Wielki Piątek to dzień Krzyża. Liturgia rozpoczyna się, gdy celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. W tym roku modlitwa ta została wzbogacona o prośbę za wszystkich, którzy walczą z pandemią koronawirusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje ustawiony w widocznym i dostępnym miejscu. W tym roku nie było jednak tradycyjnej adoracji i oddawania czci Krzyżowi. Zamiast tego, szacunek Krzyżowi oddał tylko celebrans.
Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii. Po niej była Modlitwa po Komunii i to ona w tym roku zakończyła obrzędy Wielkiego Piątku.
Galeria na stronie https://pl-pl.facebook.com/NiedzielaZielonogorskoGorzowskaAspekty/photos/pcb.448862435906678/448857795907142/?type=3&theater