Reklama

Wiadomości

Bp Sobiło o Mariupolu: historia nie widziała takiego okrucieństwa

- Historia nie widziała takiego okrucieństwa – powiedział Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej w Ukrainie. Duchowny podziękował za transporty humanitarne, które praktycznie każdego dnia docierają pociągiem i ciężarówkami.

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

rosyjska agresja na Ukrainę

Paweł Wysoki

Bp Jan Sobiło

Bp Jan Sobiło

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Sobiło powiedział, że to co się dzieje obecnie w Ukrainie jest walką o wyzwolenie całego świata z systemu totalitarnego, który zrodził się w czasie rewolucji bolszewickiej. - Związek Radziecki rozpadł się w 1991 roku, ale nie było to zakończenie tego systemu, bo zachował się w różnych dziedzinach życia, również duchowego. Wiele Kościołów było pod wpływem rosyjskiej propagandy. To wojna, która ma zatrzymać agresję w kierunku Europy. Plany militarne reżimu Putina są wielkie. Tymczasem Krzyż Chrystusa chce wyzwolić nas od wszelkiego zła – powiedział bp Sobiło, który był gościem Radia Plus.

Duchowny opowiada, że Charków jest otoczony przez wojska rosyjskie od wschodu i południa. - Ale trzeba powiedzieć, że wojna w naszej diecezji trwa od 2014 roku. Dotyczy to Doniecka i Ługańska. Zaporoże przygotowywało się dobrze na obronę, dlatego nie zostało zaatakowane. Ale wiele wojska rosyjskiego jest w pobliżu. Nasi chłopcy pilnują miasta, walki się toczą. Rosjanie nie mogą wejść. Jeśli nie będzie nalotów to powinniśmy się obronić – mówi ksiądz biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Modlimy się o zakończenie walk. Żołnierze są gotowi walczyć do ostatniej kropli krwi. Wiele osób zgłasza się do wojska. Jesteśmy w stanie wypędzić okupantów z naszego kraju – dodał bp Sobiło.

Podziel się cytatem

Dodaje, że ludzie, którzy uciekli z Mariupola opowiadają straszne rzeczy. Codzienne miasto jest ostrzeliwane rakietami. - Wszystkie zbrodnie wojenne ujrzą światło dzienne. Historia nie widziała takiego okrucieństwa. Można to porównać z tragedią powstania warszawskiego. Putin się mści na mieście, bo stoi na drodze na Krym. Atak jest frontalny, Rosja chce zniszczyć miasto całkowicie – opowiada biskup.

Bp Sobiło powiedział, że z Polski dociera dużo pomocy. Tiry i pociągi przywożą żywność i lekarstwa. - Dziękujemy Polakom. Żołnierze są wdzięczni za te dary. To wielka pomoc. Mamy czym podzielić się z uchodźcami z Mariupola. Ukraińcy nigdy tego nie zapomną. Oni wiedzą, że świat i Polska są z nimi. A ci, którzy są w Polsce okazują wdzięczność za wsparcie – powiedział.

Na koniec bp Sobiło odniósł się do planowanej podróży papieża Franciszka do Kijowa. - To jest papież, który nie boi się niczego. Wierzę, że jeśli Bóg da sygnał, to przybędzie na Ukrainę. My na niego czekamy. Jego obecność będzie takim egzorcyzmem, który przepędzi siły zła z naszego kraju – powiedział bp Jan Sobiło.

2022-04-15 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po Kijowie może być Polska

Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje swoją agresję na Polskę. Rosyjskie trolle już pracują, żeby osłabić naszą wolę – podkreśla Mateusz Morawiecki. Premier opublikował specjalny tekst z apelem do Polaków kilka dni po wybuchu rakiety w Przewodowie.

Mateusz Morawiecki zwraca się ze specjalnym apelem do Polaków, by nie dali się podzielić przez różnego typu manipulacje i dalej popierali wsparcie zachodniego świata dla Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje bowiem tragedię, do której doszło w Przewodowie na Lubelszczyźnie, kilka kilometrów od granicy z Ukrainą. „Polska jest bezpieczna i nie chce wojny z Rosją. Jest jeden sposób, by jej uniknąć – wspierać zwycięstwo Ukrainy. Putin pokazał, że jest bezwzględnym politykiem, który nie cofnie się przed niczym. Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje swoją agresję na Polskę. Rosyjskie trolle już pracują, żeby osłabić naszą wolę. Bombardują nas fake newsami, plotkami, dezinformacją. Chcą wywołać panikę i chaos. Wiedzą, że Polska jest kluczem do koalicji wspierającej Ukrainę” – wskazuje Morawiecki.
CZYTAJ DALEJ

Dramat Ośrodka dla Bezdomnych "Albertówka" po pożarze pomieszczeń gospodarczych

2025-10-06 13:51

[ TEMATY ]

pożar

albertówka

Ośrodek dla Bezdonych

pomieszczenia gospodarcze

Telewizja Republika

Ośrodka dla Bezdomnych Mężczyzn „Albertówka” w Jugowicach

Ośrodka dla Bezdomnych Mężczyzn „Albertówka” w Jugowicach

Dramat Ośrodka dla Bezdomnych Mężczyzn „Albertówka” w Jugowicach w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Jak informuje Telewizja Republika, w niedzielę zapaliły się tam pomieszczenia gospodarcze, w których trzymane były zwierzęta i pasza. Doszczętnie zniszczona jest obora i stodoła, w której magazynowano siano. Budynki trzeba jak najszybciej odbudować i na to potrzeba też pieniędzy.

Na szczęście udało się uratować zwierzęta, które podczas pożaru przebywały na pastwiskach. Akcja gaśnicza trwała kilkanaście godzin, trwa dogaszanie budynków.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o pierwszej pielgrzymce: to podróż, którą chciał odbyć Franciszek

2025-10-07 19:11

[ TEMATY ]

pielgrzymka papieska

Leon XIV

Vatican Media

Wyjeżdżając ze swojej rezydencji w Castel Gandolfo, Papież odpowiedział na kilka pytań czekających na niego dziennikarzy. Odniósł się m.in. do trwającej wojny w Gazie a także do ogłoszonego dziś kierunku i daty jego pierwszej podróży apostolskiej do krajów, które - jak podkreślił - pragnął odwiedzić jego poprzednik.

Odnosząc się do rocznicy masakry, od której rozpoczęła się wojna w Gazie, Papież podkreślił, że potrzeba refleksji nad skalą nienawiści w świecie, „zaczynając od nas samych, od pytania: dlaczego ona istnieje i co my sami możemy zrobić”. Po raz kolejny zaznaczył, że należy powrócić do dialogu i szukania pokojowych rozwiązań. Podkreślił też, że zawsze należy odrzucać nienawiść i terroryzm. „Istnienie, a nawet samo pojawianie się antysemityzmu jest niepokojące - dodał, odpowiadając na pytania dziennikarzy - Zawsze trzeba głosić pokój i szacunek dla godności każdej osoby. To jest przesłanie Kościoła”. Przypomniał też o wezwaniu do modlitwy o pokój, jakie - zwłaszcza w październiku - Kościół kieruje do całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję