Reklama

Pierwsza rocznica Stowarzyszenia „Jestem”

27 lutego Stowarzyszenie „JESTEM” zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego i rozpoczęło oficjalną działalność przy parafii pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idea utworzenia Stowarzyszenia zrodziła się wśród ludzi należących do grupy biblijnej. Członkowie tej grupy, spotykając się raz w tygodniu na rozważaniu Słowa Bożego, pragnęli, aby to Słowo wydawało w ich życiu konkretne owoce. Wiedząc, że powołaniem każdego człowieka jest miłość, która najpełniej i najpiękniej wyraża się w służbie bliźniemu, wspólnie podjęli decyzję o działalności na rzecz drugiego człowieka. Początkowo do
Stowarzyszenia należało 17 osób. Obecnie liczy już 28 członków. W działalność angażuje się także wiele osób, które nie należą do Stowarzyszenia, ale popierają jego idee i służą swoim czasem i pomocą. Głównym celem Stowarzyszenia jest działalność na rzecz dzieci i młodzieży. Cele szczegółowe oraz sposoby ich realizacji zostały określone w Statucie (m.in. wychowywanie dzieci i młodzieży do odpowiedzialności chrześcijańskiej, zagospodarowanie wolnego czasu, działalność dobroczynna na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i patologicznych).
Pierwszym większym zadaniem, które chcieliśmy zrealizować, była organizacja letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z Hrubieszowa i okolic. Zaplanowaliśmy obóz wypoczynkowo-szkoleniowy w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce k. Chojnic. Naszym pragnieniem było, aby z wyjazdu mogło skorzystać jak najwięcej dzieci, także te, które pochodzą z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. Jako organizacja pozarządowa mogliśmy się starać o różnego rodzaju dotacje i dofinansowania. Otrzymaliśmy duże wsparcie od wielu instytucji. Dzięki temu do Funki wyjechało 96 dzieci i młodzieży. Uczestnikami obozu byli ministranci i lektorzy oraz dziewczęta należące do grup formacyjnych z naszej parafii. Wyjazd był formą nagrody za ich całoroczną pracę.
W okresie wakacyjnym nasza młodzież brała także udział w spotkaniach międzynarodowych w Nasutowie k. Lublina. Zaproszenie do Nasutowa otrzymaliśmy od Fundacji Nowy Staw, z którą od początku naszej działalności współpracujemy. Owocem uczestnictwa w spotkaniu był późniejszy wyjazd naszych dzieci do Niemiec oraz 3-dniowa wycieczka do Lwowa. Od 24 do 27 stycznia br. zorganizowany był wyjazd dla młodzieży w Bieszczady na zimowy wypoczynek połączony z nauką jazdy na nartach. Oprócz tego organizujemy różnorodne, wyjazdy i wycieczki jednodniowe, np. wycieczkę po Roztoczu Wschodnim, wycieczki rowerowe przyrodniczymi i dydaktycznymi ścieżkami turystycznymi powiatu Hrubieszów.
Jednym z celów Stowarzyszenia jest działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży. Realizując ten cel, organizujemy dla dzieci gry i zabawy zespołowe na świeżym powietrzu, mecze piłki nożnej ministrantów, mecze piłki siatkowej i koszykowej. Dbamy także o rozwój kulturalny młodych ludzi. Byliśmy z dziećmi i młodzieżą na dwóch koncertach w Hrubieszowskim Domu Kultury:
10 października na koncercie przygotowanym z okazji Dnia Papieskiego i 6 listopada na koncercie Joszko Brody z dziećmi. Korzystając z gościnności HDK, 15 stycznia br. wystawiliśmy tam jasełka, a w czasie ferii zimowych byliśmy z dziećmi na bezpłatnej projekcji filmu Gerfild. Dziewczęta z grup formacyjnych były również ze swoimi animatorkami w hrubieszowskim Muzeum oraz w zabytkowej cerkwi prawosławnej.
Wszystkie te działania uznajemy za bardzo ważne i potrzebne. Widzimy dobro z nich wypływające i radość dzieci z tego, co robią, w czym mogą uczestniczyć. Jednak priorytetową sprawą jest dla nas stała, systematyczna praca formacyjna. Bardzo istotna jest również stała formacja członków Stowarzyszenia (większość osób należy do grupy biblijnej). Pamiętamy też o naszym rozwoju intelektualnym, dlatego korzystamy z różnych ofert szkoleniowych, tym bardziej, że zdobytą na tych szkoleniach wiedzę możemy wykorzystywać w pracy Stowarzyszenia.
Nasze Stowarzyszenie jest organizacją działającą głównie na rzecz dzieci i młodzieży, ale staramy działaniami objąć również osoby dorosłe. Przy parafii istnieje grupa terapeutyczna dla anonimowych alkoholików. Od października istnieje też klub wsparcia koleżeńskiego, w którym pomoc mogą uzyskać osoby bezrobotne. Działa także grupa charytatywna, która zajmuje się działalnością dobroczynną na rzecz osób ubogich.
Do realizacji tych różnorodnych zadań potrzebujemy środków finansowych, dlatego piszemy projekty i wnioski grantowe. Gdyby nasza organizacja nie została zarejestrowana i nie posiadalibyśmy statusu prawnego, nie moglibyśmy starać się o większość funduszy. Dzięki temu, że działamy jako Stowarzyszenie, mamy „otwarte drzwi” do fundacji, instytucji, jednostek samorządu terytorialnego itp. Jest to bardzo ważne, gdyż bez dotacji nie moglibyśmy podjąć wielu działań (w parafii brakuje finansów ze względu na kościół, który jest w budowie). Nasze Stowarzyszenie posiada również status organizacji pożytku publicznego. Związane są z tym liczne korzyści (np. możliwość przekazywania od osób fizycznych 1% z ich podatku na rzecz Stowarzyszenia), ale także i obowiązki. Podstawowym obowiązkiem, z jakiego musimy się wywiązywać, jest ogłaszanie w Monitorze Rządowym sprawozdań merytorycznych i finansowych z działalności Stowarzyszenia. Stowarzyszenie posiada swoją stronę internetową www.jestem.hrub.pl prowadzoną przez naszych członków. Można na niej odszukać wszystkie informacje o działalności Stowarzyszenia oraz o jego członkach.
W planach na najbliższy czas mamy m.in. zajęcia artystyczne, podczas których dziewczęta będą robiły pisanki i kartki świąteczne (rzeczy te zostaną sprzedane na kiermaszu), wyjazdy na krytą pływalnię do Zamościa, zainicjowanie spotkań dzieci z paniami z przygotowaniem psychologicznym i pedagogicznym (terapia w formie zabawy). Myślimy już także o wakacjach 2005 i organizacji letniego wypoczynku.
Naszym marzeniem jest utworzenie w przyszłości kawiarenki internetowej i dziennej świetlicy dla dzieci, w której mogłyby odrabiać lekcje oraz spędzać owocnie i bezpiecznie swój wolny czas. Dzięki istnieniu Stowarzyszenia powstaje wiele Bożych dzieł. Naszym patronem jest św. Jan Bosko i chcielibyśmy, aby był on dla nas wzorem pracy w radości na rzecz bliźniego. Zgodnie z jego zaleceniem, wszystkie nasze działania zawierzamy Jezusowi Eucharystycznemu i Maryi Wspomożycielce Wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Ks. Michał Rapacz

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

List w imieniu Andrzeja Dudy w Bazylice Bożego Miłosierdzia odczytał Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Prezydent zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość w krakowskich Łagiewnikach przypomina o cierpieniach licznych polskich duchownych, zakonników i świeckich ludzi Kościoła prześladowanych w okresie komunizmu. „Męstwo i patriotyzm ks. Michała Rapacza stawiają go w długim rzędzie tych, którzy w duchowej walce o wolność zapłacili cenę najwyższą” - podkreślił prezydent wymieniając w tym kontekście także bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, bł. ks. Władysława Findysza, bł. s. Marię Paschalis Jahn i jej 9 towarzyszek ze zgromadzenia elżbietanek.

CZYTAJ DALEJ

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00

[ TEMATY ]

Odpust rokitniański

sanktuarium Rokitno

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W tym roku szczególne zaproszenie do udziału w rokitniańskim odpuście 15 czerwca zostało skierowane do członków parafialnych rad duszpasterskich i parafialnych rad ds. ekonomicznych, zwłaszcza tych, którzy w ubiegłych miesiącach korzystali ze specjalnych szkoleń przygotowanych przez diecezję. Dlatego jeszcze przed Mszą św., zarówno świeccy, jak i kapłani, podzielili się swoim doświadczeniem zaangażowania w parafialnych radach duszpasterskich. Ponadto do Rokitna w tym roku zostali zaproszeni również nadzwyczajni szafarze Komunii św. z racji na 25-lecie ich obecności i posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak co roku na diecezjalne uroczystości odpustowe przybyły również całe rodziny oraz delegacje parafialne ze sztandarami.

CZYTAJ DALEJ

Marsz za tym co najważniejsze

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny. Do udziału w Marszach dla Życia i Rodziny zachęca Konferencja Episkopatu Polski.

Dziś marsze przejdą ulicami m. in. Warszawy, Krakowa i Gdańska, ale też mniejszych miast - Łęcznej, Gryfic czy Dzierżoniowa. Marsz w stolicy rozpocznie o 11:30 Msza święta w kościele pw. św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. Następnie uczestnicy przejdą pod Sejm, kancelarię premiera a marsz zakończy się przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję