zapłatą za trud przygotowania spotkania ze św. Mikołajem.
Parafia w Snopkowie powstała w lipcu 2015 r. Proboszczem wspólnoty, która wyrosła z parafii pw. św. Stanisława w Lublinie, został ks. Andrzej Szulej.
Przypadające w uroczystość Chrystusa Króla święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej stało się okazją do dziękczynienia za 25 i 20 lat ich obecności w archidiecezji lubelskiej.
Niedziela legnicka
Począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu już po raz XXIII ruszyła akcja Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Płomień Miłosierdzia”.
W listopadzie w klasztorze sióstr benedyktynek w Krzeszowie odbyły się dwie tury rekolekcji. Poświęcone były miłosierdziu.
Niedziela łódzka
W 1904 r. założył i prowadził w Wolborzu chór mieszany, orkiestrę dętą oraz amatorski teatr. Tę ważną dla Wolborza i Częstochowy postać wspominano podczas listopadowego koncertu z okazji 130-lecia urodzin kompozytora.
Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego zakończyły się w minioną niedzielę obchody 25-lecia beatyfikacji o. Rafała Chylińskiego, którego relikwie spoczywają w klasztorze w łódzkich Łagiewnikach.
Młodzi ludzie – Magda, Michał i Sebastian – stworzyli w centrum Łodzi miejsce, jakiego w naszym mieście jeszcze nie było. Sklep z odzieżą i gadżetami patriotycznymi.
Niedziela przemyska
Pierwszy pochówek odnalezionych i ekshumowanych żołnierzy odbył się 5 listopada 2015 r., gdzie na starym polskim cmentarzu godnie pochowano 111 żołnierzy.
W Mucznem w wysokich partiach Bieszczadów można już biegać na nartach. Zima, która w pełnej krasie zawitała w Bieszczady w połowie listopada, zgotowała prawdziwą frajdę amatorom biegów narciarskich. Pytanie tylko na jak długo...?
Papież Franciszek zakończył Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Dla parafian z Przeworska, którym patronuje Chrystus Król, była to szczególna okazja do bardzo osobistego zawierzenia Zbawicielowi siebie wraz z rodziną, mieszkaniem, domem, parafią.
Niedziela rzeszowska
16 grudnia przypada 100. rocznica śmierci o. Honorata Koźmińskiego, kapucyna, architekta dusz ludzkich i miłośnika Ojczyzny, założyciela wielu rodzin zakonnych, duchowego ojca Zgromadzenia Sióstr Felicjanek posługujących również w diecezji rzeszowskiej.
Z biskupem rzeszowskim Janem Wątrobą rozmawia ks. Tomasz Nowak.
Pueri Cantores Resovienses” działają przy Katolickim Towarzystwie Śpiewaczym Katedralny Chór Chłopięco-Męski, które jest organizacją pożytku publicznego.
Niedziela sandomierska
Przedstawiciele wszystkich dziesięciu kurii Legionu Maryi, tworzących Komicjum Tarnobrzeg, zebrali się w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem.
Temat wolontariatu jest tak bogaty, że nie można było go zamknąć w jednym artykule. Ludzi dobrej woli jest tak wielu, że praktycznie mijamy ich wielokrotnie każdego dnia na ulicy.
Już po raz trzeci pod hasłem: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” w kościele parafialnym w Majdanie Królewskim młodzież organizowała koncert uwielbienia.
Niedziela sosnowiecka
O fakcie, że Kapituła Olkusko-Pilicka ubogacona została o nowych kanoników wiadomo było już wcześniej, kiedy bp Grzegorz Kaszak ogłaszał nazwiska kapłanów podniesionych do tej zaszczytnej godności.
W parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu po raz pierwszy zorganizowane zostały zaduszki jazzowe poświęcone pamięci zmarłych sosnowieckich artystów, poetów i pisarzy.
W Jaworznie-Szczakowej w przychodni Pro-Familia-Med przy ul. Jaworznickiej 35 działa od kilku tygodni Okno życia. Jego poświęcenia dokonał 26 listopada bp Grzegorz Kaszak. W uroczystości wziął udział m.in. Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Niedziela świdnicka
W okresie Adwentu wiele organizacji katolickich tradycyjnie organizuje akcje charytatywne mające na celu wsparcie materialne i duchowe osób potrzebujących – samotnych matek z dziećmi, ubogich rodzin oraz bezdomnych i uzależnionych.
W kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin odprawiona została Msza św. w intencji górników.
Adwentową drogą zmierzamy do kresu, do świątecznych dni, w których ponownie odkryjemy Boże miłosierdzie objawione nam w przyjściu Syna Bożego na ziemię. Dziś zastanowimy się nad wersetem: „Oto błogosławić Mnie będą wszystkie pokolenia” (Łk 1,48b).
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli (SKKAB) założyli w 1992 r. Maria Hrynyk i pierwsi pielgrzymi po II wojnie światowej, którzy udali się do Janowa Poleskiego (w 1990 i 1991 r.), miejsca kaźni Męczennika. Zarząd Główny SKKAB-u mieści się w Warszawie przy Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli.
Zaproszono mnie ostatnio na telewizyjną dyskusję na temat stanu wojennego w Polsce. Zbliża się 35. rocznica ogłoszenia, była więc okazja, by o tym odrobinkę porozmawiać. Pytanie zasadnicze dziennikarza: czy stan wojenny pozostawił w nas, w społeczeństwie polskim, w kształcie polskiego państwa jakieś trwałe ślady?
Niedziela toruńska
25 lat minęło... 25 lat głoszenia chwały Bożej i umacniania w wierze. 25 lat apostolstwa słowa i słuchania Kościoła. 25 lat troski o Ojczyznę i każdego człowieka. 25 lat, gdy na falach eteru rozbrzmiewa „katolicki głos w twoim domu”.
Z inicjatywy ks. kan. Piotra Nowaka, proboszcza parafii pw. św. Marcina w Boleszynie, 22 listopada do szkół podstawowych z terenu boleszyńskiej parafii, czyli do Boleszyna, Leźna i Słupa, przyjechali przedstawiciele Bractwa Rycerskiego 26. Chorągwi Zamku Bratian i Nowego Miasta.
W ramach 22. Colloquia Torunensia dyskutowano na temat: „Przestrzeń sumienia w życiu publicznym”.
Niedziela warszawska
W tym tygodniu przypada 100. rocznica śmierci bł. Honorata Koźmińskiego, skromnego kapucyna, który w zamykanym konfesjonale założył kilkadziesiąt zgromadzeń zakonnych.
Spektakle w okresie świątecznym na seminaryjnych deskach to już wieloletnia tradycja warszawskich kleryków.
Po wprowadzeniu stanu wojennego warszawskie seminarium duchowne tylko pozornie było oazą spokoju.
Gdy w zaborze rosyjskim zamykano wszystkie klasztory katolickie, pewien kapucyn ustawił w kościele zamykany konfesjonał i w nim zakładał tajne zgromadzenia zakonne. Właśnie przypada 100-lecie śmierci, a właściwie narodzin dla nieba bł. Honorata Koźmińskiego.
Niedziela wrocławska
Wołów przygotowuje się do pierwszego w historii miasta Orszaku Trzech Króli 6 stycznia 2017 r., w dniu Objawienia Pańskiego, popularnie zwanym świętem Trzech Króli.
„Troskliwy jak Ojciec”, „Ojciec parafii” – tak mówią parafianie, wspominając zmarłego 27 listopada br. śp. ks. Aleksandra Matykę. My zapamiętamy go także jako przyjaciela „Niedzieli”.
Papież Benedykt XVI w książce pt. „Jezus z Nazaretu” zauważył, że dla współczesnego człowieka realne jest tylko to, co namacalne. W tej postawie – zdaniem Ojca Świętego – należy upatrywać przyczyny celu dążeń wielu ludzi, którymi w XXI wieku stały się władza i chleb.
Nadchodzący rok 2017 zostanie ogłoszony w polskim Kościele Rokiem Świętego Brata Alberta. We Wrocławiu uroczystego ogłoszenia dokona abp Józef Kupny, podczas Mszy św. 12 grudnia o godz. 10 w kościele św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W rocznicę wprowadzenia w Polsce przez komunistyczną władzę stanu wojennego pragniemy te wciąż bolesne i niezałatwione do końca sprawy powierzyć Bożemu miłosierdziu w takim duchu, jakiego nas zawsze uczył bł. ks. Jerzy Popiełuszko na Mszach św. przez niego sprawowanych za Ojczyznę.
W Warszawie 28 maja 1981 r. zmarł Prymas Tysiąclecia, Stefan Kardynał Wyszyński. To właśnie każdy 28. dzień miesiąca wybrano na modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie jest organizatorem konkursu dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubaczowskiego pt. „Wiem wszystko o mojej miejscowości”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
26 listopada odbył się Zjazd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Podczas obrad radzono nad aktualnymi zadaniami stowarzyszenia oraz dokonano wyboru władz statutowych.
Z Maciejem Jarmarkiem i Maciejem Drogoszem rozmawia Kamil Krasowski.
Z Wandą Golą rozmawia Kamil Krasowski.