Reklama

Festiwal „Gaude Mater”

Czas odkrywania Boga i dialogu między kulturami

XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbywał się w dniach 1-6 maja w Częstochowie, przeszedł do historii. Był to Festiwal szczególny, nie tylko ze względu na mały jubileusz 15-lecia, nie tylko ze względu na trzy ważne dla kultury i historii Polski daty: 100. rocznicę urodzin św. Siostry Faustyny, 300. rocznicę urodzin o. Eryka Briknera, kompozytora jasnogórskiego, oraz 350-lecie obrony Jasnej Góry, które zostały zaakcentowane w programie, ale najmocniej ze względu na postać Ojca Świętego Jana Pawła II, któremu organizatorzy Festiwalu, przez zaprezentowaną sztukę, złożyli hołd.

Niedziela Ogólnopolska 21/2005

Margita Kotas

Prawykonanie „Missa Claromontana” Mariana Sawy - Msza św. inauguracyjna

Prawykonanie „Missa Claromontana” Mariana Sawy - Msza św. inauguracyjna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni Jego nauczaniu

Reklama

Jak podkreśla dyrektor Festiwalu „Gaude Mater” Małgorzata Nowak, nauczanie Ojca Świętego stało się inspiracją Festiwalu, który od początku swego istnienia jest wierny dwóm nurtom - ekumenicznej prezentacji muzyki różnych kultur i religii oraz szerokiej promocji polskiej muzyki sakralnej. Prezydent Częstochowy - dr Tadeusz Wrona w zaproszeniu skierowanym do słuchaczy i uczestników Festiwalu napisał m.in.: „Źródła częstochowskich spotkań muzyki sakralnej różnych religii i narodów odnaleźć można w atmosferze radości i nadziei, towarzyszącej VI Światowemu Dniu Młodzieży 15 sierpnia 1991 r. (...). Program XV Festiwalu przygotowywany był od wielu miesięcy. Nikt nie przypuszczał, że (...) stanie się hołdem pamięci... Pamięci Tego, który miał odwagę poszukiwać Sacrum i odkrywać Boga w różnych kulturach; pamięci Tego, który uznał dialog między kulturami za «imperatyw chrześcijańskiego sumienia oświeconego wiarą i kierowanego miłością» (...)”.
Sześć bogatych dni festiwalowych bezdyskusyjnie było wspólnym odkrywaniem Boga w różnych kulturach i przyczynkiem do dialogu między nimi, specjalnie bowiem na ten jubileuszowy Festiwal zaproszono przedstawicieli trzech największych religii monoteistycznych świata. Dzieła klasyków, polska muzyka sakralna, w tym współczesna i po raz pierwszy prezentowana publiczności, a także chorał gregoriański - przeplatały się w tym roku z jazzem, tradycyjnie już prezentowaną na Festiwalu muzyką cerkiewną oraz z muzyką synagogalną i islamską. Można zaryzykować stwierdzenie, że kwintesencją założeń Festiwalu był jeden z jego koncertów Bóg ojców naszych, podczas którego w jednym miejscu i o jednym czasie można było usłyszeć muzykę chrześcijan, żydów i muzułmanów. Podczas jednego wieczoru zaprezentowały się: Schola Gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Chór Kameralny „Kreszczatik” z Ukrainy, kantor Benzion Miller z USA i Zespół „Fils de Gnaoua” z Maroka. Zdawać by się mogło - przedsięwzięcie ryzykowne, jednak gdzie Bóg na pierwszym miejscu, tam wszystko na swoim miejscu.

Rozpoczęty w imię Boże

Tegoroczny Festiwal rozpoczął się nieco inaczej niż zwykle: zamiast koncertu była Eucharystia, ponieważ pierwszy dzień Festiwalu przypadł w niedzielę. Uroczysta Msza św. zgromadziła w Bazylice Jasnogórskiej organizatorów, uczestników oraz melomanów. W koncelebrze pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby z Częstochowy wzięli udział m.in.: o. prof. dr hab. Józef Ścibor z KUL-u, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając z PAT-u w Krakowie, ks. Piotr Mizera z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, jednego z patronów medialnych Festiwalu, oraz ojcowie paulini, m.in. o. Sebastian Matecki i o. Nikodem Kilnar - przewodniczący Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”.
Podczas Mszy św. miało miejsce prawykonanie Missa Claromontana Mariana Sawy (1937-2005) - utworu napisanego w styczniu br. specjalnie na zamówienie Festiwalu z myślą o jego inauguracji liturgicznej. Przepiękna, zawierająca cytaty z VIII mszy gregoriańskiej De Angelis kompozycja zabrzmiała w wykonaniu Michała Sławeckiego (organy), Leszka Lorenta (kotły) oraz Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Chóru Muzykologii UKSW i Zespołu Wokalnego Specjalności Muzyka Kościelna Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod dyr. ks. prof. Kazimierza Szymonika. Niestety, mistrzowskiego prawykonania swego utworu nie doczekał Kompozytor, który po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 27 kwietnia br. Jego postać niezwykle ciepło wspomniał w okolicznościowej homilii bp Jan Wątroba. „Parafrazując słowa obecnego Ojca Świętego, wolno nam pewnie powiedzieć, że dzisiaj Pan Marian słucha prawykonania tej uroczystej mszy w domu Ojca, z wysokich niebios spogląda na nas (...) i razem z Ojcem Świętym przeżywa tę inaugurację i to prawykonanie (...). Ja mam dodatkowy, bardzo osobisty powód, by Ci podziękować. 5 lat temu, na dzień mojej biskupiej konsekracji skomponowałeś muzykę do słów: «Oto idę, aby spełnić wolę Twoją» - słów, które obrałem jako biskupie zawołanie. Przepiękną antyfonę wykonali w katedrze w Częstochowie alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Dziękuję Ci za tę kompozycję” - ze wzruszeniem mówił Ksiądz Biskup.

Muzyka sakralna wciąż młoda

Kiedy odchodzą kompozytorzy, pozostają ich dzieła. Te stają się inspiracją i natchnieniem dla nowych pokoleń, które zmierzają śladami swych mistrzów. Dowodem na tę prawdę jest towarzyszący Festiwalowi od lat 10 Konkurs Młodych Kompozytorów „Musica Sacra”, który ze względu na rosnące nim zainteresowanie od tego roku stał się konkursem międzynarodowym. Spośród 48 prac nadesłanych z wielu krajów, międzynarodowe jury nagrodziło cztery. I nagrodę otrzymał Bartosz Kowalski-Banasewicz (Polska) za Crucifixus... et resurrexit, laureatem II nagrody został Nicholas Paul Vines (Australia) za Ave Generosa, III miejsce zajął Ulrich Alexander Kreppein (Niemcy) za Agnus Dei, a IV - Olga Hans (Polska) za Litanię. Ulrich Alexander Kreppein został jednocześnie laureatem Nagrody Specjalnej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA dla najmłodszego laureata Konkursu. Wszyscy nagrodzeni kompozytorzy mogli wysłuchać prawykonań swoich kompozycji podczas koncertu Muzyka pięciu kontynentów.
Tegoroczny Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” tradycyjnie już był niezwykle bogaty w treści i niósł ze sobą niezwykłe przesłanie. Kolejna edycja Festiwalu za rok, ale pragnęlibyśmy, aby zainspirowane nim próby odkrywania Boga i dialogu między kulturami były podejmowane każdego z 365 dni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę konklawe!

2025-04-28 13:03

[ TEMATY ]

konklawe

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Kardynałowie zebrani na 5. kongregacji generalnej zadecydowali, że konklawe rozpocznie się w środę, 7 maja.

W dzisiejszej kongregacji generalnej uczestniczyło ponad 180 kardynałów, w tym nieco ponad 100 elektorów. Wygłosili oni ok. 20 wystąpień, poświęconych sprawom Kościoła, relacjom ze światem, wyzwaniom i cechom, jakie powinny charakteryzować nowego papieża, by mógł im sprostać. Do komisji, obradującej w ramach kolegium partykularnego, wylosowano kardynałów: Reinharda Marxa , Luisa Antonia Taglego oraz Dominique’a Mambertiego.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Wygodne obuwie na lato. Jak je dopasować?

2025-04-28 14:52

[ TEMATY ]

lato

wygodne obuwie

jak dopasować?

Materiał sponsora

Jak dopasować wygodne obuwie na lato?

Jak dopasować wygodne obuwie na lato?

Lato to pora roku, w której w końcu można pożegnać ciężkie obuwie i wskoczyć w lekkie sandały czy klapki. Choć przecież to tylko niektóre z propozycji, które sprawdzą się w ciepłe dni! Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia na lato.

Latem warto wybierać buty wykonane z oddychających, lekkich i naturalnych materiałów, które zapobiegają przegrzewaniu się stóp i po prostu zapewniają komfort. Co wybrać?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję