Reklama

Niedziela Kielecka

Zauważyliśmy swoje miejsce w Kościele

O tym, co pokazał synod na etapie diecezjalnym, i o tym, czego pragną wierni w Kościele, z ks. dr. hab. Jarosławem Czerkawskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

2023-05-10 08:06

Niedziela kielecka 20/2023, str. I

[ TEMATY ]

synod diecezjalny

T.D.

Zespół Synodalny Diecezji Kieleckiej podczas inauguracji. Trzeci od lewej ks. dr hab. Jarosław Czerkawski

Zespół Synodalny Diecezji Kieleckiej podczas inauguracji. Trzeci od lewej ks. dr hab. Jarosław Czerkawski

Agnieszka Dziarmaga: Co wykazał synod na etapie diecezjalnym i na ile okazał się cenny?

Ks. Jarosław Czerkawski: Synod na etapie diecezjalnym pokazał zainteresowanie świeckich Kościołem i ich zaangażowanie. Aktywizowanie świeckich i powołanie zespołów synodalnych miało sens. Z dokumentu inaugurującego synodu wynikały konkretne kwestie, do których powinny ustosunkować się zespoły synodalne i one faktycznie w tym kierunku pracowały. Samo powstanie tych zespołów pokazało zainteresowanie tematyką synodu. Założenia były takie, że naszym zadaniem, tzn. członków zespołów, nie jest ocena i krytyka, ale zauważenie Kościoła, czyli nas wszystkich ochrzczonych. W wielu diecezjach ten dokument został źle zrozumiany, gdyż np. zapraszano środowiska LGBT, a one wcale nie były tym zainteresowane. Myślę, że w naszej diecezji zespoły pracowały dobrze. Wypracowały syntezę, odpowiedziały na postawione 10 pytań i powstała ogólnodiecezjalna synteza, którą opracował kilkuosobowy zespół synodalny. Podzieliliśmy pracę w zespole wg konkretnych środowisk, np. młodzieżowych, akademickich, parafialnych czy zakonnych. Większość zespołów pracowała pod przewodnictwem księży.

Co w analizach synodalnych okazało się charakterystyczne dla naszej diecezji?

Ludzie docenili dobre strony Kościoła, zauważyli swoje w nim miejsce i, co dla mnie osobiście było piękne – obecność duszpasterza (padały zdania: „Dobrze, że przy spadku powołań mamy księdza, który sprawuje nad nami opiekę duszpasterską”). Były też postulaty, żeby księża bardziej przyłożyli się do sprawowania liturgii, żeby np. jej „nie przyspieszać”; o przemyślane i pięknie głoszone Słowo Boże, o częstsze powierzanie osobom świeckim różnych funkcji i odpowiedzialności możliwych do spełniania w ramach liturgii. Podam przykład z mojej parafii w Kielcach-Posłowicach. W każdy drugi piątek miesiąca Godzinę Miłosierdzia przygotowują i prowadzą świeccy – Wspólnota Koła Koronkowego. Jestem z nimi, modlimy się razem, ale oni za całość odpowiadają i prowadzą, podobnie Jerycho Różańcowe przed Wielkim Postem. Jest wówczas wystawiony Najświętszy Sakrament, a prowadzą róże różańcowe. Z drugiej strony trzeba nam zachować równowagę i nie dopuścić, aby ksiądz był przydatny tylko do konsekracji. Takie postulaty także były w analizach synodalnych. To, co wydaje się interesujące, to jest spostrzeżenie, że ludzie nie chcą rewolucji w Kościele, pragną natomiast dobrej liturgii, dobrej homilii, czystego i zadbanego kościoła. Wierni rozumieją potrzebę renowacji czy zakupu nowych rzeczy do świątyń. Pojawił się jeden głos dotyczący zbyt małej propozycji dla kobiet w Kościele, w sensie spełniania przez nie funkcji liturgicznych. Był to głos z jednego zespołu, na pracujących 90.

Jakich wniosków można się spodziewać?

Wnioski przełożą się na dokument posynodalny etapu kontynentalnego, który powinien być gotowy jesienią. Obawiam się zaistnienia wniosków niepokojących, prowadzących do przeforsowania pewnych rzeczy w Kościele, które są raczej obce Kościołowi w Polsce. Doświadczenia Kościołów lokalnych są bardzo różne, stąd rozciągnięcie i kalkowanie tych doświadczeń na całość kontynentu niekoniecznie Kościołom lokalnym posłuży. Próbuje się np. stosować praktyki nie zawsze odpowiadające temu, co Kościół naucza, co jest zapisane w Piśmie Świętym. Przykład? Choćby umywanie nóg kobietom w czasie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, co miało miejsce także w naszej diecezji, a co nie jest zgodne z Tradycją Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będzie synod!

Niedziela wrocławska 18/2023, str. III

[ TEMATY ]

synod diecezjalny

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Abp Józef Kupny chce usłyszeć głos wiernych na temat Kościoła wrocławskiego

Abp Józef Kupny chce usłyszeć głos wiernych na temat Kościoła wrocławskiego

Wszystko to dzieje się dla dobra diecezji i dla dobra konkretnego człowieka, a angażując się w synod diecezjalny, angażujemy się dla samych siebie – podkreśla ks. dr Adam Łuźniak.

W czasie Eucharystii z okazji 40-lecia święceń kapłańskich abp Józef Kupny ogłosił ważną dla całej archidiecezji decyzję. –„Kierując się dobrem archidiecezji wrocławskiej powierzonej mi przez papieża Franciszka w 2013 r., po wcześniejszym wysłuchaniu opinii rady kapłańskiej i wiernych, którzy aktywnie uczestniczyli w Synodzie Powszechnym, pragnę zapowiedzieć zwołanie synodu diecezjalnego jesienią tego roku” – powiedział metropolita.

CZYTAJ DALEJ

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

2023-06-03 21:38

[ TEMATY ]

świadectwa

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Artura Balceraka

Płakałem trzy dni i byłem pewny, że więcej się już nie napiję – opowiada Artur Balcerak.

Podczas modlitwy zawołałem: „Jezu, zmień moje życie!”. Przed oczami zobaczyłem je całe. Zacząłem płakać...

CZYTAJ DALEJ

W Przystajni przyjęli Ducha Świętego

– Nie może nas kształtować telewizja, sieci internetowe... My się musimy pytać Chrystusa: co jest naszym udziałem i jak ja mam żyć? – zaznaczył abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski przewodnicząc Mszy św. w parafii Trójcy Przenajświętszej w Przystajni, zwrócił się na wstępie do bierzmowanej młodzieży i starszych wiernych, nawiązując do szacownej historii miejscowej wspólnoty, która powstała jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem. – Wy jesteście kolejnym pokoleniem, które musi odpowiedzieć Bogu na Jego miłość, która wyraziła się w daniu światu swojego Syna, aby każdy, kto w Niego uwierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję