Reklama

Wiadomości z Watykanu

Ci, którzy pracują w mediach i tworzą kulturę - zarówno wierzący, jak i niewierzący - muszą mieć wysokie poczucie swej odpowiedzialności, przede wszystkim wobec odbiorców najbardziej bezbronnych. Zostają oni często wystawieni - bez żadnej ochrony - na programy, które są pełne przemocy i w których wypacza się wizję człowieka, rodziny i życia.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia do uczestników sympozjum poświęconego kulturze w dobie komunikacji masowej - 9 listopada 2002 r.)

Niedziela Ogólnopolska 47/2002

Bożena Bobowska

Delegacja archidiecezji częstochowskiej do Ojca Świętego, aby pobłogosławił obraz Jezusa Miłosiernego, który będzie perygrynował po parafiach.

Delegacja archidiecezji częstochowskiej do Ojca Świętego, aby pobłogosławił obraz Jezusa Miłosiernego, który będzie perygrynował po parafiach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Anioł Pański" z Papieżem

10 listopada br. przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II przypomniał o rozsądnym gospodarowaniu dobrami natury. Jednocześnie wezwał do okazywania większego szacunku dla pracy rolników i pracowników rolnych. Papież nawiązał też do ogłoszonego przez ONZ Roku Gór, przypominając o obowiązku ich ochrony. Oto słowa Ojca Świętego:
"Dzisiaj, w drugą niedzielę listopada, przypada we Włoszech Dzień Dziękczynienia, który jest organizowany przez Narodową Konfederację Rolników. Jest piękne i godne dziękować Panu Bogu za dary otrzymane w ciągu roku i być wdzięcznym także kobietom i mężczyznom, którzy otrzymali te dary dzięki pracy swoich rąk.
Rolnicy często są niedostatecznie doceniani w społeczeństwach uprzemysłowionych. Zasługują jednak na powszechne uznanie za tę podstawową służbę, jaką spełniają na rzecz całej rodziny ludzkiej.
Troska o stworzenie jest zadaniem, za które wszyscy powinni czuć się odpowiedzialni. Jak napisali biskupi włoscy w swoim orędziu, nie powinniśmy zapominać, że ziemia należy do Boga, chociaż jest powierzona w ręce człowieka, aby nią rozporządzał. W tym kontekście potrzebny jest prawdziwy wzrost kulturowy: od zaślepionego wyzysku trzeba nawrócić się do odpowiedzialnego zarządzania dobrami, które ofiarowuje nam stworzenie.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2002 Rokiem Gór. Dzisiejszy Dzień Dziękczynienia jest zatem szczególnie poświęcony środowisku gór i wspaniałemu darowi, jakim są one dla człowieka. Góry od zawsze fascynują ludzki umysł tak bardzo, że w Biblii są uznawane za uprzywilejowane miejsce spotkania człowieka z Bogiem. Dlatego są one symbolem wznoszenia się człowieka do jego Stwórcy.
Góry nie są jednak miejscem jedynie wypoczynku. Dla wielu osób są miejscem codziennego trudu, nierzadko przeżywanego w samotności i odizolowaniu. Góry są dziedzictwem wszystkich ludzi i dlatego przez wszystkich powinny być szanowane, kochane i z uwagą chronione. Chodzi bowiem o wspólne dobro, którego integralność jest tak cenna dla całej ludzkości.
Ile razy, chodząc po górskich ścieżkach, spotyka się małe kościoły i kapliczki poświęcone Maryi... Najświętsza Maryja Panna z wysokości i w milczeniu czuwa nad swymi dziećmi. Ewangelia dzisiejszej niedzieli (Mt 25,1-13) zachęca do rozpoznania w Niej "Panny roztropnej", która jest wzorem Kościoła czuwającego i oczekującego chwalebnego powtórnego przyjścia Chrystusa. Wzywajmy Ją teraz z ufnością, aby pomagała nam być roztropnymi zarządcami wszelkich bogactw natury".

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jerozolimie - matce wszystkich ludów - poświęcił swą katechezę Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 13 listopada w Auli Pawła VI w Watykanie. Było to kolejne nauczanie papieskie z rozpoczętego przed rokiem cyklu poświęconego Psalmom i Hymnom. Po wygłoszeniu katechezy i streszczeniu jej w kilku językach Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów z całego świata oraz wezwał do uwolnienia kolumbijskiego biskupa Jorge Enrique Jiméneza, uprowadzonego przez lewackich terrorystów. Na zakończenie wszyscy obecni odmówili Modlitwę Pańską, a Papież udzielił im błogosławieństwa apostolskiego.
Do Polaków Jan Paweł II powiedział: "11 listopada obchodzimy co roku Święto Odrodzenia Polski. To ważna data. Przypomina nam o długotrwałych zmaganiach Narodu o niepodległość, o wolność. Zmagania te pociągnęły za sobą wiele ofiar, ażeby nasze pokolenie cieszyć się mogło wolną Polską. Pamiętajmy, że tę wolność trzeba zagospodarowywać, opierając się na miłości Boga, Ojczyzny i braci. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi!".

Audiencja generalna 13 listopada 2002 r.

Papież Jan Paweł II po raz pierwszy odwiedził włoski parlament

"Jedność europejska musi opierać się na fundamentach etycznych" - powiedział Jan Paweł II w przemówieniu do włoskich parlamentarzystów zgromadzonych 14 listopada br. na wspólnym posiedzeniu obu izb. Nawiązując do trwającego obecnie nowego "definiowania konturów" Unii Europejskiej, Papież wyraził nadzieję, że i Włochy przyczynią się do tego, by wspólnemu europejskiemu domowi nie zabrakło spoiwa, jakim jest "wspaniałe dziedzictwo religijne, kulturalne i cywilne, tworzące wielkość Europy poprzez wieki".
Wkraczającemu na salę obrad włoskiego parlamentu Papieżowi około tysiąca parlamentarzystów i gości honorowych zgotowało owację na stojąco. Od wejścia do budynku, gdzie powitali go przewodniczący obu izb - Pier Ferdinando Casini i Marcello Pera - Jan Paweł II przeszedł przez długi korytarz-salon, zwany transatlantykiem, do auli i zasiadł na miejscu przewodniczącego izby deputowanych.
W powitalnym przemówieniu P. F. Casini przypomniał, że od początku swego pontyfikatu Papież Polak podbił serca Włochów "miłością do nowej ojczyzny" i podziękował mu za jej najświeższy wyraz - udział w żałobie po tragicznej śmierci dzieci ze szkoły w San Giuliano di Puglia, dotkniętej trzęsieniem ziemi. "Dzięki Janowi Pawłowi II - stwierdził przewodniczący włoskiej izby deputowanych - politycy zdali sobie sprawę ze swej szczytnej misji i z potrzeby dania z siebie tego, co najlepsze, dla dobra wspólnego".
Marcello Pera powitał w Papieżu "głowę i misjonarza" Kościoła katolickiego i wyraził przekonanie, że bez dziedzictwa chrześcijaństwa nie byłoby demokracji. "Boimy się następstw relatywizmu etycznego" - powiedział, dodając, że bez poszanowania prawdy nie może być mowy także o autonomii polityki i świeckim charakterze instytucji państwowych.
Posiedzenie parlamentu włoskiego zostało otwarte dźwiękiem miniatury krakowskiego Dzwonu Zygmunta. Ojciec Święty wygłosił przemówienie trwające 48 minut. Zakończył je modlitwą za Włochy (cały tekst drukujemy na następnych stronach).
Po opuszczeniu auli posiedzeń parlamentu Ojciec Święty spotkał się w przyległej sali z przedstawicielami najwyższych władz - prezydentem Carlo Azeglio Ciampim, jego poprzednikami Francesco Cossigą i Iscarem Luigim Scalfaro, z premierem Silvio Berlusconim, członkami rządu, szefami klubów parlamentarnych i przywódcami partii politycznych.

Reklama

Gwardia Szwajcarska ma nowego komendanta

9 listopada br. Jan Paweł II mianował nowego komendanta Gwardii Szwajcarskiej. 39-letni porucznik Elmar Theodor Mäder zastąpił Piusa Segmüllera, który we wrześniu ze względów osobistych zrezygnował z pełnionej funkcji i został szefem policji w Lucernie.
Nowy komendant Gwardii Szwajcarskiej urodził się w miejscowości Henau w szwajcarskim kantonie Sankt Gallen, ukończył prawo na uniwersytecie we Fryburgu, jest żonaty i ma trójkę dzieci. Do czasu nominacji na podkomendanta Gwardii w 1998 r. pracował jako doradca podatkowy.

Apel o uwolnienie duchownych porwanych w Kolumbii

Jan Paweł II podziela ból biskupów kolumbijskich z powodu uprowadzenia 11 listopada br. bp. Jorge Enrique Jiméneza Carvajala, ordynariusza Zipaquirá w Kolumbii i przewodniczącego Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej CELAM. Poinformował o tym sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano w telegramie wysłanym w imieniu Papieża do przewodniczącego Konferencji Biskupów Kolumbijskich - kard. Pedro Rubiano Sáenza, arcybiskupa Bogoty.
Ojciec Święty zachęca duchownych tego kraju do dalszej wielkodusznej służby wiernym mimo obecnej trudnej sytuacji kraju. Prosi też Boga, by nakłonił porywaczy do uwolnienia uprowadzonych i porzucenia wszelkiej przemocy. Specjalne oświadczenie w sprawie porwania bp. Jorge Enrique Jiméneza Carvajala oraz towarzyszącego mu ks. Desiderio Orjuela wydało też prezydium Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Apeluje o poszanowanie ich życia, wolności, godności i wzywa cały naród kolumbijski do pojednania.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turniej LSO w Brzegu [Wyniki]

2024-06-15 18:17

ks. Łukasz Romańczuk

Drużyna z Trzebnicy

Drużyna z Trzebnicy

Za nami turniej Liturgicznej Służby Ołtarza w Brzegu. Przyjechały drużyny ministranckiej z różnych stron Archidiecezji Wrocławskiej, a także jedna z Wałbrzycha [diecezja świdnicka]. Wśród ministrantów zwyciężyła drużyna z parafii pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, w kategorii lektorów młodszych najlepsi okazal się chłopcy z Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, a wśród najstarszych zwyciężyła drużyna parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie.

Wśród ministrantów zwyciężyła drużyna z parafii pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, w kategorii lektorów młodszych najlepsi okazal się chłopcy z Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, a wśród najstarszych zwyciężyła drużyna parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego pocieszenia dla poranionego świata

2024-06-15 12:30

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

kard. Semeraro

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem Bożego pocieszenia w okresie wciąż poranionym przemocą i wojną w wielu częściach świata, a także niedaleko stąd - powiedział kard. Marcello Semeraro. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przewodniczy Mszy św., podczas której ogłosił błogosławionym ks. Michała Rapacza, zamordowanego w 1946 roku przez komunistyczną bojówkę.

Publikujemy treść homilii kard. Marcello Semeraro:

CZYTAJ DALEJ

Marsz za tym co najważniejsze

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny. Do udziału w Marszach dla Życia i Rodziny zachęca Konferencja Episkopatu Polski.

Dziś marsze przejdą ulicami m. in. Warszawy, Krakowa i Gdańska, ale też mniejszych miast - Łęcznej, Gryfic czy Dzierżoniowa. Marsz w stolicy rozpocznie o 11:30 Msza święta w kościele pw. św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. Następnie uczestnicy przejdą pod Sejm, kancelarię premiera a marsz zakończy się przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję