Reklama

Kościół

Licheń: modlitwa za osoby zapomniane

W IV niedzielę zwykłą w licheńskim sanktuarium wierni modlili się za tych, o których być może dawno już zapomnieli, a których spotkali na drodze życia.

[ TEMATY ]

Licheń

Adobe Stock

Główna Msza Święta została odprawiona o godzinie 12.00 przez kustosza licheńskiego sanktuarium, ks. Janusza Kumalę MIC. Na początku procesji z darami ołtarza podczas południowej liturgii niesiono pusty kosz, do którego duchowo składano imiona wszystkich osób, których wierni mogli sobie przypomnieć i za których się modlili.

Ks. Kumala zauważył, że Maryja jest wzorem pamięci Kościoła: „Pamiętać, znaczy kochać” – mówił. Kapłan, odnosząc się do dzisiejszej Liturgii Słowa, zachęcał, by stale zdumiewać się działaniem Chrystusa, który przychodzi nas zbawić: „Czy nie przestaliśmy się zdumiewać, że od kratek konfesjonału odchodzą ludzie przemienieni, rozradowani, szczęśliwi, ponieważ dotknęła ich moc Chrystusa? Jeśli jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem, szatan nas nie zwycięży. Wtedy jesteśmy bezpieczni”.

Reklama

Duchowny podkreślił, że szczególna intencja Dnia pamięci o zapomnianych jest znakiem, że jest coś w naszym życiu, co sprawia, że możemy zapomnieć o drugim człowieku. „Może brak pamięci spowodowany jest brakiem naszej miłości?” – pytał kaznodzieja – „Pan Bóg, który jest nieskończoną Miłością, nigdy nie zapomina. Odrzucenie Bożej miłości - to jest piekło. Jednak człowiek, żyjąc na ziemi, zawsze ma szansę, by do Boga wrócić, przylgnąć do Niego i uwierzyć w Jego miłość. Ona zobowiązuje, by pamiętać o drugim człowieku. Nie ma ludzi przypadkowych na drodze naszego życia. Każdy z nich jest do nas posłany przez Boga, jest dla nas darem”.

Ks. Kumala zachęcał, by zapytać siebie o tych, o których na co dzień nie pamiętamy. Pomodlić się za te osoby. Może zadzwonić, okazać pamięć.

W najbliższą niedzielę, 7 lutego w bazylice odbędzie się Dzień Chorych. Księża marianie, uwzględniając okoliczności związane z pandemią, zapraszają członków rodzin osób chorych oraz wszystkich, którzy chcą dołączyć do modlitwy za chorych przebywających w domach, szpitalach, domach pomocy społecznej i hospicjach, zapraszają na główną Mszę świętą o godz. 12.00. Osoby chore zachęcają do duchowej łączności za pośrednictwem internetu – transmisje z Sanktuarium można znaleźć na Facebooku, YouTube oraz na stronie lichen.pl.

2021-02-01 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: majowy weekend w licheńskim sanktuarium

[ TEMATY ]

majówka

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Tegoroczny majowy weekend przebiegać będzie inaczej niż zwykle. Nie oznacza to jednak, że musimy spędzić go w domu. W ogrodach licheńskiego sanktuarium można spędzić czas spacerując i ciesząc oko pięknem budzącej się do życia przyrody.

Chętni mogą w tym roku skorzystać ze specjalnej linii autobusowej, która w majowy weekend będzie kursowała pomiędzy Licheniem a Koninem.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję