Mszy św. z tym obrzędem przewodniczył ks. Antoni Arkit, dziekan regionu radomszczańskiego i proboszcz parafii św. Lamberta w Radomsku.
Nowi lektorzy to wierni z parafii w Radomsku i okolicach, którzy w kościele Ojców Franciszkanów uczestniczyli w kursie „Tolle et lege – bierz i czytaj”. Przygotowanie składało się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna, którą poprowadzili ojcowie franciszkanie, obejmowała tematy liturgiczne i biblijne. Przygotowanie praktyczne natomiast prowadzili zaproszeni goście (aktorzy). Obejmowało ono m.in. zaznajomienie się z aparatem mowy i emisję głosu, a wszystko po to, by kompetentnie, świadomie i zrozumiale przekazywać Dobrą Nowinę zawartą w słowie Bożym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Kurs dla lektorów w Radomsku był niecodziennym wydarzeniem. Poruszający był odzew – 28 osób z różnych parafii i w różnym wieku i poruszające było ich pragnienie, by czynnie zaangażować się w liturgię. Chwała Bogu, że są ludzie, którym chce się więcej – powiedział o. Dariusz Sowa, gwardian klasztoru. – Doświadczenie kursu to nie tylko czas formacji, zdobywania wiedzy i nabywania nowych umiejętności. To także czas budowania nowych więzi i umacniania przekonania, że Kościół jest wspólnotą, w której mamy sobie nawzajem służyć – dodał.
Reklama
– Dla mnie udział w kursie był niesamowitym przeżyciem duchowym, które zmieniło moje spojrzenie na czytanie słowa Bożego. Chociaż czytam je na Mszach św. już od 2004 r. i zawsze starałam się czytać je tak, by słowa były zrozumiałe, to dopiero teraz zdałam sobie sprawę z tego, że będę głosić słowo Boże. Od tego, w jaki sposób czytam, będzie zależeć, jak słowo dotrze do słuchacza. Nie mogę nikogo rozproszyć niepotrzebnym gestem czy zbyt cichym lub zbyt głośnym akcentem wymawianych słów. Uważam, że ten kurs jest niezbędny dla wszystkich czytających – przyznała Halina Koszela z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
– Dzięki części teoretycznej zdałem sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie przeczytanie słowa Bożego, żeby jego przesłanie dotarło do słuchaczy. Niezwykle cenne były też uwagi aktorów dotyczące ćwiczeń przed czytaniem, regulowania oddechu i pracy całego aparatu mowy w trakcie czytań. Udział w takim kursie pozwoli mi lepiej pełnić funkcję lektora, czytać słowo tak, jakby mi je czytał sam Bóg – stwierdził Jacek Puczkowski, wojownik Maryi.
Jasne wytyczne odnośnie do sprawowania funkcji lektora odnajdujemy np. we Wskazaniach Episkopatu Polski do Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, gdzie czytamy: „Wykonywanie czytań poprzedzających Ewangelię należy do lektorów. Wspólnota powinna przygotować do tej funkcji zarówno mężczyzn, jak i kobiety”.