Reklama

Bezrobocie wyzwaniem dla Kościoła i społeczeństwa

Pod takim hasłem 4 października w Wałbrzychu przebiegało sympozjum na temat bezrobocia. Organizatorem spotkania był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej. W przygotowania włączyli się również księża z wałbrzyskich parafii oraz starostwo powiatowe.

Niedziela legnicka 47/2002

W sesji udział wzięli m.in. bp Tadeusz Rybak, bp Piotr Jarecki, bp Stefan Regmunt

W sesji udział wzięli m.in. bp Tadeusz Rybak, bp Piotr Jarecki, bp Stefan Regmunt

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum rozpoczęło się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Uczestniczyli w niej: bp Piotr Jarecki - asystent krajowy Akcji Katolickiej, bp Stefan Regmunt, liczni kapłani oraz zaproszeni goście: delegaci z parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej, organizacji społecznych i mieszkańcy Wałbrzycha i okolic.
We wprowadzeniu do liturgii bp Tadeusz Rybak podkreślił wielki dramat ludzi pozostających bez pracy. Jest on szczególnie zauważalny w Wałbrzychu, gdzie stopa bezrobocia sięga 30 procent. Ksiądz Biskup przypomniał wielką troskę Ojca Świętego o ludzi cierpiących z powodu braku pracy, a także słowa Papieża, który mówi o obowiązku płynącym z wiary i miłości, by chrześcijanie, którzy dysponują środkami produkcji, tworzyli miejsca pracy, przyczyniali się do rozwiązywania problemu bezrobocia, a ludzie sprawujący władzę tak zarządzali dobrem wspólnym, takie stanowili prawa i tak kierowali gospodarką kraju, aby te bolesne zjawiska życia społecznego znalazły właściwe rozwiązanie.
Homilię wygłosił bp Piotr Jarecki. Zwrócił on uwagę na potrzebę międzyludzkiej solidarności i współdziałania wszystkich, którzy mają wpływ na kształt sektora pracy. Ksiądz Biskup powiedział, że Kościół nie przechodzi obojętnie obok problemu bezrobocia, dlatego wzywa do podjęcia wszelkich możliwych działań gospodarczych, edukacyjnych, społecznych i politycznych, aby zapobiec temu nieszczęściu.
W sympozjum uczestniczyło ok. 200 osób z całej diecezji. Pierwszy referat na temat Bezradni wobec bezrobocia wygłosił bp Piotr Jarecki. Mówił o postawach, jakie powinien przyjąć człowiek wierzący, który stara się kształtować swoje życie zgodnie ze wskazaniami moralnymi Kościoła w sytuacji bardzo wysokiego bezrobocia. Ksiądz Biskup stwierdził, że jesteśmy bezradni wobec braku pracy, kiedy ulegamy ideologii i logice skrajnych systemów. Przypomniał, że żadne państwo, które wprowadziło, czy idzie drogą gospodarki rynkowej, nie uporało się z problemem bezrobocia. Nawet w takiej potędze gospodarczej, jaką są Niemcy, dziś jest kilka milionów bezrobotnych. Aby rozwiązać problem bezrobocia, należy zainwestować w nową kulturę pracy, ukształtować nowe podejście do pracy, poczucie solidarność pracy oraz porozumienia między związkowcami i pracodawcami. Bez podjęcia tych tematów nie rozwiążemy problemu bezrobocia.
Kolejnym punktem sympozjum był wykład mgr. inż. Leszka Orpla - starosty powiatu wałbrzyskiego nt. Praca i bezrobocie w aktualnej sytuacji Dolnego Śląska - przykład powiatu wałbrzyskiego. Wykładowca przedstawił sytuację rynku pracy w powiatach diecezji legnickiej. W swoim wystąpieniu Starosta omówił przyczyny bezrobocia strukturalnego oraz scharakteryzował sytuację regionu wałbrzyskiego. Stwierdził, że zjawisko bezrobocia jest rezultatem przekształceń w strukturze gospodarki z formy własności państwowej w gospodarkę rynkową, upadku i likwidacji całych branż (górnictwa węgla kamiennego, barytu, przemysłu włókienniczego), restrukturyzacji przemysłu, niedopasowania struktury pracy i struktury popytu na pracę, niedostatecznego systemu wspierania polityki tworzenia miejsc pracy. W obecnej chwili zagrożone są niemal wszystkie branże, a także zakłady pracy, które nie dają pewności utrzymania stanowisk pracy. Dostępne instrumenty łagodzenia bezrobocia to, według Starosty, prace subsydiowane, prace interwencyjne, roboty publiczne, porozumienia absolwenckie i staże absolwenckie oraz szkolenia i przekwalifikowania, tworzenie nowych miejsc pracy i samozatrudnienie. Ważną rolę odgrywa również edukacja w zakresie przedsiębiorczości i wspieranie osób rozpoczynających działalność gospodarczą.
Głos zabrał także wicewojewoda dolnośląski Wacław Dziendziel, który mówił o Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, w której reprezentowani są pracodawcy, pracobiorcy, przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej. Wojewoda zwrócił też uwagę na brak przygotowania społeczeństwa na zmiany, jakie się dokonały w ostatnich latach.
Podsumowując pierwszą część obrad bp Tadeusz Rybak wyraził nadzieję, że ta refleksja będzie kontynuowana przede wszystkim w działalności Akcji Katolickiej, we wspólnotach parafialnych, gdzie trzeba szukać rozwiązań, o których była mowa.
W drugiej części obrad odbyły się konwersatoria w trzech grupach. Omawiano następujące tematy: Sposoby łagodzenia bezrobocia w obecnej sytuacji społecznej - prowadził mgr inż. Leszek Orpel; Bezrobocie jako wezwanie dla wspólnoty parafialnej - prowadzili ks. prał. Julian Źrałko i ks. prał. Piotr Śliwka; Aktywne formy walki z bezrobociem z punktu widzenia związków zawodowych i nauczania społecznego Kościoła - prowadzili ks. Tomasz Czernik i mgr inż. Piotr Kruczkowski.
W końcowej części sympozjum nastąpiło podsumowanie oraz wypracowanie wniosków. Przedstawiamy jedynie te najważniejsze. Samorząd lokalny poprzez swoje działania powinien mieć wpływ na łagodzenie bezrobocia. Istnieje konieczność zmiany przepisów. Należy posiadać wiedzę na temat narzędzi łagodzących bezrobocie, którymi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy oraz na temat instytucji pozarządowych.
Kościół winien głośno mówić, że bezrobocie jest czymś złym oraz że nie można akceptować negatywnych skutków przemian gospodarczych.
Ważną rolę do odegrania ma również parafia, która powinna tworzyć wspólnoty dla pozostających bez pracy w celu zmiany mentalności i organizowania konkretnej pomocy (szkolenia, kursy).
Nie można zapomnieć także o duchowym wymiarze duszpasterstwa bezrobotnych. Należy również tworzyć duszpasterstwo pracodawców, prywatnych przedsiębiorców, kadry kierowniczej i zarządzającej firmami państwowymi i prywatnymi.
Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej powinny docierać do rodzin potrzebujących pomocy, a szczególnie do rodzin patologicznych.
Należy uaktywnić i rozszerzyć działalność charytatywną w parafii, organizując również fundusze stypendialne dla dzieci i młodzieży, kursy, spotkania mające na celu kształtowanie ducha, podtrzymywanie nadziei, odkrywanie swoich uzdolnień i możliwości.
Jednym z głównych zadań związków zawodowych w obecnym czasie jest żądanie od władz państwowych, samorządowych tworzenia nowych miejsc pracy. Związki zawodowe muszą aktywnie włączyć się w przygotowanie bezrobotnego do aktywnego poszukiwania miejsca pracy, m.in. poprzez organizowanie "Klubów Pracy", szkoleń, kursów, pomoc psychologiczną. Związki zawodowe jako ważny partner społeczny muszą uczestniczyć w dialogu pomiędzy pracodawcami a pracobiorcami. Pamiętając, że bezrobocie jest zarówno problemem materialnym, jak i moralno-psychicznym, związki zawodowe powinny organizować koła bezrobotnych w celu wzajemnego wspierania się, uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej, utrzymywanie kontaktu z pracodawcami. Należy wywierać nacisk na pracodawców, aby np. przy modernizacji zakładu pamiętali, że najgorszym rozwiązaniem jest zwalnianie pracowników. Pracodawcy powinni zapewnić im miejsca pracy na innych stanowiskach, proponować przeszkolenia, zmianę kwalifikacji.
Związki zawodowe muszą wykorzystywać swoją pozycję w zakresie wywierania nacisku na organa państwowe w zakresie przestrzegania obecnego prawa pracy. Należy wspierać wszelkie inicjatywy powstawania fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych, których celem jest pomoc bezrobotnym. Dobrym przykładem są działania podejmowane przez Stowarzyszenie "BIEDA" z Wałbrzycha, udzielające pomocy pedagogicznej, pośrednictwa, szkoleń dla bezrobotnych.
Podsumowania sympozjum dokonał bp Stefan Regmunt, który podziękował gospodarzowi, proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Świętego - ks. prał. Andrzejowi, wykładowcom i prowadzącym konwersatoria za merytoryczne przygotowanie sympozjum. Sympozjum zakończono modlitwą i błogosławieństwem Księdza Biskupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrz katechezy

Niedziela Ogólnopolska 15/2024, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Cezary Bus

Św. Cezary Bus

Ten święty pokazuje, że nauczanie wiary powinno być przystępne i wymaga udziału rodziców.

Cezary Bus żył w czasach duchowego zamętu, gdy wraz z początkiem reformacji Europa pogrążyła się w politycznym, społecznym i religijnym kryzysie. Również w jego życie wkradł się duchowy chaos, gdy jako młodzieniec wstąpił do gwardii królewskiej – światowość, w której się zatracił, przyćmiła myśl o Bogu. Ten stan rzeczy odmieniła ciężka choroba, na którą zapadł – miał wówczas czas na przemyślenie swego postępowania. Właśnie wtedy odkrył w sobie powołanie do stanu duchownego.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: spłonęła dzwonnica, najstarszy drewniany praski zabytek

2025-04-16 07:12

[ TEMATY ]

pożar

dzwon

Stołeczny Konserwator Zabytków FB/zrzut

Na Kamionku w Warszawie spłonęła zabytkowa drewniana dwukondygnacyjna dzwonnica przy konkatedrze M.B. Zwycięskiej. "To jeden z najstarszych zachowanych zabytków dzielnicy. Pożar pojawił się ok. godziny 17.15 i szybko objął cały obiekt. Przez ponad dwie godziny na miejscu trwała akcja gaśnicza, a potem zabezpieczanie terenu. Oględziny przeprowadziła też Policja" - poinformował Stołeczny Konserwator Zabytków.

W akcji gaśniczej uczestniczyło sześć zastępów strażaków. Na miejscu zdarzenia interwencję podjęli Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Stołeczny Konserwator Zabytków.
CZYTAJ DALEJ

Drobiarze: na Wielkanoc jaj nie zabraknie, ceny wyższe niż jesienią

2025-04-16 10:28

[ TEMATY ]

Wielkanoc

ceny

jaja

będzie drożej

Karol Porwich/Niedziela

Jaj na święta wielkanocne nie zabraknie, produkcja przekracza krajowe zapotrzebowanie, jednak ceny kształtują się w zależności od popytu, jest drożej niż jesienią - poinformowała dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) Katarzyna Gawrońska.

Duża skala produkcji jaj w Polsce gwarantuje, że nie zabraknie ich w sklepach nawet w okresie wzmożonego zapotrzebowania na ten produkt, tj. przed świętami wielkanocnymi. Polska produkuje więcej niż wynoszą krajowe potrzeby, wykraczając znacząco poza średnią światową. Potencjał produkcyjny zapewnia polskim konsumentom bezpieczeństwo żywnościowe - wyjaśniła Gawrońska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję