Początki parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze, prawdopodobnie pierwszej na świecie noszącej to wezwanie, sięgają czasów ks. Jana Basa, pochodzącego z ziemi lwowskiej, kapelana Armii Andersa, pierwszego proboszcza tej wspólnoty parafialnej.
Będąc jeszcze na zesłaniu w Syberii postanowił, że jeżeli uda mu się z niej wydostać, zbuduje kościół na cześć Bożego Miłosierdzia. „Ks. Jan Bas w Manchesterze zrealizował swój cel – postawił wszystko, żeby zbudować kościół. Jeździł od ludzi do ludzi rowerem, zbierał pieniądze. W ciągu 12 lat uzbierał pieniądze i kupił od walijskich metodystów za 8 tys. funtów budynek tego kościoła. Potem został przerobiony na świątynię katolicką i w 1959 r. konsekrowany” – powiedział ks. Karol M. Rogasik SChr, obecny proboszcz parafii, gdzie posługują księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W parafii od 1986 r. pracują też siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
W tym roku z racji jubileuszu w parafii odbyło się wiele okolicznościowych wydarzeń. „Jest to dla nas wielki zaszczyt, że możemy razem z tą wspólnotą przeżywać ten wielki jubileusz” – podkreśliła s. Ewelina, jedna z sióstr pracujących w parafii.
Reklama
Parafia na co dzień oferuje różnorodne wydarzenia i możliwości dla parafian. „Każdy może tu znaleźć coś dla siebie, od najmniejszego członka naszej wspólnoty do tego najstarszego, ponieważ w parafii działa wiele wspólnot, zaczynając od Domowego Kościoła, idąc dalej poprzez Żywy Różaniec; odbywają się także spotkania cotygodniowe dla seniorów. A dla najmłodszych dzieci w co drugą niedzielę nasza pani Agnieszka przygotowuje specjalne katechezy pod tytułem +Skarby w niebie+” – poinformowała s. Ewelina. „Od czasu do czasu organizowane są różne uroczystości, żebyśmy wraz z wszystkimi parafianami mogli uczcić czy to mikołajki, czy Wszystkich Świętych, czy cieszyć się ostatnimi dniami karnawału albo wraz z maluchami przeżywać radość z Dnia Dziecka” – dodała s. Teresa.
W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada w parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze bp Piotr Turzyński wraz z parafianami i gośćmi udał się na Cmentarz Południowy, aby złożyć kwiaty na grobie ks. Jana Basa oraz innych kapłanów i parafian. O godz. 12:00 w kościele parafialnym była sprawowana rocznicowa msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji Salford bp Johna Arnolda. Bp Piotr Turzyński wygłosił okolicznościowe kazanie.
W uroczystościach w Manchesterze wzięli udział rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prałat Stefan Wylężek, konsulowie oraz przedstawiciele lokalnych władz. Po Mszy św. bp John Arnold poświęcił odnowioną salę parafialną po czym odbył się koncert polonijnego zespołu „Amen-Adoramus”.
Biskup Turzyński odwiedził również działającą przy parafii Polską Szkołę Sobotnią im. św. Stanisława Kostki, w której uczy się 300 polonijnych dzieci.
„Wspólnoty oprócz kościołów potrzebują miejsc przeznaczonych na spotkania, bycie razem, dzielenie się i umocnienie tożsamości polskiej i katolickiej” – powiedział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Polskiej Parafii w Sheffield, gdzie trwa remont nowego ośrodka parafialnego i pierwszego w 73-letniej historii kościoła.
Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii istnieje od 1853 r. Obejmuje blisko 70 parafii i ponad 200 miejscowości, w których regularnie odprawiana jest Msza św. w języku polskim. Ponad 100 kapłanów sprawuje posługę duszpasterską w strukturach Misji, otaczając rodaków opieką duszpasterską i duchowym wsparciem.
.