Święty Walenty kojarzony jest z miłością i romantyzmem. W Polsce można odnaleźć wiele miejsc związanych z jego kultem oraz takie, które stanowią doskonałą propozycję na spędzenie Dnia Zakochanych w wyjątkowy sposób.
Szlakiem relikwii św. Walentego
Chełmno. Nazywane jest „miastem zakochanych” właśnie dzięki relikwiom św. Walentego, które znajdują się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Co roku 14 lutego miasto organizuje liczne wydarzenia związane z obchodami dnia patrona zakochanych, w tym jarmarki, koncerty, wieczory poetyckie, warsztaty oraz wspólne świętowanie. W bieżącym roku odbędzie się 24. edycja Walentynek Chełmińskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kraków. W bazylice św. Floriana relikwie św. Walentego przechowywane są w relikwiarzu w kształcie ręki wzniesionej w geście błogosławieństwa. To świetne miejsce na chwilę refleksji, po której można się udać na romantyczny spacer po Starym Mieście i usiąść na „ławeczce zakochanych” nieopodal figury Smoka Romantyka. Ławeczka powstała przy kładce pieszo-rowerowej o. Bernatka i łączy Kazimierz z Podgórzem. Na ławeczce zawieszono kłódki mocowane przez pary na znak ich miłości, które zostały usunięte z balustrad kładki.
Reklama
Lublin. Relikwiami świętego patrona zakochanych może się poszczycić również kilka parafii w Lublinie, m.in. parafia Nawrócenia św. Pawła i sanktuarium św. Antoniego. Święty ma swój osobny rokokowy ołtarz w klasztorze Ojców Dominikanów. W lutym zakochane pary mogą uczestniczyć w „Spotkaniach dla zakochanych”. Można wybrać się na romantyczny spacer po Starym Mieście, zwłaszcza między Bramą Krakowską a Bramą Grodzką, i zakończyć go na pl. Zamkowym. Uroku dodaje wieczorne oświetlenie.
Poznań. W poznańskiej farze relikwie patrona zakochanych znajdują się w XVIII-wiecznej pozłacanej monstrancji w bocznym ołtarzu. Po raz pierwszy za zakochanych modlono się tu w 1996 r. Spacer po urokliwych zaułkach tego zabytkowego miasta to świetna propozycja na walentynki. Most Biskupa Jordana to doskonałe miejsce na przechadzkę. Urokliwy mostek nad Wartą jest często wybierany przez pary jako symbol trwałości ich uczuć.
Łomża. Boczny ołtarz kościoła Trójcy Przenajświętszej Sióstr Benedyktynek w Łomży z obrazem św. Walentego jest ulubionym miejscem modlitwy wielu zakochanych par. 14 lutego na ołtarzu wystawiane są relikwie patrona zakochanych, a w klasztorze odbywa się odpust ku czci świętego. Siostry organizują także uroczystą Mszę św. dla zakochanych, na którą zapraszają małżonków i zakochane pary. Po nabożeństwie każdy może ucałować relikwiarz ze szczątkami św. Walentego i osobiście poprosić go o wstawiennictwo.
Walentynki w zamku
Ciekawą propozycję dla zakochanych oferują polskie zamki i pałace. Można tam spędzić romantyczny wieczór przy świecach lub wziąć udział w nocnym zwiedzaniu.
Jednym z bardziej oryginalnych zamków w Polsce jest zamek w Mosznej na Opolszczyźnie. 160-letnia budowla słynie z 99 wież, 365 pomieszczeń i urzeka bajkową architekturą. Wiele par wybiera to miejsce jako scenerię dla niezapomnianej sesji zdjęciowej.
Reklama
Architekturą i malowniczym otoczeniem zachwyca też zamek Książ w Wałbrzychu. W Dniu Zakochanych w ofercie znajduje się specjalna edycja nocnego zwiedzania zamku pt. „Miłość aż po grób”. „Sprawdźmy siłę Waszego uczucia. Czy Wasza miłość to miłość aż po grób?! Panowie otrzymają niespotykaną okazję, by wykazać się odwagą i męstwem przed damami swego serca, urocze panie będą mogły schronić się w ramionach swych bohaterów (albo odwrotnie). Czy wyjdziecie z tego cało? I razem? Przekonajmy się podczas szalonej podróży przez nawiedzony Zamek Książ!” – czytamy w ofercie.
Walentynkowy wieczór przy blasku świec, w majestatycznych komnatach można spędzić również w zamku Czocha.
Wymarzony weekend można też spędzić w jednym z pokrzyżackich zamków na Mazurach – w Rynie i zrelaksować się w SPA Księżnej Anny lub w Giżycku wziąć udział w zabawie z wodzirejem „Czar Par dla par”. Muzeum Zamkowe w Malborku także zaprasza na „Wieczór Zakochanych” podczas nocnego zwiedzania zamku.
Na walentynki w zamkowej scenerii zaprasza również zamek w Krasiczynie. Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych tego zamku jest mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica porównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. W zamkowym parku rośnie specjalne drzewo – miłorząb japoński, którego liście kształtem przypominają serce. Legenda głosi, że należy okrążyć drzewo trzy razy, by dostąpić spełnienia najskrytszych marzeń.
Najsłynniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni we Włoszech. Na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami świętego biskupa umieszczono inskrypcję „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego do bazyliki przybywają pary narzeczonych z całych Włoch i świata w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Gromadzą się tu również małżonkowie świętujący rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. W Terni w tym dniu wręczana jest nagroda „Rok miłości”. W 1997 r. list do par narzeczonych przesłał Jan Paweł II, a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy w pobliżu grobu św. Walentego.