Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

2024-06-25 12:51

[ TEMATY ]

boromeuszki

diecezja.kielce.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Kielc siostry boromeuszki sprowadził śp. biskup Stanisław Szymecki. Wówczas, oprócz posługi w Domu Biskupim (którą dwie siostry pełniły do śmierci następcy bp. Szymeckiego, czyli śp. bp. Kazimierza Ryczana), dwie kolejne boromeuszki rozpoczęły pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Siostra Romualda Sołtysek, aktualna przełożona, posługiwała w seminarium przez 25 lat. Pracowała w kuchni, przygotowując posiłki dla kleryków i księży profesorów. - Czuwała z oddaniem nad naszym pożywieniem, reagowała na prośby dotyczące pór żywienia, diet. Z kolei s. Dawida Fila od 1997 r., czyli od 27 lat pracowała w seminaryjnym sekretariacie. Była to bardzo odpowiedzialna praca z dokumentami, wspieranie rektorów i dyrektorów w kwestiach ekonomicznych czy w zakresie księgowości - mówi w rozmowie z KAI ks. Adam Perz, rektor seminarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wyrażam siostrom boromeuszkom ogromną wdzięczność za to, że dawały przykład jedności i wspólnoty, budujące było też to, że codziennie były razem na Mszy św. w naszym seminaryjnym kościółku. Siostry stały się częścią naszego środowiska i będzie nam ich bardzo brakowało - dodaje ks. Perz.

Reklama

„Swoją serdecznością i uśmiechem wspierała kolejne roczniki przyszłych kapłanów Kościoła kieleckiego” - napisał o s. Romualdzie ks. Michał Haśnik na stronie internetowej diecezji kieleckiej.

Przypomina także, że s. Dawida Fila „pracowała w seminaryjnym sekretariacie, służąc aktywnie kolejnym księżom rektorom (a było ich w tym czasie aż siedmiu). Z pewnością każdy ksiądz naszej diecezji bardzo dobrze ją poznał, przez specyfikę jej pracy”.

„Obie siostry łączyła także śląska gwara, którą na co dzień się posługiwały, co niejednokrotnie wywoływało dużo uśmiechu u innych, przez niezrozumienie wypowiadanych słów” - można przeczytać na stronie internetowej diecezji.

W najbliższą sobotę 29 czerwca podczas Mszy św. o godz. 11.00 wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach pożegna obie siostry boromeuszki. Eucharystii będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Od 1 lipca s. Romualda rozpocznie posługę w Nakle Śląskim (w diecezji gliwickiej), a s. Dawida w Domu Prowincjalnym w Mikołowie (w archidiecezji katowickiej).

Ocena: +20 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na kolędowanie

Święty Jan Paweł II napisał, że ,,wcielenie to odpowiedź Boga na najgłębsze pragnienie człowieka, pragnienie miłości i obecności, która daje pokój, radość i poczucie bezpieczeństwa. Zbawiciel zamieszkał między nami, by dzielić nasz los, nasze troski i radości. Powołał także każdego z nas, abyśmy się stali apostołami Jego miłości”. Odpowiedzią sióstr boromeuszek na Jego wezwanie jest konkretna pomoc i wsparcie osobom będącym w potrzebie. Z tego wezwania rodzą się wszystkie pomysły i plany, które potem realizują m.in. za pośrednictwem Fundacji Evangelium Vitae.

Za towarzyszenie w budowaniu cywilizacji miłości, wrocławskie siostry boromeuszki zapraszają przyjaciół i dobroczyńców Fundacji Evangelium Vitae na wspólne kolędowanie, które odbędzie się już 5 stycznia 2019 r. Wydarzenie rozpocznie Eucharystia, sprawowana o 15.00 w kaplicy na I piętrze w budynku B przy ul. Rydygiera 22-28 we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

2024-07-11 20:00

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Na Euro 2024 odbędzie się już tylko jedno spotkanie – finał zaplanowany na niedzielę 14 lipca. W Berlinie zagrają ze sobą Hiszpania i Anglia. Przegrani ze spotkań 1/2 finału, czyli Francja i Holandia, nie wyjdą już na boisko.

Po 1980 UEFA podjęła decyzje, iż rezygnują z meczu o trzecie miejsce, powodem było słabe zainteresowanie ze strony telewizji. Co więcej dużo mniej kibiców pojawiało się wówczas na trybunach.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: wstrzemięźliwość ucieleśnia piękno orędzia Jezusa

2024-07-14 12:17

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Wstrzemięźliwość ucieleśnia piękno orędzia Jezusa w konkretnych aspektach życia - wskazał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Odwołując się do fragmentu Ewangelii, mówiącego o Jezusie wysyłającym swoich uczniów na misję, papież wskazał, że wysyła On ich „po dwóch” i radzi im, aby zabrali ze sobą tylko to, co niezbędne. Zaznaczył, że aby to zrobić, trzeba „być wstrzemięźliwym: umieć być skromnym w używaniu rzeczy, dzieląc się zasobami, umiejętnościami i darami, rezygnując z tego, co zbędne, aby być wolnym i aby każdy miał to, czego potrzebuje do godnego życia i do aktywnego zaangażowania się w misję”. Trzeba też „być wstrzemięźliwym w myślach i uczuciach, porzucając własne stronnicze wizje, uprzedzenia i schematy, które jak niepotrzebny bagaż obciążają i utrudniają drogę, aby zamiast tego wybierać wzajemną rozmowę i słuchanie, i w ten sposób czynić świadectwo bardziej skutecznym”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję