Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polacy w świecie

Na Górze Kościuszki w Australii

W Australii w Moonbah i Jindabyne (Góry Śnieżne) odbył się w dniach 14-15 kwietnia br., pod patronatem polskiego ambasadora Andrzeja Jaroszyńskiego, wielokulturowy Festiwal Kościuszkowski. Polonia z Sydney, pod kierownictwem Ernestyny Skurjat-Kozek, przygotowała wiele atrakcji na ten weekend, zapraszając szczep Aborygenów, dawnych właścicieli tego regionu. Spotkanie rodaków u podnóża Góry Kościuszki, już po raz szósty, miało na celu zachowanie pamięci i wkładu Edmunda Strzeleckiego w badania, odkrycie i nazewnictwo najwyższej góry w Australii. Początek polonijnego pikniku stanowiła uroczysta Msza św. w kościele św. Tomasza w Moonbah, odprawiona przez miejscowego proboszcza Petera Millera i ks. Wiesława Wójcika TChr, dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu. W kazaniu do zgromadzonych rodaków ks. Wójcik mówił: - Zachowajcie pamięć tego polskiego, chrześcijańskiego tysiąclecia, odnawiajcie je na nowo na tym kontynencie. Bóg pozwolił Waszym ojcom, Wam zbudować dom i stworzyć ognisko rodzinne na tym miejscu, tak bardzo odległym od ojczystej ziemi. Przypominam, że więź z narodem to więź wiary, kultury, mowy ojczystej! Ludzie, którzy pamiętają, skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swoje tradycje, mogą wnieść wiele w życie każdego kraju. Życzę Wam, abyście tkwili w tych korzeniach, z których wyrastamy.
W niedzielę Bożego Miłosierdzia ks. Wójcik odprawił Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II na szczycie Góry Kościuszki (2228 m n.p.m.). To był najwyższy ołtarz w Australii, z którego rozległo się wołanie do grupy pielgrzymów wędrowców: „Pokój Wam! Jesteście świadkami Bożego Miłosierdzia na tej ziemi!”. To wyjątkowe spotkanie ze zmartwychwstałym Panem w pięknym słońcu, na skałach Góry Kościuszki przeszło do historii tego miejsca.

(W.W.)

Norwegia

Tajemnica zła

Proces Andersa Breivika pozwala Norwegom doświadczyć tajemnicy zła. Tak pierwsze dni rozprawy zabójcy 77 osób ocenia papieski dyplomata w krajach skandynawskich ks. prał. Rolandas Makrickas. Jego zdaniem, telewizyjna transmisja procesu należy do skandynawskiej kultury jawności, co - według duchownego - ma swoje złe i dobre strony.
Dzięki transmisji Norwegowie mogą wniknąć w myśli zabójcy, zobaczyć, co go doprowadziło do tak okrutnych i niewyobrażalnych czynów - twierdzi ks. prał. Makrickas. Uważa on, że Anders Breivik jest wytworem panującej w cywilizacji zachodniej kultury śmierci, w której można swobodnie dysponować życiem, włącznie z jego unicestwianiem.
Pochodzący z Litwy ks. Makrickas kieruje tymczasowo nuncjaturą apostolską z siedzibą w Djursholmie pod Sztokholmem, a obejmującą 5 krajów skandynawskich, po mianowaniu 5 stycznia br. przez Benedykta XVI dotychczasowego nuncjusza abp. Emila Paula Tscherriga przedstawicielem papieskim w Argentynie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rwanda

Legalizacja aborcji

Parlament Rwandy przyjął ustawę legalizującą aborcję. Czeka ona obecnie na podpis prezydenta Paula Kagame. Tym samym kolejny kraj Czarnego Lądu pada ofiarą polityki uzależniającej przyznawanie pomocy finansowej ubogim państwom od wprowadzania przez nie programów antyludnościowych. Wcześniej rząd umożliwił Rwandyjczykom korzystanie z bezpłatnej sterylizacji i środków wczesnoporonnych. Prowadzi też kampanię promującą model „nowoczesnej” rwandyjskiej rodziny, czyli maksymalnie z trojgiem dzieci.
Parlament opowiedział się za rozwiązaniem zezwalającym na aborcję w trzech sytuacjach: gwałtu, kazirodztwa oraz zagrożenia zdrowia fizycznego i psychicznego matki. Odrzucił tym samym proponowaną przez niektóre środowiska aborcję na życzenie.

Ludzie

Giovanni Maria Vian

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” wraz z dziennikiem zrzeszenia włoskich przemysłowców „Il Sole-24 Ore” przygotował książkę na 85. urodziny papieża Benedykta XVI i 7. rocznicę jego wyboru na Stolicę Apostolską. We wstępie do książki redaktor naczelny „L’Osservatore Romano Giovanni Maria Vian stwierdził, że kard. Joseph Ratzinger nie zrobił nic, by zostać wybranym na następcę Jana Pawła II.
Giovanni M. Vian twierdzi, że zaskoczenie, z jakim opinia publiczna przyjęła wybór konklawe, związane było z faktem, iż niemieckiemu kardynałowi przyczepiono „etykietkę upartego konserwatysty za to, że przez dobre 23 lata kierował dawnym Świętym Oficjum i wydawało się, że w najlepszym razie odegra rolę wielkiego elektora w trudnej sukcesji po Janie Pawle II”.
„Nie ulega wątpliwości - pisze Giovanni M. Vian - że kardynał, który wyszedł z konklawe jako papież, od lat pragnął powrócić do rodzinnej Bawarii, by poświęcić się studiom i nie uczynił nic, by wybór padł na niego”.

Cudzysłów

Benedykt XVI z autentyczną charyzmą rządzenia prowadzi Kościół i podejmuje konkretne problemy Kościoła, a także ludzkości.
Kard. Tarcisio Bertone w wywiadzie dla włoskiego radia publicznego RAI

Krótko

Trybunał w Strasburgu orzekł, że morderstwo polskich oficerów w Katyniu było zbrodnią wojenną, która nie ulega przedawnieniu, ale jednocześnie uznał, że nie ma kompetencji, żeby ocenić, czy Rosja rzetelnie prowadziła śledztwo. Nie padło słowo „ludobójstwo” i nie pojawiło się żądanie wznowienia śledztwa. „Rosyjskim przywódcom, będącym w rzeczywistości kontynuatorami tradycji sowieckich satrapów, daje to pole manewru do dalszych uników i zacierania prawdziwej historii, a także swojego politycznego rodowodu” - pisze w „Rzeczpospolitej” Tomasz Wróblewski.

Szanse prezydenta Baracka Obamy i republikańskiego kandydata do Białego Domu Mitta Romneya są mniej więcej równe - wynika z sondażu „New York Timesa” i telewizji CBS News. Romney jest na fali, gdyż wyborcy pokładają w nim nadzieję na poprawę gospodarki.

W Hiszpanii ostre cięcia budżetowe. Rząd wprowadza częściową odpłatność za leki wykupywane przez emerytów. Oszczędza również na oświacie, zwiększając liczbę uczniów w klasach oraz pensum nauczycieli. Redukcja budżetu obejmie także armię.

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba nastolatków uzależnionych od dostępnej w Internecie tzw. twardej pornografii, a jeden na trzech 10-latków zetknął się już z erotycznymi zdjęciami - wynika z najnowszego raportu przedstawionego w brytyjskim parlamencie.

Wobec sankcji ze strony Unii Europejskiej białoruskie służby graniczne zmieniły priorytety w ochronie granicy z krajami UE i będą się teraz skupiać na kontroli ruchu wjazdowego. Białoruscy pogranicznicy zrezygnują z kontroli ruchu wyjazdowego.

Aleksander Łukaszenko ułaskawił więźniów politycznych - Andreja Sannikaua, skazanego na 5 lat, i Dmitryja Bandarenkę - na 2 lata. Była to odpowiedź na prośby obydwu uwięzionych. Sannikau był jednym z kandydatów w ostatnich wyborach prezydenckich.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Rokitno sanktuarium

Paradyż sanktuarium

piesza pielgrzymka powołaniowa

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

27 kwietnia z Paradyża wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Pielgrzymi przybyli do Paradyża w sobotni poranek z kilku punktów diecezji. Na drogę pobłogosławił ich bp Tadeusz Lityński, który przez kilka godzin towarzyszył pątnikom w wędrówce. – Chcemy dziś Panu Bogu podziękować za wszelki dar, za każde powołanie do kapłaństwa, do życia konsekrowanego. Ale także chcemy prosić. Papież Franciszek 21 stycznia po zakończeniu modlitwy Anioł Pański ogłosił Rok Modlitwy, prosząc, aby modlitwa została zintensyfikowana, zarówno ta prywatna, osobista, jak też i wspólnotowa, w świecie. Aby bardziej stanąć w obecności Boga, bardziej stanąć w obecności naszego Pana – mówił pasterz diecezji. - Myślę, że pielgrzymka jest takim czasem naszej bardzo intensywnej modlitwy. Chciałbym, żebyśmy oprócz tych wszystkich walorów poznawczych, turystycznych, które są wpisane w pielgrzymowanie, mieli również na uwadze życie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję