Reklama

Niedziela Kielecka

Ocalić od zapomnienia

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie pamięta o bohaterach małej ojczyzny, zgładzonych w Zbrodni Katyńskiej.

2023-05-10 08:06

Niedziela kielecka 20/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Łopuszna

K.D.

Ks. proboszcz Karol Stach poświęcił odsłonięty obelisk z tablicą pamiątkową

Ks. proboszcz Karol Stach poświęcił odsłonięty obelisk z tablicą pamiątkową

Zorganizowała 21 kwietnia uroczystości ku czci aspiranta Policji Państwowej, Józefa Wertkę zamordowanego wiosną 1940 r. w Twerze, oddając tym samym hołd wszystkim ofiarom. Na Mszy św. w kościele Krzyża Świętego pod przewodnictwem ks. kan. Karola Stacha, zgromadziła się społeczność szkoły z dyrekcją, władze samorządowe, delegacje Rodziny Policyjnej 1939, IPN, poczty sztandarowe instytucji, strażaków, okolicznych SP im. Jana Pawła i okolicznych szkół oraz najbliższa rodzina aspiranta Wertki.

Bo odmówili współpracy

W homilii ks. dr Tomasz Gocel przybliżył tragiczne losy funkcjonariuszy Policji II RP. „Odebrano im życie, bo odmówili współpracy z komunizmem, bo pilnowali porządku byli funkcjonariuszami państwowymi II RP” – to była przyczyna decyzji o ich śmierci – wydanej przez Biuro Polityczne z Józefem Stalinem.

Nigdy więcej wojny

– W kontekście ponownego zagrożenia ze Wschodu, gdzie toczy się wojna o przetrwanie narodu ukraińskiego, walczącego z agresją rosyjską, słyszymy o zbrodniach w Buczy, Irpieniu, Słowiańsku, Krematorsku i innych, warto (patrząc na powtarzającą się historię) poszukać odpowiedzi na pytanie: – Czy chrześcijanin ma prawo odpowiedzieć siłą na terror napastnika? – pytał. Ks. dr Gocel wyjaśniał istotę teorii wojny sprawiedliwej, której celem jest przywrócenie pokoju i podkreślał, że państwo i jego służby są zobowiązane do obrony niewinnych i bezbronnych przed agresorem. – Nigdy więcej wojny, prosimy o to Zmartwychwstałego Chrystusa – prosił Boga, polecając także intencję pokoju na Ukrainie.

Dąb pamięci i tablica pamiątkowa

Reklama

Uroczystość dopełnił okolicznościowy program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów. Dalsze uroczystości odbywały się na placu szkolnym. Symbolem pamięci o zamordowanym aspirancie Policji Państwowej Józefie Wertke jest dąb pamięci oraz odsłonięta tablica pamiątkowa, które pobłogosławił proboszcz ks. kan. Stach.

Przed tablicą złożono wiązanki i zapalono znicze. Bohaterów ziemi łopuszańskiej, zaangażowanych w walkę z okupantem w czasie II wojny światowej – nauczycieli tajnego nauczania, partyzantów, cywili wspierających podziemie przypomniał w Apelu Pamięci prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” Dionizy Krawczyński.

Szkoła uczestniczy w programie „Katyń… Ocalić od zapomnienia” od 2018 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2023 r.

2023-05-23 11:20

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Jakich znasz iluzjonistów?

2023-06-02 09:27

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Żyjemy w świecie, w którym nieobce są intrygi i wszelkiego rodzaju iluzje. Warto wiedzieć, że iluzje są także możliwe w świecie duchowym.

Przypomnę dziś scenę z kultowego filmu, która pomoże nam zrozumieć głęboką prawdę zawartą w dzisiejszej liturgii słowa. Wspomnę także postać Gladys Aylward - angielskiej misjonarki w Chinach. Pod koniec nagrania zapraszam na kilka ogłoszeń, odnośnie do naszych planów na nowe produkcje :)

CZYTAJ DALEJ

Czy Izrael może być naszym sojusznikiem w uzyskaniu reparacji wojennych od Niemiec? Rozmowa z min. Pawłem Jabłońskim

2023-06-04 19:12

[ TEMATY ]

Izrael

Archiwum prywatne

Min. Paweł Jabłoński - adwokat, podsekretarz stanu ds. współpracy ekonomicznej, rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej

Min. Paweł Jabłoński - adwokat, podsekretarz stanu ds. współpracy ekonomicznej, rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej

Czy stosunki polsko-izraelskie mają szansę na normalizację? Czy Izrael może być naszym sojusznikiem w uzyskaniu reparacji wojennych od Niemiec? Jak możemy wspólnie korzystać na współpracy gospodarczej? I jaką politykę prowadzimy względem Palestyny? O tym w rozmowie z Panem Pawłem Jabłońskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Piotr Grzybowski: Kilka godzin temu rozpoczął Pan trzydniowa wizytę w Izraelu i Palestynie, jaki jest jej program?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję