Inicjatorem postawienia pomnika było Stowarzyszenie św. Kingi w Kuengoes, które powstało w 2017 r. Poświęcono go podczas procesji w trakcie mszy św., w której uczestniczyła też m.in. rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay.
"Pomnik został sfinansowany z datków wiernych i darowizn członków Stowarzyszenia. Wyrzeźbił go artysta rzeźbiarz z Miszkolca Csaba Pap, który zrezygnował z wynagrodzenia za jego wykonanie” – powiedział PAP przewodniczący Stowarzyszenia Zoltan Takacs.
Figura z kamienia syntetycznego w kolorze białym stanęła w kapliczce przy kościele. Mierzy prawie metr wysokości i przedstawia św. Kingę w habicie klarysek oraz z koroną na głowie. W dłoni święta trzyma kościół pw. Św. Kingi w Kuengoes, który jest jedynym na Węgrzech pod jej wezwaniem.
Św. Kinga urodziła się w Ostrzyhomiu i była małżonką Bolesława V Wstydliwego. Według podań Kuengoes został jej podarowany przez ojca, Belę IV, a nazwa wioski wywodzi się właśnie od jej imienia. Św. Kinga jest patronką polonijnego Chóru św. Kingi, działającego przy Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie.
Celem Stowarzyszenia św. Kingi w Kuengoes jest wzmacnianie przyjaźni polsko-węgierskiej, popularyzacja kultu św. Kingi oraz zachowanie chrześcijańskich korzeni Europy.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/
Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie
Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.
Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ
Jasna Góra: bp Przybylski zachęca stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” do „pracy nad nadzieją”
Do „pracy nad nadzieją” i żeby nie bać się „podrywać nadzieję do lotu” - zachęcał dziś na Jasnej Górze studentów stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” bp Andrzej Przybylski. W obozie wakacyjnym w Częstochowie bierze udział tysiąc trzystu młodych. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Jesteście moją nadzieją”.
Kolejne grupy - uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów przeżywają swoje dni skupienia, w których program wpisana jest modlitwa na Jasnej Górze. Tutaj, w sobotę, 19 lipca odbędą się główne uroczystości z okazji obchodów 25-lecia tego dzieła stypendialnego nazywanego „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”.
CZYTAJ DALEJ