Reklama

Sport

Sportowe podsumowanie roku 2012

[ TEMATY ]

sport

WIKIPEDIA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niewątpliwie to był rok dwóch wielkich wydarzeń sportowych - piłkarskich mistrzostw Europy i londyńskich igrzysk olimpijskich. Niestety, polscy kibice nie mieli specjalnych powodów do radości, lecz Euro okazało się organizacyjnym sukcesem.

Na przeciw wszelkim spekulacjom udało się zdążyć z przygotowaniem stadionów w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Trzeba tu jednak zaznaczyć, iż nie powstały wszystkie planowane drogi, a także wolniej niż planowano modernizowano linie kolejowe. W tym czasie Polskę odwiedziło ok. 700 tysięcy zagranicznych gości, którzy wydali łącznie 1,12 miliarda złotych.

Jednak sportowo nie było już tak dobrze. Po dwóch remisach i porażce w rundzie grupowej polscy piłkarze pożegnali się z Euro, a Franciszek Smuda z posadą trenera reprezentacji narodowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poniżej oczekiwań w Londynie zaprezentowali się nasi olimpijczycy. Zdobyli wprawdzie tyle samo medali co cztery lata wcześniej w Pekinie - 10 - lecz tylko dwa złote, co w klasyfikacji państw dało naszej 218-osobowej drużynie odległe, 30. miejsce. Występy naszych sportowców zostały powszechnie uznane za niezadowalające, a minister sportu Joanna Mucha zapowiedziała zmiany w finansowaniu sportu wyczynowego. Z o wiele lepszej strony w Londynie pokazali się polscy paraolimpijczycy.

Tak minął 2012 rok w sporcie:

8.1. Justyna Kowalczyk jako pierwsza w historii po raz trzeci zwyciężyła w cyklu Tour de Ski w biegach narciarskich. Po Puchar Świata sięgnęła jednak Norweżka Marit Bjoergen, a Polka uplasowała się na drugiej pozycji.

9.1. Grający w Barcelonie Argentyńczyk Lionel Messi został laureatem Złotej Piłki FIFA (FIFA Ballon d'Or) - nagrody dla najlepszego piłkarza świata w 2011 roku.

Reklama

15.1. Francuska załoga Stephane Peterhansel i Jean-Paul Cottret wygrała 34. Rajd Dakar. Jadący takim samym samochodem Mini All 4 Racing Krzysztof Hołowczyc zajął 10te miejsce. Na 38. miejscu rajd ukończył Adam Małysz.

18.2. Justyna Kowalczyk wygrała pierwsze w historii zawody Pucharu Świata na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.

7.3. W wieku 54 lat odszedł z tego świata Włodzimierz Smolarek - piłkarz reprezentacji kraju, brązowy medalista mistrzostw świata w 1982 roku, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego futbolu.

9.3. Lindsey Vonn po zwycięstwie w slalomie gigancie w szwedzkim Aare zapewniła sobie czwarty triumf w klasyfikacji generalnej alpejskiego Pucharu Świata.

22.4. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów zdobyli mistrzostwo Polski, przełamując siedmioletnią dominację PGE Skry Bełchatów.

6.5. Śląsk Wrocław drugi raz w historii został piłkarskim mistrzem Polski. W końcowej tabeli zaledwie o punkt wyprzedził Ruch Chorzów. Było to drugie mistrzostwo Polski nestora polskich trenerów- Oresta Lenczyka.

13.5. W wyniku poważnego wypadku na meczu ligowym w szpitalu we Wrocławiu zmarł australijski żużlowiec PGE Marmy Rzeszów Lee Richardson.

19.5. Chelsea Londyn po raz pierwszy w historii zdobyła piłkarski Puchar Europy. W finale Ligi Mistrzów po rzutach karnych pokonała Bayern Monachium. Było to pierwsze zwycięstwo zespołu z Londynu w tych prestiżowych rozgrywkach.

Reklama

8.6. - 1.7. Sukces organizacyjny i klęska sportowa - tak można podsumować piłkarskie mistrzostwa Europy, które po raz pierwszy odbyły się w Polsce i na Ukrainie. Zespół Franciszka Smudy zremisował 1:1 z Grecją i Rosją oraz uległ reprezentacji Czech 0:1 i tym samym pożegnał się z turniejem już po rundzie grupowej.

W finale w Kijowie Hiszpania rozgromiła Włochy 4:0 i została pierwszą drużyną, która obroniła tytuł wywalczony cztery lata wcześniej oraz pierwszą, która zdobyła trzy trofea z rzędu - w 2010 roku wygrała także mundial w RPA.

7.7. Agnieszka Radwańska przegrała z Amerykanką Sereną Williams 1:6, 7:5, 2:6 w finale wielkoszlemowego turnieju w Wimbledonie. W Londynie popularna Isia i tak odniosła największy sukces w karierze, który pozwolił jej na krótko awansować na drugie miejsce rankingu WTA. 2012 rok zakończyła na czwartym miejscu światowej listy.

8.7. Szwajcarski tenisista Roger Federer, pokonując w finale Wimbledonu Brytyjczyka Andy'ego Murraya 4:6, 7:5, 6:3, 6:4, zdobył swój 17. tytuł wielkoszlemowy. Dzięki temu powrócił na pierwsze miejsce w rankingu ATP i ustanowił rekord w liczbie tygodni na szczycie tego notowania - 302.

8.7. Polscy siatkarze po raz pierwszy w historii wygrali Ligę Światową. W finale w Sofii rozgromili Amerykanów 3:0 (25:17, 26:24, 25:20).

10.7. Waldemar Fornalik został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Zastąpił na tym stanowisku Franciszka Smudę, z którym PZPN nie przedłużył kontraktu po nieudanych mistrzostwach Europy.

13.7. Zmarł Jerzy Kulej - jeden z najsłynniejszych bokserów w historii światowego boksu amatorskiego, dwukrotny mistrz olimpijski (Tokio 1964, Meksyk 1968), komentator sportowy, poseł na Sejm RP IV kadencji. Miał 71 lat.

22.7. Bradley Wiggins jako pierwszy kolarz z Wielkiej Brytanii wygrał najbardziej prestiżowy wyścig świata Tour de France

Reklama

27.7 - 12.8. 10 medali - w tym tylko dwa złote: Adriana Zielińskiego w podnoszeniu ciężarów i Tomasza Majewskiego w pchnięciu kulą - to bilans występu Polaków w Igrzyskach XXX Olimpiady w Londynie.

Srebrne krążki zdobyły Sylwia Bogacka w strzelectwie i Anita Włodarczyk w rzucie młotem, a brązowe wioślarki Julia Michalska i Magdalena Fularczyk, kajakarki Beata Mikołajczyk i Karolina Naja, zapaśnik Damian Janikowski, ciężarowiec Bartłomiej Bonk oraz Zofia Noceti-Klepacka i Przemysław Miarczyński w żeglarskiej klasie RS:X.

Bohaterami igrzysk byli amerykański pływak Michael Phelps i sprinter z Jamajki Usain Bolt. Phelps w Londynie wywalczył cztery złote krążki i dwa srebrne. Łącznie ma ich 22, w tym 18 złotych, co jest najlepszym osiągnięciem w historii. Także cztery złote medale - i jeden brązowy - zdobyła w Aquatics Centre rodaczka Phelpsa, 17-letnia Missy Franklin.

Bolt, podobnie jak przed czterema laty w Pekinie, także w Londynie trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4x100 m (z rekordem świata). Trzy złota na olimpijskiej bieżni zdobyła amerykańska sprinterka Allyson Felix, a dwa bohater gospodarzy Mohamed Farah, który był najszybszy w biegach długich - na 5000 i 10 000 m. W klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce zajęła ekipa USA przed Chinami i W. Brytanią.

Reklama

29.8. - 9.9. Bardzo dobrze w Londynie zaprezentowali się niepełnosprawni polscy sportowcy rywalizujący w XIV Paraolimpiadzie. Zdobyli 36 medali, w tym 14 złotych, co dało im dziewiąte miejsce w klasyfikacji państw. Dwukrotnie Mazurka Dąbrowskiego zagrano dla Rafała Wilka startującego na rowerze z ręcznym napędem (tzw. handbike).

9.9. Robert Kubica (Subaru Impreza WRC) triumfował w rajdzie Ronde Gomitolo di Lana. Był to pierwszy występ Polaka od czasu groźnego wypadku na trasie rajdu Ronde di Andora 6 lutego 2011 roku. Doznał wówczas poważnych obrażeń dłoni i łokcia, które sprawiły, że przeszedł już kilka operacji i musiał zrezygnować z występów w Formule 1.

22.10. Amerykański kolarz Lance Armstrong, który siedmiokrotnie triumfował w Tour de France, został pozbawiony tych zwycięstw i dożywotnio zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu - postanowiła Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI).

26.10. Zbigniew Boniek został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas wyborów w Warszawie pokonał Stefana Antkowiaka, Romana Koseckiego, Zdzisława Kręcinę i Edwarda Potoka.

4.11. Wielką niespodziankę sprawił niespełna 22-letni tenisista Jerzy Janowicz, docierając do finału prestiżowego turnieju ATP Masters 1000 w paryskiej hali Bercy. Wcześniej wyeliminował kilku zawodników ze światowej czołówki, a w decydującym spotkaniu przegrał z Hiszpanem Davidem Ferrerem 4:6, 3:6. Ten sukces pozwolił mu awansować na 26. miejsce w rankingu ATP.

Reklama

10.11. Mariusz Wach przegrał w Hamburgu jednogłośnie na punkty z Ukraińcem Władimirem Kliczko walkę o bokserskie mistrzostwo świata federacji IBF, WBA i WBO w wadze ciężkiej. Później okazało się, że Polak był na dopingu - badanie próbki A wykazało obecność w jego organizmie sterydów anabolicznych.

25.11. Niemiec Sebastian Vettel z teamu Red Bull-Renault po raz trzeci z rzędu zdobył tytuł mistrza świata Formuły 1. W ostatnim wyścigu sezonu o Grand Prix Brazylii zajął szóste miejsce.

6.12. Prezydent UEFA Michel Platini ogłosił, że piłkarskie mistrzostwa Europy w 2020 roku będą rozgrywane w wielu krajach, a nie jak dotychczas w jednym lub dwóch. Szef PZPN Zbigniew Boniek powiedział, że za wcześnie jeszcze na deklarację, czy Polska zgłosi swoją kandydaturę.

9.12. Argentyński piłkarz Barcelony Lionel Messi pobił rekord należący do Niemca Gerda Muellera, strzelając w meczu ligowym z Betisem Sewilla 86. bramkę we wszystkich rozgrywkach od początku 2012 roku.

2012-12-30 15:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piłkarska LN – Polska – Walia 2:1

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/Maciej Kulczyński

Polska – Walia 2:1 (0:0) Bramki: 0:1 Jonny Williams (52), 1:1 Jakub Kamiński (72), 2:1 Karol Świderski (85).

Żółta kartka – Polska: Bartosz Bereszyński; Walia: Joe Morrell, Rhys Norrington-Davies.
CZYTAJ DALEJ

Wywiad wojskowy Danii: trzy scenariusze zagrożenia ze strony Rosji

2025-02-11 15:00

[ TEMATY ]

Europa

Rosja

Dania

NATO

wywiad wojskowy

zagrożenie

PAP/EPA

Władimir Putin

 Władimir Putin

Duński wywiad wojskowy (FE) przedstawił we wtorek trzy scenariusze zagrożenia dla Europy ze strony Rosji po zakończeniu jej wojny z Ukrainą. Założono w nich, że Stany Zjednoczone nie wesprą państw europejskich NATO, a kraje te nie wzmocnią wystarczająco swojej obronności.

Według FE "mało prawdopodobne jest, aby Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko jednemu lub większej liczbie państw NATO, kontynuując działania wojenne na Ukrainie".
CZYTAJ DALEJ

Bądźmy aniołami nadziei dla chorych

2025-02-11 19:12

[ TEMATY ]

Radomsko

bp Andrzej Przybylski

Światowy Dzień Chorego

Materiały bp Andrzeja Przybylskiego

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorych mszy świętej w kaplicy szpitalnej w Szpitalu Powiatowym w Radomsku przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele dyrekcji, lekarzy, pielęgniarek oraz pacjentów tutejszej placówki medycznej wraz z kapelanem szpitala ks. Szczepanem Sową i kapłanami z Radomska.

W homilii Bp Andrzej nawiązał do słów papieża Franciszka z orędzia na tegoroczny dzień chorych. „Kiedy doświadcza się cierpienia trudno czasem zachować nadzieję – mówił kaznodzieja – A jednak bez niej ciężko jest przeżywać chorobę, leczyć i służyć chorym. Kiedy w Roku Jubileuszowym tyle mówimy o nadziei to dziś, myśląc o cierpieniu, czujemy, że Dawcą nadziei może być tylko Bóg. Kiedy opadamy z sił, kiedy jesteśmy bezradni wobec cierpienia, kiedy nawet medyczne możliwości mają swój kres zawsze pozostaje nadzieja, którą daje nam Pan Bóg. Nic więc dziwnego, że w chorobie zwracamy się do Boga, wołamy do Niego o pomoc i uzdrowienie”. Bp Andrzej przypomniał też, że Bóg, Dawca nadziei, potrzebuje współpracowników w jej przekazywaniu. „Papież Franciszek mówi do nas o „aniołach nadziei”, ludziach, których posyła Pan Bóg do chorych, aby nieśli im nadzieję. Każdy z nas ma być takim aniołem nadziei dla cierpiących. Symbolem tego posłannictwa są choćby białe stroje lekarzy i pielęgniarek. Oni, w każdym szpitalu wykonując swoją służbę wykonują pracę aniołów, przynosząc chorym nadzieję” – mówił bp Przybylski. Po mszy świętej kapłani spotkali się z dyrekcją szpitala poznając aktualne problemy i wyzwania, przed którymi stoi szpital szukając możliwie najlepszych form pomocy chorym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję