Reklama

Bezrobocie wyzwaniem dla Kościoła i społeczeństwa

Pod takim hasłem 4 października w Wałbrzychu przebiegało sympozjum na temat bezrobocia. Organizatorem spotkania był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej. W przygotowania włączyli się również księża z wałbrzyskich parafii oraz starostwo powiatowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum rozpoczęło się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Uczestniczyli w niej: bp Piotr Jarecki - asystent krajowy Akcji Katolickiej, bp Stefan Regmunt, liczni kapłani oraz zaproszeni goście: delegaci z parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej, organizacji społecznych i mieszkańcy Wałbrzycha i okolic.
We wprowadzeniu do liturgii bp Tadeusz Rybak podkreślił wielki dramat ludzi pozostających bez pracy. Jest on szczególnie zauważalny w Wałbrzychu, gdzie stopa bezrobocia sięga 30 procent. Ksiądz Biskup przypomniał wielką troskę Ojca Świętego o ludzi cierpiących z powodu braku pracy, a także słowa Papieża, który mówi o obowiązku płynącym z wiary i miłości, by chrześcijanie, którzy dysponują środkami produkcji, tworzyli miejsca pracy, przyczyniali się do rozwiązywania problemu bezrobocia, a ludzie sprawujący władzę tak zarządzali dobrem wspólnym, takie stanowili prawa i tak kierowali gospodarką kraju, aby te bolesne zjawiska życia społecznego znalazły właściwe rozwiązanie.
Homilię wygłosił bp Piotr Jarecki. Zwrócił on uwagę na potrzebę międzyludzkiej solidarności i współdziałania wszystkich, którzy mają wpływ na kształt sektora pracy. Ksiądz Biskup powiedział, że Kościół nie przechodzi obojętnie obok problemu bezrobocia, dlatego wzywa do podjęcia wszelkich możliwych działań gospodarczych, edukacyjnych, społecznych i politycznych, aby zapobiec temu nieszczęściu.
W sympozjum uczestniczyło ok. 200 osób z całej diecezji. Pierwszy referat na temat Bezradni wobec bezrobocia wygłosił bp Piotr Jarecki. Mówił o postawach, jakie powinien przyjąć człowiek wierzący, który stara się kształtować swoje życie zgodnie ze wskazaniami moralnymi Kościoła w sytuacji bardzo wysokiego bezrobocia. Ksiądz Biskup stwierdził, że jesteśmy bezradni wobec braku pracy, kiedy ulegamy ideologii i logice skrajnych systemów. Przypomniał, że żadne państwo, które wprowadziło, czy idzie drogą gospodarki rynkowej, nie uporało się z problemem bezrobocia. Nawet w takiej potędze gospodarczej, jaką są Niemcy, dziś jest kilka milionów bezrobotnych. Aby rozwiązać problem bezrobocia, należy zainwestować w nową kulturę pracy, ukształtować nowe podejście do pracy, poczucie solidarność pracy oraz porozumienia między związkowcami i pracodawcami. Bez podjęcia tych tematów nie rozwiążemy problemu bezrobocia.
Kolejnym punktem sympozjum był wykład mgr. inż. Leszka Orpla - starosty powiatu wałbrzyskiego nt. Praca i bezrobocie w aktualnej sytuacji Dolnego Śląska - przykład powiatu wałbrzyskiego. Wykładowca przedstawił sytuację rynku pracy w powiatach diecezji legnickiej. W swoim wystąpieniu Starosta omówił przyczyny bezrobocia strukturalnego oraz scharakteryzował sytuację regionu wałbrzyskiego. Stwierdził, że zjawisko bezrobocia jest rezultatem przekształceń w strukturze gospodarki z formy własności państwowej w gospodarkę rynkową, upadku i likwidacji całych branż (górnictwa węgla kamiennego, barytu, przemysłu włókienniczego), restrukturyzacji przemysłu, niedopasowania struktury pracy i struktury popytu na pracę, niedostatecznego systemu wspierania polityki tworzenia miejsc pracy. W obecnej chwili zagrożone są niemal wszystkie branże, a także zakłady pracy, które nie dają pewności utrzymania stanowisk pracy. Dostępne instrumenty łagodzenia bezrobocia to, według Starosty, prace subsydiowane, prace interwencyjne, roboty publiczne, porozumienia absolwenckie i staże absolwenckie oraz szkolenia i przekwalifikowania, tworzenie nowych miejsc pracy i samozatrudnienie. Ważną rolę odgrywa również edukacja w zakresie przedsiębiorczości i wspieranie osób rozpoczynających działalność gospodarczą.
Głos zabrał także wicewojewoda dolnośląski Wacław Dziendziel, który mówił o Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, w której reprezentowani są pracodawcy, pracobiorcy, przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej. Wojewoda zwrócił też uwagę na brak przygotowania społeczeństwa na zmiany, jakie się dokonały w ostatnich latach.
Podsumowując pierwszą część obrad bp Tadeusz Rybak wyraził nadzieję, że ta refleksja będzie kontynuowana przede wszystkim w działalności Akcji Katolickiej, we wspólnotach parafialnych, gdzie trzeba szukać rozwiązań, o których była mowa.
W drugiej części obrad odbyły się konwersatoria w trzech grupach. Omawiano następujące tematy: Sposoby łagodzenia bezrobocia w obecnej sytuacji społecznej - prowadził mgr inż. Leszek Orpel; Bezrobocie jako wezwanie dla wspólnoty parafialnej - prowadzili ks. prał. Julian Źrałko i ks. prał. Piotr Śliwka; Aktywne formy walki z bezrobociem z punktu widzenia związków zawodowych i nauczania społecznego Kościoła - prowadzili ks. Tomasz Czernik i mgr inż. Piotr Kruczkowski.
W końcowej części sympozjum nastąpiło podsumowanie oraz wypracowanie wniosków. Przedstawiamy jedynie te najważniejsze. Samorząd lokalny poprzez swoje działania powinien mieć wpływ na łagodzenie bezrobocia. Istnieje konieczność zmiany przepisów. Należy posiadać wiedzę na temat narzędzi łagodzących bezrobocie, którymi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy oraz na temat instytucji pozarządowych.
Kościół winien głośno mówić, że bezrobocie jest czymś złym oraz że nie można akceptować negatywnych skutków przemian gospodarczych.
Ważną rolę do odegrania ma również parafia, która powinna tworzyć wspólnoty dla pozostających bez pracy w celu zmiany mentalności i organizowania konkretnej pomocy (szkolenia, kursy).
Nie można zapomnieć także o duchowym wymiarze duszpasterstwa bezrobotnych. Należy również tworzyć duszpasterstwo pracodawców, prywatnych przedsiębiorców, kadry kierowniczej i zarządzającej firmami państwowymi i prywatnymi.
Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej powinny docierać do rodzin potrzebujących pomocy, a szczególnie do rodzin patologicznych.
Należy uaktywnić i rozszerzyć działalność charytatywną w parafii, organizując również fundusze stypendialne dla dzieci i młodzieży, kursy, spotkania mające na celu kształtowanie ducha, podtrzymywanie nadziei, odkrywanie swoich uzdolnień i możliwości.
Jednym z głównych zadań związków zawodowych w obecnym czasie jest żądanie od władz państwowych, samorządowych tworzenia nowych miejsc pracy. Związki zawodowe muszą aktywnie włączyć się w przygotowanie bezrobotnego do aktywnego poszukiwania miejsca pracy, m.in. poprzez organizowanie "Klubów Pracy", szkoleń, kursów, pomoc psychologiczną. Związki zawodowe jako ważny partner społeczny muszą uczestniczyć w dialogu pomiędzy pracodawcami a pracobiorcami. Pamiętając, że bezrobocie jest zarówno problemem materialnym, jak i moralno-psychicznym, związki zawodowe powinny organizować koła bezrobotnych w celu wzajemnego wspierania się, uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej, utrzymywanie kontaktu z pracodawcami. Należy wywierać nacisk na pracodawców, aby np. przy modernizacji zakładu pamiętali, że najgorszym rozwiązaniem jest zwalnianie pracowników. Pracodawcy powinni zapewnić im miejsca pracy na innych stanowiskach, proponować przeszkolenia, zmianę kwalifikacji.
Związki zawodowe muszą wykorzystywać swoją pozycję w zakresie wywierania nacisku na organa państwowe w zakresie przestrzegania obecnego prawa pracy. Należy wspierać wszelkie inicjatywy powstawania fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych, których celem jest pomoc bezrobotnym. Dobrym przykładem są działania podejmowane przez Stowarzyszenie "BIEDA" z Wałbrzycha, udzielające pomocy pedagogicznej, pośrednictwa, szkoleń dla bezrobotnych.
Podsumowania sympozjum dokonał bp Stefan Regmunt, który podziękował gospodarzowi, proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Świętego - ks. prał. Andrzejowi, wykładowcom i prowadzącym konwersatoria za merytoryczne przygotowanie sympozjum. Sympozjum zakończono modlitwą i błogosławieństwem Księdza Biskupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II w Walawie

2024-06-25 09:47

SP Walawa

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

Wzruszający jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie. W czwartek 6 czerwca 2024 r. szkoła świętowała 10. rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II - papieża Polaka, wiecznego pielgrzyma i przyjaciela młodzieży.

Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Jakieły. Oprawę liturgii uświetnili swoją czynną obecnością Rodzice uczniów oraz byli wychowankowie szkoły. W tym wyjątkowym dniu swoim przybyciem szkołę zaszczycili liczni goście z władz Powiatu Przemyskiego i Gminy Orły na czele z Wicestarostą panem Janem Januszem oraz Wójtem panem Bogusławem Słabickim. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod budynek szkoły, gdzie w scenerii ogrodu sensorycznego nastąpiło uroczyste odśpiewanie "Barki" i oficjalne powitanie gości przez Dyrektor panią Agatę Wydrzyńską - Lach. Następnie uczniowie z klas III - VIII zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przybliżający pontyfikat Ojca Świętego, jego słowa i przesłanie pozostawione młodym ludziom. Po części artystycznej Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym przypomniała jak zrodziła się idea nadania szkole imienia Jana Pawła II oraz w jaki sposób placówka realizuje zadania wynikające z Jego nauczania. W dalszej części głos zabierali kolejno zaproszeni goście, którzy na ręce Pani Dyrektor złożyli okolicznościowe upominki. Niespodzianką - przygotowaną przez Rodziców - był tort, którego symbolicznego pokrojenia dokonała Pani Dyrektor Danuta Daniel - inicjatorka powołania patrona szkoły w 2014 roku. Był to moment, w którym jak w kalejdoskopie zaczęły się pojawiać wspomnienia minionych dni, miesięcy i lat szkolnego życia. Po części oficjalnej nastąpił czas na pamiątkowe zdjęcia w ogrodzie, także z udziałem niepowtarzalnych person ze Stowarzyszenia Damy i Huzary. Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście udali się na obiad przygotowany przez Rodziców. Każdy jubileusz jest okazją do wspomnień, które - choć minione - zawsze pozostają w pamięci. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.

CZYTAJ DALEJ

Syndrom cesarza

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 30

[ TEMATY ]

Chiny

commons.wikimedia.org

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin przewodniczący Xi Jinping rozbił bank – ma 100% władzy, którą miał kiedyś tylko Mao Zedong. Nikt mu się już nie sprzeciwi i nie powie, że popełnia błędy.

Przywódca najliczniejszego państwa i najważniejszej gospodarki na świecie wypaczył wiele zasad, które utrzymywały system społeczno-gospodarczy od ponad 40 lat. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping złamał ustaloną regułę dwóch 5-letnich kadencji, wyeliminował całą opozycję z najwyższych władz partii, a także upokorzył swojego poprzednika – Hu Jintao, przewodniczącego ChRL w latach 2002-12. Na polecenie Jinpinga zasłużony 80-letni polityk został wyprowadzony z sali obrad wbrew własnej woli na oczach ponad 2 tys. uczestników zjazdu oraz mediów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Alumnom śląskiego seminarium zwrócił uwagę, że każdy z nich „jest w sytuacji, w której większość myśli inaczej niż oni”. - Przez czas wakacji z tą sytuacją się spotkasz jeszcze częściej. I będziesz słyszał: odpuść, daj sobie sposób. Asyria jest silniejsza, pogaństwo jest silniejsze. Dowiesz się jak bardzo chrześcijaństwo, a zwłaszcza Kościół katolicki jest passe, na jak bardzo przegranej jest pozycji. Co zrobisz? To co Ezechiasz: tym bardziej pójdziesz przez Najświętszy Sakrament tam szukać wsparcia, czy odpuścisz!? - pytał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję