Jak poinformowała Carmo Rodeia, rzecznik prasowa portugalskiego sanktuarium, głównym celem wydarzenia jest zachęcenie naukowców, reprezentujących różne dziedziny wiedzy, do podjęcia interdyscyplinarnej refleksji na temat objawień i orędzia fatimskiego.
- Współorganizatorem kongresu jest Wydział Teologii Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego, który współpracował z naszym sanktuarium w przygotowaniu kilku sympozjów, poprzedzających obchody stulecia objawień fatimskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przyszłoroczny kongres proponuje dyskusję o wydarzeniach w Fatimie, podjętą z perspektywy różnych nauk: od historii do teologii, od socjologii do psychologii, a także sztuki i spuścizny kulturalnej – powiedziała Rodeia.
Kongres fatimski, w którym udział weźmie m.in. kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, zostanie podzielony tematycznie. Jego obrady będą skoncentrowane na siedmiu blokach zagadnień ogólnych: Fatima i dynamika zjawisk społecznych, Fatima w perspektywie fenomenologii religijnej, historia Fatimy, mariologia w dokumentacji fatimskiej, Fatima i języki (prorocki i apokaliptyczny), duchowość i teologia Fatimy oraz obecność Fatimy w życiu Kościoła i świata na przestrzeni minionych stu lat.