Reklama

„Jezu w Więzieniu - przebacz mi, przebacz!”

Wielki Post to szczególny czas wezwania do metanoi, do nawrócenia, tak by z większą mocą mogła się odnowić w naszych sercach, w naszych sumieniach tajemnica Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. To czas naszego zakorzenienia w Męce Zbawiciela, by na nowo odnaleźć życie w Jego świętych Ranach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gorliczanie i okoliczni mieszkańcy starają się w okresie Wielkiego Postu częściej trwać przy Jezusie w Więzieniu - łaskami słynącej figurze, której kult sięga końca XVII wieku i trwa nieprzerwanie w gorlickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Z kart historii

Gorlicka bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to zarazem sanktuarium Pana Jezusa w Więzieniu. Jest to jedno z czterech sanktuariów Pańskich na terenie diecezji rzeszowskiej. W sanktuarium szczególną czcią otaczana jest Cudowna Figura Jezusa w Więzieniu, która znajduje się po lewej stronie wchodząc do kościoła (ołtarz przy filarze pomiędzy nawą główną a boczną). Jest to naturalnych rozmiarów (164 cm wysokości) figura przedstawiająca Chrystusa Ubiczowanego przywiązanego do słupa. Ta barokowa drewniana statua, nieznanego autora, bardzo sugestywnie oddaje cierpienie umęczonego Chrystusa, które artysta szczególnie uchwycił w twarzy Zbawiciela. Pierwotnie miejscem kultu Chrystusa była murowana, kryta gontem kaplica - Więzienie Chrystusa (Carceris Christi). Kaplica ta znajdowała się w południowej części przykościelnego cmentarza. Była to budowla dwupoziomowa - w górnej części zwanej Ogrójcem znajdował się ołtarz z obrazem przedstawiającym zdjęcie Chrystusa z krzyża, a w dolnej, jak piszą kroniki: „zwanej Więzieniem stał pośrodku posąg Chrystusa przywiązanego do słupa”. Zgodnie z zapisem parafialnej kroniki, kaplica Więzienia Chrystusowego została ufundowana przez mieszczanina Cieślika ok. 1700 r. Wskazują na to dokumenty współwłaściciela Gorlic Stanisława Łętowskiego z Łętowa, który w swoim piśmie 27 sierpnia 1715 r. przekazuje sukcesję po śp. Cieśliku Krzysztofowi Kuligowiczowi, burmistrzowi miasta Gorlic, oraz jego następcom. Spadkobiercy domu po fundatorze kaplicy mają obowiązek „wszelkim sposobem opatrywać i poprawiać, i nie rujnować kapliczki”.
Warto podkreślić fakt, iż kaplica oraz Cudowna Figura przetrwały w stanie nienaruszonym pożary, jakie dotknęły Gorlice w latach 1799 i 1874. Dopiero bitwa pod Gorlicami podczas pierwszej wojny światowej spowodowała, że górna część kaplicy została uszkodzona i kwalifikowała się do rozbiórki. Czczoną figurę Chrystusa Ubiczowanego przeniesiono do odbudowanego kościoła (w 1925 r.) i początkowo umieszczono ją na ambonie (do 1959 r.), a następnie w prowizorycznym ołtarzu pomiędzy pierwszym a drugim filarem w nawie św. Józefa. Z inicjatywy wielkiego czciciela Jezusa w Więzieniu ks. Franciszka Gawlika po konsultacji z Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie (1961 r.) figurę poddano renowacji. Prac konserwatorskich podjął się Zbigniew Jaśkowski, artysta konserwator z Krakowa. Zadbano także, aby odrestaurowana statua znalazła w kościele godne miejsce. Powstał specjalny ołtarz przy drugim filarze pomiędzy nawą główną i boczną po lewej stronie od wejścia. Wykonano go z elementów kamienno-metalowych, aby surowością materiału oddać klimat więzienia (prace kamieniarskie wykonał Ludwik Kurdziel z Ptaszkowej, a metalowe Leon Przybyłowicz z Gorlic, według projektu inż. Jana Budziłły). Doniosłym wydarzeniem nie tylko dla Gorlic był powrót odrestaurowanej Cudownej Figury. Po trzydniowych rekolekcjach 31 marca 1963 r. wierni dekanatu gorlickiego i bieckiego powitali swojego Chrystusa. Uroczystość tę zaszczycił swą obecnością duszpasterz wówczas diecezji tarnowskiej - abp Jerzy Ablewicz. Jednak Cudowna Figura odzyskała blask dopiero po renowacji w 2001 r., kiedy to staraniem ks. Stanisława Górskiego oraz dzięki hojności czcicieli możliwa była konserwacja rzeźby. Prac konserwatorskich podjęto się w Nowym Sączu, gdzie przywrócono Cudownej Figurze paletę pierwotnych barw. 30 września 2001 r. bp Edward Białogłowski przewodniczył uroczystości wprowadzenia do kościoła odrestaurowanego Gorlickiego Jezusa.

Kult Jezusa w Więzieniu

Kult słynącej łaskami figury Jezusa w Więzieniu datuje się przed 1700 r. Od tamtego czasu wierni nieprzerwanie powierzają swe troski Jezusowi Ubiczowanemu i otrzymują obfite łaski, o czym też świadczą zgromadzone wota. Czciciele Jezusa w Więzieniu gromadzą się na wtorkowych nabożeństwach. Zgodę na sprawowanie Mszy św. przed ołtarzem Cudownej Figury uzyskał od bp. Jerzego Ablewicza ks. Franciszek Gawlik po renowacji Cudownej Figury. Wtedy też wprowadzono pieśń: „Kiedy przed Tobą staję Jezu, Panie” - słowa napisał jezuita ks. Władysław Wójtowicz, a muzykę skomponował wikariusz gorlickiej parafii ks. prof. Teofil Górnicki. Obecnie, jak mówi ks. prał. Stanisław Górski - proboszcz gorlickiej bazyliki: - W każdy wtorek odmawiana jest modlitwa do Pana Jezusa w Więzieniu i śpiewana jest pieśń ks. Wójtowicza. Natomiast dniem szczególnej modlitwy jest trzeci wtorek miesiąca, kiedy to czciciele gromadzą się wokół ołtarza z Cudowną Figurą na Mszy św. (godz. 8.). Wówczas też odczytywane są prośby i dziękczynienia złożone przez czcicieli, a także specjalna modlitwa do Ubiczowanego Jezusa.
Ksiądz Prałat zauważa, że wśród próśb dominują te o łaskę nawrócenia dzieci, o wiarę i błogosławieństwo dla rodzin, które wyjechały „za chlebem”. Często sprawowane są przed Cudowną Figurą Msze św. (o godz. 7.30) w nagłych przypadkach na indywidualną prośbę.
Czciciele, którzy doświadczyli szczególnych łask, np. uzdrowienia z choroby, uratowania z trudnych życiowych okoliczności, nawrócenia często w ostatniej godzinie wyrażają Jezusowi wdzięczność swoją wiernością.
Janina Załęska, gorliczanka, od najmłodszych lat czci Jezusa w Więzieniu: - Pamiętam z okresu wczesnego dzieciństwa, gdy w rodzinie ktoś chorował lub była jakaś trudna sprawa do rozwiązania, to mój ojciec zamawiał Mszę św. przed Jezusem w Więzieniu. W latach 50. moja ciocia napisała do ojca list, w którym prosiła o Mszę św. przed Cudowną Figurą za swojego męża, o łaskę uzdrowienia z nowotwora żołądka. Stryj wyzdrowiał i w tym roku skończył 93 lata. (…) Zawsze w trudnych sprawach rodzinnych proszę o pomoc Pana Jezusa w Więzieniu, nigdy się nie zawiodłam, a moje problemy rozwiązują się po Bożemu.
Czas Wielkiego Postu ze śpiewanymi w bazylice gorlickiej Godzinkami do Męki Pańskiej sprzyjają zakorzenieniu wiernych w zbawczej Męce Chrystusa i pogłębiają cześć oddawaną Jezusowi Ubiczowanemu. Mocnym akordem wielkopostnym i przejawem kultu jest doroczny odpust ku czci Pana Jezusa w Więzieniu. Staraniem ks. Bronisława Ryby (od 1974 r.) w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu parafia farna obchodzi drugorzędny odpust. Z ufnością przybywajmy do gorlickiego Jezusa w Więzieniu, by w Jego ranach obmywać swoje serce, zanurzać każdy problem, by nasze życie przynosiło błogosławione owoce, ponieważ jak mówi św. Piotr: „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” (1P 2, 24).

Modlitwa do Pana Jezusa w więzieniu

Kiedy przed Tobą staję Jezu Panie
i każdej świętej przyglądam się ranie,
wzruszony wołam, w żałości niezmiernej:
Przebacz mi, przebacz, Jezu miłosierny!

Bo to za grzechy moje skatowany,
stoisz przy słupie, cały krwią zalany.
Okryty wzgardą, jak robak mizerny,
chociaż Pan świata, Jezus miłosierny!

Przeto klękamy przed Tobą, o Boże!
I wyznajemy winy swe w pokorze,
prosząc, byś strzegł nas i wiódł lud Twój wierny,
przez krzyż do nieba, Jezu miłosierny!

Pieśń do Pana Jezusa w więzieniu

O najukochańszy, mój Jezu, ubity dla mnie,
okrwawiony i umęczony.
Przez Twe Rany Przenajświętsze
proszę Cię i błagam pokornie,
wysłuchaj mnie w tej potrzebie,
którą przed Twym wizerunkiem
Tobie polecam…
Okaż mi się, o Jezu, miłosiernym,
bym Cię mógł jeszcze więcej wielbić,
kochać i dziękować Ci
przez wszystkie dni życia mego
i przez wieczność całą.
Amen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

[ TEMATY ]

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

W odległym 1927 roku był to Wtorek Wielkiego Tygodnia. 12 kwietnia w wieku 47 lat, zmarł Giuseppe Moscati, lekarz ubogich… W Kościele katolickim wspomnienie świętego przypada 27 kwietnia.

Święty doktor

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję