Reklama

Wiadomości

Duda po spotkaniu z Xi Jinpingiem: przedstawiłem nasz punkt widzenia na kwestie bezpieczeństwa

Jak relacjonował prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem przedstawił polski punkt widzenia na kwestie bezpieczeństwa w regionie. Poinformował też, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin.

2024-06-24 18:20

[ TEMATY ]

Chiny

Prezydent Andrzej Duda

Xi Jinping

PAP/Radek Pietruszka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent Andrzej Duda przebywa z kilkudniową wizytą w Chinach, w poniedziałek spotkał się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

Na późniejszym briefingu prasowym prezydent Duda podkreślał, że podczas wizyty zawarto "cały szereg" porozumień dotyczących eksportu polskiej żywności do Chin. Zdaniem prezydenta są to "chyba największe umowy w historii", które "otwierają w istotnym stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród najważniejszych z nich prezydent wymienił m.in. możliwość sprzedaży drobiu w Chinach. "Do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach" - mówił. Podkreślił, że jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy i dla naszych producentów drobiu jest to informacja niezwykle ważna.

Podziel się cytatem

Reklama

Prezydent poinformował, że chiński przywódca podczas spotkania z nim podkreślał konieczność zwiększenia wolumenu eksportu z Polski do Chin. Prezydent Duda wyraził nadzieję, że "w wyniku rozmów i zawartych dzisiaj porozumień w niedługim czasie stanie się to faktem".

Reklama

Jak relacjonował prezydent, rozmowa z Xi Jinping dotyczyła także wprowadzenia ruchu bezwizowego. "Dzisiaj po rozmowie ze mną prezydent Xi Jinping zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin" - poinformował Duda.

Jak wyjaśnił, "każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin w terminie do 15 dni - a więc przede wszystkim w celach turystycznych czy w celach gospodarczych, biznesowych - nie będzie potrzebował wizy".

"Te procedury już zostały uruchomione. Sądzę, że możemy się spodziewać tego, że już w najbliższych dniach ruch bezwizowy stanie się faktem. W tutejszej praktyce zazwyczaj dzieje się tak po jednoznacznej deklaracji złożonej przez prezydenta Xi Jinpinga" - podkreślił.

Prezydent przekazał też, że poruszył podczas spotkania z chińskim przywódcą kwestie dot. wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, a także kwestie zagrożeń, jakie stwarzają ataki hybrydowe, które władze białoruskie przypuszczają na polską granicę niemal od 2021 r.

"Przedstawiłem panu prezydentowi nasze spojrzenie na sytuację bezpieczeństwa w Europie i na świecie, ale przede wszystkim w naszej części Europy. Wszystkie zagrożenia, które my - jako Polska - postrzegamy, nasz punkt widzenia na tą sytuację i też to, że bardzo jest potrzebny pokój" - mówił prezydent.

Reklama

Wyraził też nadzieję, że Chiny - jako światowe mocarstwo, a także jako członek Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych - będą wspierały dążenia do pokojowego zakończenia wojny rozpoczętej przez Rosję na Ukrainie. "Ale przede wszystkim takiego zakończenia, które będzie zgodne z zasadami prawa międzynarodowego" - zaznaczył Duda.

Dziennikarze pytali prezydenta, czy zdaniem prezydenta chiński przywódcza widzi perspektywę zakończenia wojny. "Pan przewodniczący, prezydent Xi Jinping kilkakrotnie podkreślał dzisiaj, że Chiny chcą pokoju, bo są państwem, które chce pokojowego rozwoju" - zapewnił.

Prezydent zaznaczył też, że w szczegółach przedstawił Xi Jinpingowi "naszą sytuację i nasz punkt widzenia". "Mogę powiedzieć, że przedstawiłem pełne spektrum naszego punktu widzenia na sprawę bezpieczeństwa, również wyjaśniając naszą postawę na tle historycznym. (...) Mogę powiedzieć, że zostaliśmy wysłuchani" - dodał.

Prezydent Duda przedstawił też chińskiemu przywódcy informacje nt. bieżącej sytuacji na naszej granicy. "Poinformowałem pana prezydenta o tragedii, jaka nas dotknęła, mianowicie o śmierci polskiego żołnierza na granicy; o tym, jak głęboki wstrząs to wywołało w polskim społeczeństwie" – relacjonował prezydent Duda.

Podziel się cytatem

Reklama

W poniedziałek podczas wizyty prezydenta Dudy w Pekinie podpisano m.in. porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do występowania ognisk ptasiej grypy HPAI. Obecnie wystąpienie choroby w dowolnym regionie kraju skutkuje zakazem eksportu produktów drobiarskich z całej Polski. Dzięki podpisanej umowie zakazy handlu miały zastosowanie tylko do regionów, w których potwierdzono zachorowania u drobiu. W ten sposób producenci unikną potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby.

Reklama

Autor:(PAP) Daria Kania, Aleksandra Rebelińska, Sonia Otfinowska, Edyta Roś, Jakub Borowski, Olga Łozińska

dk/ sno/ ero/ oloz/ brw/ reb/ godl/ mhr/

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: liczymy, że Europa będzie wobec nas solidarna

Otworzyliśmy przed uchodźcami serca, liczymy, że Europa będzie wobec nas solidarna - powiedział prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że część środków z UE jest już kierowana na wsparcie uchodźców oraz że Polska otrzyma też wsparcie związane z przekazaniem broni na Ukrainę.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaznaczyła z kolei, że w budżecie unijnym została wprowadzona elastyczność, by pomóc państwom członkowskim przyjmować uchodźców. Dodała, że wypłaconych zostało 745 mln euro, które mają być wykorzystane, by wesprzeć Polskę w tym zakresie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: zamach na Trumpa to wstrząsający moment dla świata

2024-07-14 10:01

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zamach na b. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa to wstrząsający moment nie tylko dla Ameryki, ale też dla całego wolnego i demokratycznego świata. Prezydent życzy Trumpowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Stan kandydata Republikanów jest dobry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję