Uczestnicy pochodzili z różnych regionów Kaszub, a także z Warmii, Mazur i Kujaw. Pielgrzymka rozpoczęła się uroczystą Mszą św. w kaplicy Sióstr Franciszkanek. Modliliśmy się w intencjach polecanych przez osoby, które nie mogły pojechać, w intencji pielgrzymów i ich rodzin oraz o pokój w Ukrainie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin, opiekun duchowy i organizator pielgrzymki. Każdego dnia pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Drugiego dnia, jeszcze w Polsce, nawiedziliśmy sanktuarium maryjne w Krośnie na Warmii iwyruszyliśmy w dalszą podróż .
Pierwszym miastem, który odwiedziliśmy we Włoszech, była Bolonia, słynąca z najstarszego uniwersytetu w Europie. Zwiedziliśmy stare miasto i bazylikę św. Petroniusza, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Kolejne dwa dni spędziliśmy w Rzymie. Pierwszym miejscem była Bazylika św. Pawła za Murami, po niej nawiedziliśmy trzy pozostałe bazyliki papieskie. Podziwialiśmy: Piazza Navona, Fontannę di Trevi, Panteon, Kapitol, Forum Romanum, Święte Schody, Koloseum i Zamek Świętego Anioła. W kolejnym dniu przeżywaliśmy Eucharystię w Bazylice św. Piotra. Po Mszy św. wspólnota pielgrzymkowa udała się do grobu św. Jana Pawła II. W południe uczestniczyliśmy w modlitwie Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem. Oczekując na spotkanie z papieżem, odśpiewaliśmy dla niego kilka maryjnych pieśni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W czasie zwiedzania Rzymu w kościele Matki Bożej od Męczenników – dawny Panteon – turyści, dowiedziawszy się, że wśród pielgrzymów z Polski są członkowie chóru „Oremus” z Miłakowa, zwrócili się z prośbą o wspólne zaśpiewanie dowolnej pieśni. Dyrygentka Honorata Siergun zdecydowała, że będzie to utwór Czarna Madonna. Śpiew rozbrzmiewał w całej świątyni maryjnej, wprowadzając w zachwyt ponadtysięczny tłum zgromadzonych, który nagrodził nas gromkimi oklaskami.
Z Rzymu pojechaliśmy na Monte Cassino – na cmentarz, na którym pochowani są polscy żołnierze. Stamtąd udaliśmy do opactwa benedyktyńskiego. Tego samego dnia pielgrzymowaliśmy do Pompejów, gdzie nawiedziliśmy bazylikę Matki Bożej Różańcowej i mogliśmy oglądać antyczne miasto zniszczone przez erupcję Wezuwiusza. Z Pompejów pojechaliśmy do San Giovanni Rotondo, gdzie znajduje się sanktuarium św. Ojca Pio. Następnego dnia uczestniczyliśmy we Mszy św. w starym kościele, w którym Eucharystie sprawował Ojciec Pio. Po zwiedzeniu klasztoru udaliśmy się do Monte Sant’Angelo, by nawiedzić sanktuarium św. Michała Archanioła. W kolejnym dniu odwiedziliśmy sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Lanciano – miejsce pierwszego w historii Kościoła cudu eucharystycznego. Wdzięczni za dar Eucharystii uczestniczyliśmy tam we Mszy św. Następnie pojechaliśmy do Manoppello, gdzie znajduje się sanktuarium Świętego Oblicza – Volto Santo. Kolejnym celem naszej pielgrzymki była Bazylika Matki Bożej Anielskiej, znajdująca się u podnóża Asyżu. Potem udaliśmy się do górnej części Asyżu, by nawiedzić Bazylikę św. Franciszka. Tam uczestniczyliśmy w Eucharystii. Nie zapomnieliśmy też o św. Klarze – nawiedziliśmy bazylikę noszącą jej imię. Znajduje się w niej krzyż, z którego Chrystus przemówił do św. Franciszka. Ostatnim miejscem na pielgrzymkowym szlaku była Rawenna, słynąca z bizantyńskich mozaik. Wdzięczni Bogu za ten piękny duchowy czas pielgrzymowania szlakiem świętych wróciliśmy szczęśliwie do swoich domów.