Reklama

Uroczyste przekazanie dla Jasnej Góry listu apostolskiego Jana Pawła II "Rosarium Virginis Mariae"

6 listopada br. o godz. 21.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego nastąpiło uroczyste przekazanie listu apostolskiego Jana Pawła II "Rosarium Virginis Mariae" (O Różańcu Najświętszej Maryi Panny). List, podpisany i opieczętowany przez Ojca Świętego, jest specjalnym darem Papieża dla Jasnej Góry. Aktu przekazania dokonał metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak na ręce przeora Jasnej Góry - o. Mariana Lubelskiego. "Wolą Ojca Świętego jest, aby ten egzemplarz został przekazany do Sanktuarium Jasnogórskiego i tam przechowywany" - napisał w liście do Metropolity częstochowskiego ks. prał. Joseph Barbieri, chargé d´affaires a. i. Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie. "Jest to zaszczytny dla Jasnej Góry dar - mówił podczas Apelu abp Stanisław Nowak - wyraz szczególnego umiłowania tego miejsca i nadziei Kościoła związanych z Jasnogórskim Sanktuarium". "List Jana Pawła II o modlitwie różańcowej Jasna Góra przyjęła z wielką radością" - powiedział, odbierając dar, przeor - o. Marian Lubelski (obie wypowiedzi drukujemy poniżej). Listem "Rosarium Virginis Mariae" Jan Paweł II ustanawia, obok trzech XIII-wiecznych części Różańca św., IV część, obejmującą tajemnice światła.

Niedziela Ogólnopolska 47/2002

BPJG/Jarosław Solarski

Uroczyste przekazanie daru dla Jasnej Góry, 6 listopada 2002r.

Uroczyste przekazanie daru dla Jasnej Góry, 6 listopada 2002r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apel Jasnogórski

6 listopada 2002 r.
Rozważanie apelowe abp. Stanisława Nowaka metropolity częstochowskiego wygłoszone z okazji przekazania Jasnej Górze egzemplarza listu apostolskiego "Rosarium Virginis Mariae"

Bogarodzico Dziewico, Królowo Polski, Matko Boża Jasnogórska!
Z wielkim przejęciem stajemy dziś przed Twym świętym Obrazem. Ma się tu bowiem dziś dokonać ważny akt w historii Twojej wiekopomnej czci w tym świętym miejscu: przekazanie egzemplarza listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae z autografem Ojca Świętego Jana Pawła II, potwierdzonym pieczęcią Rybaka. Jest to zaszczytny dla Jasnej Góry dar, wyraz szczególnego umiłowania tego miejsca i nadziei Kościoła związanych z tym Sanktuarium. Jest też wolą Ojca Świętego, aby egzemplarz ten był w Sanktuarium Jasnogórskim przechowywany. Z wielką czcią dla osoby Umiłowanego Ojca Świętego ten dar przyjmujemy i Bogu samemu przez wstawiennictwo Twoje, Najdroższa nasza Matko, dziękujemy.
Nie jest to pierwszy dar serca Jana Pawła II dla Jasnej Góry. Długa zaiste jest lista tych darów. Dużą łaską była sześciokrotna obecność widzialnego Zastępcy Chrystusa na ziemi w tym miejscu. Tu zawierzał się Tobie, Maryjo, tu nawet nazwał się "człowiekiem zawierzenia". W tym miejscu spotkał się z milionowymi rzeszami młodych w czasie VI Światowego Dnia Młodzieży. W tej Cudownej Kaplicy tyle razy klęczał zanurzony w modlitwie za cały świat. Dla Ciebie, Bogarodzico Dziewico, objawiająca nam przez to miejsce tyle łask i sławna na cały świat w tej świętej Ikonie, ofiarował złotą różę, różaniec i serduszko na złotym łańcuszku, które obecnie ozdabiają Twój święty Obraz. Cieszymy się również bardzo, że w roku 1997 złożył własnoręczny podpis, powołując i ostatecznie zatwierdzając Jasnogórską Rodzinę Różańcową i czyniąc z tego miejsca wielkie centrum modlitwy różańcowej. Darem dla tego miejsca były też słowa wypowiedziane o Jasnej Górze w encyklice maryjnej Redemptoris Mater. Mówiąc o swoistej "geografii" wiary i pobożności maryjnej, napisał Papież o sanktuariach, że mają przyciągającą moc, odziaływającą nie tylko na jednostki czy środowiska miejscowe, ale niekiedy na całe narody i kontynenty. "Taka jest wymowa Ziemi Świętej, duchowej ojczyzny wszystkich chrześcijan jako ziemi rodzinnej Zbawiciela świata i Jego Matki. Taka też jest wymowa tylu świątyń, które wiara chrześcijańska zbudowała poprzez wieki w Rzymie i na całym świecie; i takich miejsc, jak Guadalupe, Lourdes czy Fatima i innych w różnych krajach, wśród których jakże nie wspomnieć Jasnej Góry na mojej ziemi ojczystej?" (RM, 28).
Dziś odbieramy z rąk Ojca Świętego przeznaczony dla Jasnej Góry egzemplarz ważnego dokumentu w historii modlitwy różańcowej - list apostolski Rosarium Virginis Mariae, wydany 16 października 2002 r. na rozpoczęcie 25. roku jego pontyfikatu. Niezwykłej zaiste wagi jest ten dokument nauczającego Kościoła. W obliczu nowego tysiąclecia, czasów, w których jest tyle niejasności, ciemności i zagrożeń ideologicznych, Jan Paweł II każe nam się z miłosną uwagą wpatrywać w Oblicze Chrystusa, prawdziwego Boga i najpiękniejszego Człowieka, naszego Zbawiciela i Zwycięzcę grzechu, śmierci i szatana przez swoje zmartwychwstanie. Ojciec Święty każe nam jednak iść do Chrystusa z Maryją. Z Maryją zaleca nam w Różańcu wspominać Chrystusa, uczyć się Chrystusa od Niej, upodabniać się do Chrystusa przez Maryję, prosić Chrystusa przez Nią i głosić Chrystusa z Maryją. Prosta i głęboka to modlitwa i zdolna nas doprowadzić do najwyższych stopni zjednoczenia z Bogiem. Tak bardzo jest nam potrzebna w życiu. Ojciec Święty pragnął też, abyśmy się więcej modlili, aby nasza modlitwa była nieustanna, towarzysząca niejako naszemu oddychaniu.
Jan Paweł II w swym liście apostolskim wprowadza także do Różańca czwartą jego część: tajemnice światła. Ściśle mówiąc, tajemnice przyjmowania tej światłości, którą jest Chrystus, a która to światłość ma jedyną moc: rozpraszania ciemności zła, grzechu, pustki i beznadziei. Mamy więc tajemnice:
1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie;
2. Objawienie Siebie na weselu w Kanie Galilejskiej;
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia;
4. Przemienienie na górze Tabor;
5. Ustanowienie Eucharystii, będącej sakramentalnym wyrazem misterium paschalnego.
Z przejęciem przyjmujemy wśród tajemnic światła tę, w której najbardziej ukazuje się nam rola Maryi w historii zbawienia - tajemnicę Kany Galilejskiej. Jasna Góra została nazwana przez Ojca Świętego polską Kaną. Powiedział Ojciec Święty w 1983 r.: "Jasna Góra wniosła w dzieje Kościoła na naszej ziemi i w całe nasze polskie chrześcijaństwo ów rys macierzyński, którego początki wiążą się z wydarzeniem Kany Galilejskiej". Przez dar listu o Różańcu Jasna Góra staje się jeszcze bardziej pełną tajemnicy i światła Bożego Kaną. Jeszcze bardziej staje się też dla świata górą światłości.
Przyjmujemy ten przekaz. Jeszcze bardziej chcemy być, Bogarodzico Dziewico, przez to miejsce wielkim światłem wiary i nadziei dla świata. Jeszcze bardziej i jeszcze chętniej chcemy się modlić na różańcu, tą cudowną modlitwą dla ludzi prostych i uczonych, zapracowanych i bogomódlców, młodych i starszych.
Matko Boża, Królowo Różańca Świętego, wyciągamy dziś jeszcze zdecydowaniej nasze dłonie po różaniec. Chcemy na jego paciorkach modlić się o własne zbawienie, za rodziny, nasze miasta i wioski, za Ojczyznę, za zbawienie świata. Przyrzekamy być nadal i coraz bardziej wielkim centrum modlitwy różańcowej. Jasna Góra opasuje się kaplicami Różańca Świętego, za tym niech idzie apostolskie dzieło Boże, pogłębianie życia wiary przez Różaniec.
Przyjmując nowy znak pamięci o Jasnej Górze ze strony Piotra naszych czasów - list apostolski Rosarium Virginis Mariae - podnosimy wielki głos modlitwy za Jana Pawła II. Wciąż się tu modlimy i wciąż będziemy się modlić za niego. Także kiedyś za jego następców. Obiecujemy słowa Papieża jasnogórskiego wprowadzać w czyn. Przyrzekamy żyć jego zawierzeniami i mieć przed oczami świetlany przykład jego życia.
Niech Serce Twoje Ojca Świętego
Od nieprzyjaciół zasadzki chroni,
Niech się do Pana modli za niego,
Od złej przygody niechaj go broni.

I kraj nasz cały, i lud Twój wierny
Tobie, Maryjo, dziś polecamy,
Niechaj nas zbawi Bóg miłosierny,
Którego przez Twe Serce błagamy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Dopuszczono możliwość aborcji u 16-latek bez zgody rodziców lub opiekunów

2024-06-25 07:21

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

Adobe.Stock

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii dopuścił możliwość przerywania ciąży u dziewcząt powyżej 16. roku życia na ich żądanie, a także bez zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych. Tym samym poparł znowelizowane w 2023 roku przepisy dotyczące aborcji.

Werdykt sędziów Trybunału jest orzeczeniem po skardze złożonej przez deputowanych prawicowej partii Vox. We wniosku przekazanym Trybunałowi posłowie argumentowali, że ustawa przyjęta przez parlament w 2023 roku "narusza zasady wolności, pluralizmu i praworządności, a także prawo do życia, równości oraz wolności ideologicznej".

CZYTAJ DALEJ

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej sprzeciwił się w szczególności trywializowaniu tego zjawiska jako tzw. „pracy seksualnej”. "Prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako `godna` praca" - powiedział abp Balestrero, wyjaśniając stanowisko Kościoła. Jest to raczej nadużycie kosztem głównie kobiet i dziewcząt, które znajdują się w sytuacji ubóstwa i wielkiej bezbronności i wierzą, że nie mają innych możliwości. "Ci, którzy wykorzystują takie ofiary, tacy jak syndykaty przestępcze, handlarze ludźmi i inni, tragicznie traktują te kobiety jedynie jako niewyczerpane źródło nielegalnego i haniebnego zysku" - podkreślił abp Balestrero.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję