Reklama

Niedziela Kielecka

Pozytywne zaskoczenie

Zanurzyć się w świecie sztuki sakralnej, poznać produkty i usługi, które służą zarówno duchownym, jak i parafianom – taki był cel zorganizowanej po raz 25. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo.

2024-06-25 14:15

Niedziela kielecka 26/2024, str. VI

[ TEMATY ]

SacroExpo

TD

Scaroexpo to już 25 lat

Scaroexpo to już 25 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas wystawy zaprezentowało się niemal 200 wystawców z 14 krajów, z szeroką ofertą produktów. Wydarzenie trwało od 12 do 14 czerwca. Oficjalnego otwarcia dokonał gość z Częstochowy bp senior Antoni Długosz. – Gdy patrzę na nowoczesne wnętrza, gdzie prezentuje się przebogatą ofertę tegorocznej wystawy, to paradoksalnie przychodzi mi na myśl Polska plemienna, gdy książę Mieszko i jego poddani przyjęli wiarę chrześcijańską. Powinniśmy sobie zdawać sprawę z naszej katolickiej tożsamości – mówił bp Długosz.

– W czasach, w których mówi się o opiłowywaniu katolików, organizacja tego wydarzenia nabiera znaczenia; mamy prawo, aby nas szanowano i jesteśmy większością – tłumaczył. Zachęcał i prosił o trwanie przy krzyżu. – na Sacroexpo mamy szansę pogłębiać naszą wiarę i zapoznawać się z bogactwem sztuki i liturgii Kościoła, w tym wschodniego – dodał. Szerokim komentarzem opatrzył dwa wydarzenia towarzyszące: propozycję Centrum Duszpasterskiego Wesoła54, czyli debatę „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”. Była to otwarta rozmowa na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce w dobie zewnętrznych wyzwań i wewnętrznych przemian) oraz wystawę w celu upamiętnienia 40. rocznicy protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafie stawiają na komfort i dlatego świątynie coraz częściej wyposaża się w nowoczesne systemy grzewcze. Brunon Kreft z firmy Kamo do Kielc przyjechał z ofertą energooszczędnych podgrzewanych mat, które dbają o odpowiednią temperaturę konfesjonałów, dywaników, obrazów czy korporałów. Ks. Zbigniew Kądziela, proboszcz w Brzezinkach, jest zainteresowany systemem grzewczym z Norwegii z wykorzystaniem pompy ciepła i podczas targów trafił na kontakt, rozmawiał z norweską firmą. – Chyba będziemy to robić – mówi. Tegoroczną ofertą jest usatysfakcjonowany ks. Sławomir Sarek, proboszcz parafii Gorzków. – Dostrzegam bardzo dużo dobrej jakości produktów, w zakresie np. sztuki sakralnej, złotnictwa, przebogata jest oferta ornatów i to na każdą kieszeń, także i wiejskiego proboszcza – mówi. Poszukiwał dobrej propozycji oświetlenia punktowego ołtarzy i obrazów.

Na wystawie, oprócz stałej oferty w postaci obrazów, ikon, dewocjonaliów, rzeźb czy pamiątek religijnych, można było poznać nowinki technologiczne, takie jak: maszyny do drukowania obrazów na ścianie, konfesjonały z poduszkami powietrznymi, aplikacje do zamawiania Mszy św. on-line, kwestomaty czy interaktywne tablice cmentarne. Oferowane rozwiązania ze sfery IT i e-commerce nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie parafii, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: o. Kłoczowski i rosyjski reżyser wyróżnieni na SacroExpo

[ TEMATY ]

SacroExpo

Archiwum

Dominikanin o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski oraz rosyjski reżyser Aleksander Sokurow zostali wyróżnieni medalami Papieskiej Rady Kultury „Per Artem ad Deum”. Uroczystość odbyła się podczas XIX Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo w Kielcach.

Ceremonia honorowania medalami i wyróżnieniami z udziałem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity białostockiego, biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego odbyła się w Centrum Biznesu City Core na Targach Kielce.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetny święty

Niedziela Ogólnopolska 28/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Kamil de Lellis

Św. Kamil de Lellis

Już samo imię: Kamil (łac. Camillus) oznacza osobę szlachetną. Taką osobą był św. Kamil de Lellis, a przejawiało się to m.in. w czynieniu przez niego dzieł miłosierdzia. Wspominamy go nieobowiązkowo 14 lipca.

Był Włochem. Przyszło mu żyć w drugiej połowie XVI i na początku XVII wieku. To założyciel kamilianów – zakonu w sposób szczególny oddanego posłudze chorym i cierpiącym, który ma swoje placówki również w Polsce. Jego przedstawicieli można rozpoznać po charakterystycznym czerwonym krzyżu na habicie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo: Nie ma pełnej osobowości polskiej bez miłości do Maryi!

2024-07-14 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

PAP/Waldemar Deska

– Kult maryjny potwierdzamy na płaszczyźnie wiary. Jest on poszukiwaniem instynktownego oparcia dla naszych zmagań i prób dziejowych, aby na fundamencie wiary w prawdziwego Boga objawionego w Chrystusie odnajdywać sens życia i powołanie człowieka. Nie może być prawdziwym wyznawcą Chrystusa ten, kto nie ma odniesień do Jego Matki. Nie ma pełnej osobowości polskiej bez miłości do Maryi. Tego uczą nas nasze dzieje i nasza kultura - powiedział ks. abp Wacław Depo podczas 33. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Janą Górę, a o czym pisze portal Radia Maryja.

W ten charyzmat miejsca i czasu dołączamy 33. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja, która dowodzi, że droga wiary i modlitwy przez Maryję do Jezusa jest czymś więcej niż realizacją jakichś społecznych i politycznych utopii, a także czymś więcej niż tylko religijną psychoterapią będącą odpowiedzią na bóle i niepokoje człowieka. Ona jest znakiem przynależności do Chrystusa i Kościoła, a zarazem naszą mocą i mądrością od Boga. To nasze pielgrzymowanie jest więc świadectwem czuwania w prawdzie i miłości. Jest również znakiem nadziei, którą Bóg przez Maryję wzbudza w naszych sercach – mówił arcybiskup metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję