Reklama

Niedziela Małopolska

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

INAUGURACJA WIELKIEGO ODPUSTU W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

Mszą św. pod przewodnictwem bpa Damiana Muskusa OFM rozpoczęły się 12 sierpnia obchody Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tradycyjnie odpust potrwa przez cały tydzień. W tym czasie kalwaryjskie sanktuarium nawiedza zwykle prawie 150 tysięcy wiernych.

[ TEMATY ]

odpust

wniebowzięcie

Kalwaria Zebrzydowska

fot. o. F. Salezy Nowak OFM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Eucharystii w bazylice zgromadzonych pątników przywitał kustosz sanktuarium: - Bardzo serdecznie pragnę przywitać was wszystkich, Siostry i Bracia, tak licznie zebranych na Mszy św. rozpoczynającej kalwaryjski odpust. Chcemy w tym roku dziękować szczególnie za wolną Ojczyznę w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Chcemy także, szczególnie w tym miejscu, dziękować za pontyfikat wielkiego papieża św. Jana Pawła II, bo przecież tu, na Kalwarii prosił nas o modlitwę za życia i po śmierci.

W czasie homilii, bp Damian, przywołując słowa usłyszanej Ewangelii (J 19, 25-27), mówił: - Ewangelia ta opisuje najważniejszą godzinę w historii świata, choć wydaje się, że jest opisem tryumfu zła, bo przecież umiera Bóg - Człowiek. (...) Ale tak naprawdę ta godzina, ten moment opisany przez św. Jana, jest tryumfem miłości, bo na krzyżu została ukrzyżowana Miłość. Na Kalwarii pod krzyżem rodzi się miłość doskonała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zachęcając wiernych do refleksji nad swoim podejściem do trudnych wydarzeń własnego życia, kaznodzieja zwrócił uwagę na wierną obecność pod krzyżem Maryi i Jana. - Miłość chrześcijańska to nie teoria, choćby najpiękniejsza, ale to realne pragnienie bycia z Bogiem. Zawierzanie Mu całego swojego życia. (...) Ilu z nas zachwyciło się postawą Jana bezgranicznie kochającego swojego Mistrza? Ilu z nas na prawdę usłyszało słowa „Oto Matka twoja” i przejęło się tymi słowami, i wzięło Maryję do siebie? (...) Bez zbytniej przesady można powiedzieć, że przyszłość Kościoła w Polsce i kształt chrześcijańskiej wiary naszego narodu zależy od odpowiedzi, jakiej udzielimy na postawione przed chwilą pytania.

Po Eucharystii pielgrzymi udali się na pierwszą część Dróżek Matki Bożej i uczestniczyli w procesji Boleści Maryi, która zakończyła się nieszporami przy Domku Matki Bożej. Po drodze zatrzymując się przy każdej kaplicy, wysłuchali rozważań tematycznie związanych z tajemnicą zjednoczenia Maryi w cierpieniu z Jezusem, w oparciu o teksty św. Jana Pawła II.

Kolejne części dróżek odbędą się tradycyjnie; w piątek - procesja pogrzebu Matki Bożej i w niedzielę - procesja Wniebowzięcia NMP zakończona sumą odpustową.

Tegoroczne obchody kalwaryjskiego odpustu wpisują się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz czterdziestą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Z tej racji przygotowano w sanktuarium wydarzenia specjalne. Są nimi m.in. uroczysty dzień modlitw w intencji Ojczyzny - 15 sierpnia, oraz suma odpustowa 19 sierpnia (w dniu szesnastej rocznicy drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii), sprawowana jako dziękczynna za pontyfikat papieża Polaka. W tym dniu na Cudownym Obrazie Matki Bożej Kalwaryjskiej będzie nałożona sukienka, która zdobiła obraz w dniu modlitwy Ojca Świętego w sanktuarium.

Tematyka kazań i rozważań podejmowanych podczas nabożeństw i na Dróżkach Kalwaryjskich przywołuje nauczanie św. Jana Pawła II.

2018-08-13 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznica „Cudu nad Wisłą”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wniebowzięcie

Graziako

We wtorek, 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 97. rocznica Cudu nad Wisłą. W tym roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie przeżywana w sposób wyjątkowy ze względu na obchodzone w wielu sanktuariach maryjnych jubileusze. Główne uroczystości z udziałem polskich biskupów będą miały miejsce tradycyjnie na Jasnej Górze

W tym roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie przeżywana w sposób wyjątkowy ze względu na obchodzone w wielu sanktuariach maryjnych jubileusze. Na Jasnej Górze Mszy św. we wtorek 15 sierpnia o godz. 8.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a sumie odpustowej o godz. 11.00 metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Apel Jasnogórski z udziałem Kampanii Honorowej Wojska Polskiego poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

nowenna

Serce Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.

O Jezu, Ty mnie tak bardzo umiłowałeś, że zstąpiłeś z nieba i przyjąłeś nędze ludzkie aż po śmierć, i to śmierć krzyżową, aby mnie zbawić. Pragnę na Twoją miłość odpowiedzieć miłością. Rozpal więc w moim sercu pragnienie Twej najgorętszej miłości i dozwól, abym Cię kochał nade wszystko. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Wąwolnica - zapraszamy na wielkie święto rodzin!

2025-06-27 06:51

materiały prasowe

Chrześcijańskie rodziny mogą swoim świadectwem pociągnąć innych ku Chrystusowi – mówi Mateusz Miernik.

Pod hasłem „Mocni nadzieją”, w niedzielę 29 czerwca w Wąwolnicy odbędzie się III Dzień Rodzin Archidiecezji Lubelskiej. Święto rodzin rozpocznie Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, sprawowana pod przewodnictwem bp. Adama Baba o godz. 12.00. Czas po Eucharystii zarezerwowany jest na wspólny posiłek na błoniach sanktuaryjnych. Po południu, o godz. 15.00, rozpoczną się zajęcia dla dzieci i dla małżonków. Młodsi uczestnicy pod kierunkiem Dawida Modrzejewskiego wezmą udział w autorskim programie „Tańcobajki”, a rodzice spotkają się na modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wysłuchają prelekcji ks. Jacka Golenia i świadectwa małżonków Moniki i Daniela Leszczyńskich. Rodzinne święto zakończy wspólny Różaniec o godz. 17.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję