W piątek, 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Ojciec Święty dokona tego w bazylice Świętego Piotra w Rzymie na prośbę ukraińskich biskupów. Papież zachęcił wiernych z całego świata do włączenia się w tę modlitwę. W odpowiedzi na prośbę papieża, abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby również w polskich parafiach odmówić tego dnia akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Maryi.
Rycerze Kolumba, którzy od początku konfliktu świadczą pomoc humanitarną na Ukrainie oraz wobec uchodźców w Polsce, a także łączą się duchowo w modlitwie o pokój, zapraszają na uroczystości, które odbędą się w Centrum Miłosierdzia na granicy polsko-ukraińskiej w Budomierzu. To jeden z dwóch punktów przy granicy, obok przejścia w Hrebennem, gdzie Rycerze Kolumba zapewniają ofiarom wojny możliwość ogrzania się, odpoczynku, posilenia, a także modlitwy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Miejsce sprawowania uroczystości na granicy, Budomierz, jest (...) miejscem boleśnie doświadczonym w czasie II wojny światowej, przez co rozumiemy tragedię wojny. Przez nasze przejście przybyło do Polski już 230 tys. ludzi. Jednocześnie jako Lubaczów i Budomierz jesteśmy spadkobiercami dawnej diecezji lwowskiej, stąd czujemy moralną i duchową potrzebę modlitewnego wsparcia Ukrainy – wyjaśnia ks. Andrzej Stopyra, proboszcz parafii NMP Lwowkiej w Lubaczowie i Kapelan tamtejszej rady Rycerzy Kolumba.
Będzie on przewodniczył uroczystościom, które rozpoczną się w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, o godzinie 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po niej odprawi mszę świętą. - Moment zawierzenia to również moment ogłoszenia, że Syn Boży stanie się człowiekiem, co podkreśla wartość ludzkiego życia, które teraz jest tak bardzo zagrożone w Ukrainie – zwraca uwagę o. Jonathan Kalisch OP, Dyrektor ds. Kapelanów i Rozwoju Duchowego Rycerzy Kolumba.
Ojciec Kalisch poprowadzi o 16.15 Drogę Krzyżową oraz nabożeństwo pokutne z modlitwą różańcową o 17.00. - W łączności z naszymi Braćmi obrządku greckokatolickiego odmówimy tradycyjne nabożeństwo – Molebeń – ku czci Najświętszej Maryi Panny – dodaje o. Kalisch.
Uroczystości zakończą się odmówieniem aktu zawierzenia o 18.30. - Modlimy się, żeby to zawierzenie narodów rosyjskiego i ukraińskiego przyniosło pokój, zjednoczyło rozdzielone rodziny i uleczyło ich rany, aby to szaleństwo wojny się zakończyło – mówi o. Kalisch. - W tym akcie upatrujemy nadziei na nawrócenie Rosji i pokój – dodaje ks. Stopyra.
Do udziału w uroczystościach obok wolontariuszy, Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz Rycerzy Kolumba zaproszeni są wszyscy wierni.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.