Górsk k. Torunia
Początek ostatniej, męczeńskiej drogi ks. Jerzego Popiełuszki upamiętnia betonowy krzyż. W pobliżu Górska, przy szosie Bydgoszcz – Toruń, 19 października 1984 r. kapłan został uprowadzony przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW, przebranych w mundury Wydziału Ruchu Drogowego MO. Pomnik odsłonięto w 2000 r., ale pierwszy krzyż pojawił się przy drodze wkrótce po ujawnieniu okoliczności uprowadzenia i zamordowania księdza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tama we Włocławku
Tu, we Włocławku, w piątkową październikową noc 1984 r. zakończyła się męczeńska droga ks. Jerzego Popiełuszki. Porwany w lesie pod Toruniem, bity na kolejnych postojach, został wrzucony do Wisły przy tamie na końcu miasta. Po odnalezieniu ciała ks. Jerzego ówczesne władze robiły wszystko, by nie dopuścić, aby w jakikolwiek sposób, na tamie czy na jej obrzeżach, upamiętnić to, co się tam stało. Nie wolno się było tam zatrzymywać, a kładzione kwiaty i znicze milicjanci i zomowcy natychmiast kopnięciem zrzucali do wody. Przechodzący tamą byli legitymowani. Dopiero w 1991 r., po wielu staraniach, ustawiono tu krzyż upamiętniający męczeńską śmierć kapelana Solidarności.
Żoliborz – Warszawa
Reklama
Grób ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. To w tej parafii ks. Jerzy posługiwał w latach 1980-84 jako wikariusz. Po pogrzebie 3 listopada 1984 r. na jego grobie postawiono tymczasowy nagrobek, który nieustannie był pokrywany kwiatami, płonęły znicze. Od momentu pogrzebu grób był ochraniany przez służby kościelne, ponieważ pojawiła się pogłoska, że „ciało ks. Jerzego chcą wykraść komuniści”.
Grób ma kształt kurhanu, przykrytego kamienną płytą w kształcie krzyża. Wyryty na niej napis przypomina, że spoczywa tu ciało męczennika. Wokół grobu ułożono z kamieni kontur granic Polski. Kamieni jest 58 – tyle, ile paciorków ma różaniec.
Muzeum – Warszawa
W podziemiach kościoła na Żoliborzu niedługo po śmierci ks. Jerzego zaczęto gromadzić pamiątki po męczenniku, których wiele pozostało na terenie parafii. W 2004 r. muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę. W 9 salach muzealnych znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym przedmioty osobiste ks. Jerzego, przedmioty związane z jego męczeńską śmiercią, zdjęcia, prezentacje filmowe i dźwiękowe. Można też obejrzeć film z uroczystości pogrzebowych.
Suchowola
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach, wsi należącej do parafii Suchowola. Przy tutejszym kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła już dwa lata po męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności, czyli w 1986 r., utworzono Izbę Pamięci. Na parafialnym cmentarzu jest symboliczny grób ks. Jerzego Popiełuszki oraz ks. Stanisława Suchowolca, kapłana zamordowanego skrycie przez SB. W Suchowoli znajdują się też pomnik ks. Jerzego Popiełuszki – w Parku Miejskim oraz mural z podobizną błogosławionego – na budynku Zespołu Szkół.