Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Srebrny jubileusz bp. Karpińskiego

„Nieś pomoc ludziom w drodze”

W 2010 r. Ryszard Karpiński, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, w latach 2003-2008 delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, świętuje 75-lecie urodzin oraz 25-lecie przyjęcia sakry biskupiej.
Bp Ryszard Karpiński urodził się 28 grudnia 1935 r. we wsi Rudzienko (parafia Michów). W 1959 r. został wyświęcony na kapłana. 28 września 1985 r. z rąk kard. Józefa Glempa przyjął święcenia biskupie. Jako swoje zawołanie wybrał słowa „Viatoribus fer auxilium” - Nieś pomoc ludziom w drodze. Wierny temu wezwaniu, z wielkim oddaniem pracował w diecezji lubelskiej, a także odbył prawie 180 podróży, odwiedzając Polaków na wszystkich kontynentach.
Spotkania modlitewno-jubileuszowe rozpoczęły się dziękczynną Mszą św., sprawowaną 29 września pod przewodnictwem Biskupa Jubilata w kościele pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach, gdzie przed laty Mszę św. sprawował Jan Paweł II. W intencji bp. Karpińskiego modlili się bp Artur Miziński i bp Józef Wróbel, kapłani oraz świeccy. Jubilat dziękował Bogu za dar swoich rodziców i rodzin, wśród których pracował. Dzieląc się ze zgromadzonymi historią swojego życia, bp Karpiński mówił o znaczeniu odpowiedniego wychowania w duchu umiłowania Boga i ojczyzny. Dziękował także za lata pracy wśród Polonii, której niósł Boga i skrawek ojczyzny.
Bezpośrednio po Mszy św., w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Organowego, odbył się koncert pieśni neapolitańskich, dedykowany Jubilatowi - wielkiemu przyjacielowi i wiernemu uczestnikowi festiwalowych koncertów.
Szczytem obchodów srebrnego jubileuszu sakry bp. Ryszarda Karpińskiego będzie uroczysta Msza św. w archikatedrze lubelskiej, zaplanowana na 27 grudnia o godz. 11.30.

(buk)

Czuwanie Grup Modlitwy św. Ojca Pio

Bliżej miłości krzyża

Ogólnopolskie Czuwanie Grup Modlitwy św. Ojca Pio na Górce Przeprośnej k. Częstochowy i na Jasnej Górze, które odbyło się w dniach 25-26 września br., zgromadziło ok. 2 tys. czcicieli Świętego z San Giovanni Rotondo. W ramach czuwania medytacje Drogi Krzyżowej na zboczu wzgórza sanktuarium na Górce Przeprośnej prowadził abp Stanisław Nowak. Przewodniczył on także Eucharystii, podczas której przyrzeczenia służby Bogu w Instytucie Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego na ręce generała o. Eugeniusza Marii Lorka złożyły osoby świeckie. Abp Nowak wzywał w homilii, aby w czasach walki o krzyż nie bać się wziąć do siebie Ojca Pio, obdarowanego łaską stygmatów - przez 50 lat ukrzyżowanego, i z miłością iść z nim naprzeciw tego, co się dzieje w świecie. Z kolei ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, w homilii podczas Mszy św. sprawowanej na Jasnej Górze powiedział, że św. Ojciec Pio prowadzi nas do krzyża. Jako jego uczniowie, jego czciciele, powinniśmy przylgnąć całym sercem do Jezusowego krzyża.
O. Eugeniusz Maria Lorek podczas Godziny Świętej zwrócił uwagę na fakt, że wgłębiając się w teologię krzyża, trzeba zadać sobie pytanie, czy na nim jest Chrystus. Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio - o. Bogusław Piechuta skupił się na aktualności tematyki czuwania, zorganizowanego przez Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego www.sanktuarium.opw.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jolanta Pałasz

„Fides”

Federacja Bibliotek Kościelnych

W Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego w Koszalinie w dniach 20-23 września 2010 r. odbyło się XVI Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „FIDES”. Przewodniczącym Federacji na kolejną trzyletnią kadencję został wybrany ks. dr Jerzy Witczak - dyrektor Biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Oprócz niego w skład zarządu weszli: ks. Tomasz Garwoliński - dyrektor Biblioteki WSD Metropolii Warmińskiej „Hosianum” i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, o. Grzegorz Filipiuk OFMCap - dyrektor Biblioteki Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów w Zakroczymiu, ks. Wacław Umiński CM - dyrektor Biblioteki Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie i Bogumiła Warząchowska - kierownik Biblioteki Teologicznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Podczas obrad podjęto decyzję o stworzeniu we współpracy z Biblioteką Narodową elektronicznej bibliografii nauk teologicznych, która już niedługo będzie dostępna w Internecie.
Federacja Bibliotek Kościelnych „FIDES” została erygowana przez Konferencję Episkopatu Polski 18 marca 1995 r. Delegatem KEP ds. Bibliotek Kościelnych „Fides” jest bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski z Wrocławia.

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Praca jest nieodzownym towarzyszem człowieka. Ma ona służyć człowiekowi, ma człowieka uszlachetniać. Dlatego człowiek nie może być niewolnikiem pracy i w człowieku nie wolno widzieć tylko wartości ekonomicznych.

Krótko

Jaki był charakter tragicznego lotu do Smoleńska 10 kwietnia? Strona rosyjska upiera się, że był to lot cywilny. Strona polska twierdzi, że wojskowy. Ma to znaczenie o tyle, że w przypadku tego drugiego większa odpowiedzialność spada na kontrolerów z wieży.

Komentując kilkugodzinne zatrzymanie i przesłuchiwanie 1 października w Smoleńsku polskich dziennikarzy, którzy przybyli na teren katastrofy rządowego tupolewa, aby zebrać materiał dla mediów, Antoni Macierewicz pytał, gdzie jest teraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i gdzie jest premier Donald Tusk...

Rząd przygotowuje się do wprowadzenia euro. Tworzony jest harmonogram działań. Nieoficjalnie mówi się, że mogłoby to nastąpić w 2015 r.

W Warszawie uruchomiono licznik polskiego długu publicznego. Zadłużenie kraju wzrasta o 100 tys. zł na minutę i ponad 150 mln zł na dobę.

Z członkostwa w Kapitule Orderu Odrodzenia Polski zrezygnowali Zofia Romaszewska i Ryszard Bugaj. Obydwoje tłumaczyli, że nie odpowiadają im kryteria i wzorce etyczne, które wyznaje prezydent Bronisław Komorowski.

Elżbieta Radziszewska, atakowana mocno przez środowiska lewicowe, pozostanie pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania. Radziszewska rozmawiała z premierem Donaldem Tuskiem, który zdecydował, że jej nie odwoła, mimo żądań lewicy.

Ponad połowa Polaków źle ocenia działania rządu. Dobre zdanie o gabinecie premiera Donalda Tuska ma 37 proc. badanych.

Rozpoczęły się czystki w kancelarii prezydenckiej. W ostatnim tygodniu września zwolniono pracowników Gabinetu Szefa Kancelarii Prezydenta oraz Zespołu Analiz Bieżących.

Eskalacja konfliktu w PO. Janusz Palikot na swoim blogu oskarżył Grzegorza Schetynę, że za czasów jego szefowania w MSWiA służby były wykorzystywane do walki politycznej.

Znane biuro podróży Orbis Travel ogłosiło 29 września br. upadłość. Za granicą znajdowało się wtedy ponad 1000 klientów biura.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję