Homilię wygłosił ks. Jacek Zieliński. Nawiązując do przeczytanego fragmentu Ewangelii O Janie i Maryi pod krzyżem, kiedy konający Jezus dał nam Ją za Matkę, a Jana uczynił Jej synem, mówił o Matce Bożej Częstochowskiej, Matce i Królowej Polski, która kocha wszystkie swoje dzieci. W jej oczach, każdy, jeśli kocha ją jak Matkę, odczyta przesłanie dla siebie.
Jak dobrze, dodał, że król Jan Kazimierz ofiarował Jej 1 IV 1656 r. swoje królestwo i uczynił Ją Królową i Patronką Królestwa Polskiego. Dobrze, że zawierzył Jej Polaków ks. prymas Stefan Wyszyński i święty Jan Paweł II. Źle, dodał, że Polacy o tym jakby zapomnieli, tak jak i o odpowiedzialności za dziedzictwo, któremu na imię Polska, o czym mówił Jan Paweł II w Lubaczowie 3 VI 1991 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Konieczny jest, dodał kaznodzieja, narodowy rachunek sumienia i próba odnowy duchowej, podobnej do tej, którą rozpoczął Jan Kazimierz, by nie zagubić korzeni, jakie Boża mądrość zapisała w naszych dziejach i duszach. Odnowę jednak, dodał, winniśmy rozpocząć od siebie.
Reklama
Czyniąc refleksję na temat współczesnego świata, gdzie prześladuje się i morduje chrześcijan, gdzie zamyka się kościoły, gdzie czasami świadomie się je podpala, gdzie gasi się Światło, by ukryć swoje grzechy (w ciemności są mniej widoczne) i o sytuacji w naszym kraju, w którym czyni się próby skłócenia Polaków, gdzie prowokuje się religijną wojnę polsko-polską, gdzie uderza się w rodzinę, profanuje wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej, miast szukać w Niej ratunku - zwrócił uwagę na słowa ks. abpa Wacława Depo mówiące o niewypełnionych Ślubach Jasnogórskich.
Zadał też pytania: – Dokąd idziesz świecie, dokąd idziesz chrześcijańska Europo, dokąd idziesz Polsko? Rozważania zakończył kaznodzieja słowami renesansowego poety Grzegorza z Sambora (1523 – 1573), autora poematu „Częstochowa”. Eucharystię zakończyło odczytanie Aktu Zawierzenia się Maryi Matce i Królowej i uroczyste odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”.
Po błogosławieństwie uroczystości przeniosły się pod pomnik św. Jana Pawła II gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów, później pod tablice poświęcone Józefowi Piłsudskiemu i wielunianom, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny w latach 1914- 1921. Tu uczestnicy uroczystości usłyszeli historię Konstytucji 3 Maja i uczestniczyli w składaniu wiązanek kwiatów.