Reklama

Prezentacja parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Rożnowicach

Parafia wieloletnich proboszczów

Niedziela rzeszowska 28/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieś Rożnowice k. Biecza jest jedną ze starszych miejscowości Ziemi Bieckiej. W 1291 r. przeszła na własność biskupstwa krakowskiego. Przed 1354 r. lokowano ją na prawie niemieckim. Parafia fundacji biskupiej była erygowana prawdopodobnie w II poł. XIV w. Pierwsza wzmianka historyczna datowana jest na rok 1415.

Obecnie do parafii należą cztery miejscowości: Rożnowice, Racławice oraz Bugaj i Sitnica. W tej ostatniej miejscowości znajduje się kościół dojazdowy pw.

św. Maksymiliana Kolbego, wybudowany po przemianach w Polsce w 1980 r. Uczęszczają do niego mieszkańcy Bugaja i Sitnicy (ok. 3 tys. wiernych). W Rożnowicach jest zabytkowy kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, a obok wybudowano nową świątynię pw. Matki Bożej.

W parafii pracuje trzech kapłanów: ks. kan. Tadeusz Rączkowski, który ponad 30 lat był proboszczem parafii, od 1997 r. tę funkcję pełni ks. Stanisław Pałka, a wikariuszem od ubiegłego roku jest ks. Artur Wesołowski.

Duchowość ks. Łukasza Forystka

Rożnowice mają szczęście do wieloletnich proboszczów. Przed ks. kan. T. Rączkowskim parafią kierował ks. Łukasz Forystek. Przyszedł on do Rożnowic w 1902 r. jako wikariusz, a w

3 lata później został proboszczem. Wywarł ogromny wpływ na duchowość parafian. Przygotował aż 53 roczniki dzieci do I Komunii św. Pracował z wielkim zaangażowaniem, np. podczas epidemii ospy tylko on odważył się jeździć do chorych. Charakteryzował się ogromną skromnością życia - przez 40 lat nie jadł mięsa, nie słodził napojów itd. Jego praca kapłańska owocowała wielością powołań zakonnych i kapłańskich oraz róż Żywego Różańca. Ks. Ł. Forystek angażował się także w działalność świecką. Prowadził duże gospodarstwo rolne, do końca II wojny światowej prowadził Kasę Stefczyka, w czasie wojny pomagał wielu ludziom.

Do dzisiaj w parafii jest dużo powołań: obecnie pochodzi stąd 9 kapłanów i 21 sióstr zakonnych. Szczególnie owocny był czas po pierwszym nawiedzeniu parafii przez Obraz Matki Bożej Częstochowskiej ( a właściwie tylko jego ramy) w 1970 r. Obecny Ksiądz Proboszcz podkreśla, że po drugim nawiedzeniu, w listopadzie ubiegłego roku, znowu jest ożywienie w parafii. Powstają kolejne róże różańcowe, które swoje nabożeństwo połączone ze zmianą tajemnic mają w pierwsze niedziele miesiąca po Sumie.

Pod przewodnictwem wikariusza - ks. Artura prężnie działa KSM, który prowadzi śpiew, przygotowuje oprawę liturgiczną nabożeństw, rozprowadza dewocjonalia. Młodzi ludzie są zorganizowani, chętni i pomocni. W najbliższym czasie będzie otwarta świetlica dla młodzieży im. bł. Karoliny Kózkówny. Już teraz w pomieszczeniach na plebanii funkcjonuje świetlica terapeutyczna dla dzieci z rodzin potrzebujących, prowadzona przez osoby świeckie. Ofiarnie pracuje grupa Caritas. Skupiająca ok. 20 osób Akcja Katolicka jest "prawą ręką" Księdza Proboszcza. Gotowa do pomocy przy wszelkich uroczystościach, także przy dekoracjach świątecznych. Aktywne jest Koło Przyjaciół Radia Maryja.

Od 7 lat w pierwsze soboty miesiąca od maja do października odprawiane jest nabożeństwo fatimskie, bardzo lubiane przez wiernych. W drugie niedziele miesiąca odprawiana jest nieustająca do Nowenna Matki Bożej. To nabożeństwo zostało wprowadzone przez księdza rekolekcjonistę przygotowującego w ubiegłym roku parafię do nawiedzenia kopii cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Natomiast w trzecie soboty miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W pierwsze piątki miesiąca kapłani odwiedzają ok. 70 chorych w ich domach.

Mimo znacznego ubożenia ludzi dotkniętych bezrobociem, w parafii bardzo lubiane są pielgrzymki do sanktuariów maryjnych w Częstochowie, Ludźmierzu, Zakopanem - na Krzeptówkach, rzadziej do Lichenia.

Przenikanieprzeszłości i teraźniejszości

W 1598 r. kard. J. Radziwiłł wcielił beneficjum parafialne do prebendy kaznodziei prepozytury bieckiej. Z dokumentów wynika, że już w 1595 r. funkcjonowała przy parafii szkoła. Na początku XVIII w. istniał tu szpital (tak nazywano domy dla osób samotnych). Po jego spaleniu w 1758 r. wybudowano nowy.

Od dawna patronką parafii była św. Anna. Nie wiadomo, ile było wcześniej kościołów. Świątynia, która stoi do dzisiaj, została wybudowana w 1764 r. staraniem ks. P. Gołkowskiego. Konsekracji świątyni dokonał bp Franciszek Wierzchlejski w czerwcu 1850 r. W Rożnowicach był zabytkowy spichlerz, który w XX w. został sprzedany konserwatorowi zabytków, a uzyskane w ten sposób pieniądze zasiliły fundusz budowy kościoła.

Długo nie miały Rożnowice szczęścia do nowego kościoła. Po I wojnie światowej wierni złożyli pieniądze na budowę świątyni, ale te z powodu dewaluacji szybko straciły na wartości. W tej sytuacji ks. Ł. Forystek postanowił sprzedać część majątku plebańskiego. Nabywcy płacili w ratach, a sprawa nie została uregulowana przed wybuchem wojny. Niemcy przejęli Kasę Stefczyka i pieniądze znowu przepadły. Już po wojnie proboszcz - ks. T. Rączkowski podejmował starania o dotacje państwowe na remont pięknego, zabytkowego kościoła. W końcu to się udało i w latach 70. XX w. przeprowadzono remont.

Wnętrze kościoła jest stylowe, późnobarokowe z neoklasycystyczną polichromią wykonaną przez J. Kozickiego w 1787 r. 4 sierpnia 1992 r. kościół płonął od uderzenia pioruna. Doszczętnie spaliła się wieża i dach kościoła. Udało się uratować wnętrze. W tej sytuacji ordynariusz nowo powstałej diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny podjął decyzję o budowie nowego kościoła. Spontanicznie powstał Komitet Budowy. Wznoszenie nowej świątyni według projektu Macieja Nejmana trwało w latach 1993-97. Pracami kierował Jan Szymański, a dozór sprawował sołtys Jan Duran. Parafianie byli bardzo ofiarni. Duża pomoc przyszła też od Polonii amerykańskiej (miasta Worcesta, Syracus, Nowy Jork, Chicago, Muskegon), gdzie mieszkają osoby, których korzenie sięgają tej ziemi. Obecnie trwają prace przy wykończeniu wnętrza świątyni. Stacje Drogi Krzyżowej w drewnie wyrzeźbił parafianin Franciszek Ryczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Kiedy przychodzi cierpienie. Dlaczego ja?

2024-10-18 07:20

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jeśli w trudnych momentach zadawaliście pytanie "Dlaczego właśnie ja?", ten odcinek jest dla Was. Razem spróbujemy spojrzeć na nasze doświadczenia z innej perspektywy, odnajdując nadzieję i zrozumienie.

Przywołam historię Arthura Ashe'a, wybitnego tenisisty, który w obliczu śmiertelnej choroby nie pytał Boga "dlaczego ja?", a to co powiedział przeszło do historii. Jego postawa jest inspirującym przykładem akceptacji i zaufania w trudnych chwilach.
CZYTAJ DALEJ

Norwegia: ekumeniczna deklaracja o ideologii gender

2024-10-18 16:38

[ TEMATY ]

ekumenizm

gender

deklaracja

Norwegia

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Bp Erik Varden, przewodniczący Episkopatu Krajów Nordyckich

Bp Erik Varden, przewodniczący Episkopatu Krajów Nordyckich

30 wyznań chrześcijańskich w Norwegii wydało wspólną deklarację na temat różnorodności płci i seksualności. Opierając się na biblijnym nauczaniu, biologicznych faktach i poszanowaniu praw dziecka, norwescy chrześcijanie przypominają, że istnieją tylko dwie płci, a wpajanie dzieciom i młodzieży ideologii gender jest dla nich niebezpieczne. Podkreślają, że nikt nie może rościć sobie prawa do posiadania dzieci. Apelują też do władz o poszanowanie wolności sumienia, praw rodziców i dobra dzieci.

Głównymi sygnatariuszami deklaracji jest Kościół katolicki i zielonoświątkowcy. „Podczas gdy w Rzymie trwa wielki synod, w Norwegii miało miejsce skromniejsze przedsięwzięcie synodalne, pokazujące przydatność wspólnego dążenia do celu” – napisał bp Eric Varden, przewodniczący Episkopatu Skandynawii. Podkreśla, że ekumeniczne oświadczenie ma pełnić funkcję swoistej mapy drogowej, dzięki której chrześcijanie będą mogli odnaleźć się w trudnym terenie, naznaczonym przez silne emocje, słabość, a czasem wielki ból. Wymaga to z jednej strony wielkiego szacunku i łagodności, a zarazem jasnego myślenia i klarownych definicji, aby uniknąć poznawczego zamętu. Bp Varden zaznacza, że u podstaw tego dokumentu stoi świadomość szczególnej odpowiedzialności za dzieci we współczesnym społeczeństwie.
CZYTAJ DALEJ

Orszak Dziejów we Wrocławiu

2024-10-20 16:39

Magdalena Lewandowska

W orszaku wzięło udział wiele wspaniałych postaci historycznych.

W orszaku wzięło udział wiele wspaniałych postaci historycznych.

- Orszak Dziejów to ukazanie piękna i bogactwa historii naszej Ojczyzny poprzez ludzi - mówi ks. Paweł Stypa.

Już po raz drugi we Wrocławiu odbył się Orszak Dziejów. Barwny korowód historycznych postaci – wśród nich władcy, uczeni, artyści, święci – przeszedł z Ostrowa Tumskiego na Rynek, a całość zakończyła się koncertem i wspólnym polonezem. – Orszak Dziejów to ukazanie piękna i bogactwa historii naszej Ojczyzny poprzez ludzi – podkreśla ks. Paweł Stypa z fundacji "Studium Culturae Ecclesiae", która organizuje to wydarzenie we Wrocławiu. Przypomniał, że wrocławski orszak jest odsłoną inicjatywy ogólnopolskiej. – Wiele postaci nam się dzisiaj pięknie pokazało: artystów, wodzów, królów, świętych. Bardzo się cieszę, że tak dużo osób i instytucji w tę inicjatywę się włączyło. To piękny znak we Wrocławiu, nazywanym miastem spotkań, w którym nakłada się historia wielu państw, a który jednocześnie buduje kulturę ducha i dialogu – mówił ks. Stypa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję