Dla dąbrowskiego sanktuarium to szczególna data, gdyż 8 września 1897 r., staraniem ówczesnego proboszcza ks. prał. Grzegorza Augustynika, do pierwszego kościoła wprowadzono procesyjnie z Gołonoga do Dąbrowy wizerunek Matki Bożej Anielskiej. Na jego podstawie wykonano ołtarz główny monumentalnej bazyliki z figurą Maryi i Dzieciątka, która odbiera cześć i otacza wiernych łaskami.
Reklama
Ksiądz Grzegorz Augustynik tak opisał to wydarzenie: „W roku 1897 dnia 8 września wprowadzony był do kościoła dąbrowskiego obraz Matki Boskiej Anielskiej wśród kilkunastu tysięcy ludzi z kościoła Gołonogskiego i umieszczony w wielkim ołtarzu. Wprowadzenie obrazu odbyło się z nadzwyczajną okazałością. Z kościoła Gołonogskiego wynieśli obraz kapłani przy odgłosie dzwonów i muzyki górniczej wśród pieśni Serdeczna Matko Opiekunko ludzi. Następnie nieśli obraz młodzieńcy, w liczbie dwunastu, którzy tego dnia byli u świętej spowiedzi i komunii – panny sypały kwiaty i niosły tarcze z napisami «Witaj Królowo nieba i Matko litości. Witaj nadziejo nasza w smutku i żałości». Pod Dąbrową wystąpiły bractwa ze światłem, a przy kościele urządzono wspaniałą iluminację. Uroczystość była nad wyraz wspaniała, a jej blask podwoiła prześliczna pogoda trwająca przez cały dzień i wieczór. Parafianie ze czcią witali obraz Królowej Anielskiej – rodzice swe chore dzieci polecali Jej opiece, i wielu z nich doznało pociechy w swym smutku i ulgi w strapieniu”. Można powiedzieć, że tego dnia narodziło się sanktuarium i rozwija się kult Matki Bożej Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– W tym roku mija 125 lat od tego historycznego wydarzenia, gdy z Gołonoga do Dąbrowy został uroczyście przyniesiony i intronizowany obraz Matki Bożej wykonany na wzór tego, który otrzymał ks. prał. Grzegorz Augustynik od swoich parafian we Włoszczowie. Od tego momentu w tej świątyni Najświętsza Maryja Panna Anielska znalazła swój tron i tu wyprasza potrzebne łaski. Gdyby nie to wydarzenie, nie byłoby tego sanktuarium, które wtedy powstało z potrzeby serca i wielkiej miłości do Boga i Maryi – powiedział ks. kan. Andrzej Stasiak.
– Jeszcze nigdy nie świętowano tak uroczyście, jak w tym roku, urodzin Maryi. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Nie ma jak u Mamy! Przyjdź na urodziny Matki Bożej”. Na zaproszenie kustosza sanktuarium przybyli na doroczną pielgrzymkę członkowie Apostolatu modlitwy za kapłanów „Margaretka”. Ich obecność to wymowne świadectwo troski o kapłanów i miłości do Matki Bożej – stwierdził pomysłodawca uroczystości ks. Tomasz Zmarzły.
Główne popołudniowe uroczystości rozpoczęły się wspólnym śpiewaniem pieśni maryjnych z udziałem artystów-organistów Michała Fiuka i Wojciecha Podsiadły, którzy muzycznie przyczynili się do uwielbienia Maryi. Mszy św. koncelebrowanej z rejonowymi opiekunami Apostolatu przewodniczył o. Paweł Solecki, franciszkanin z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga.
– Czcigodni bracia w kapłaństwie i siostry zakonne, drodzy pielgrzymi i czciciele Matki Bożej. Przeżywajmy dzisiaj urodziny Matki Bożej. Usłyszany fragment Ewangelii św. Mateusza przypomina nam wydarzenia związane z cudownym poczęciem Pana Jezusa. Nie przypadkowo Kościół wybrał ten tekst. On nawiązuje do etapów powstawania Ewangelii i zainteresowania Jezusem po Jego zmartwychwstaniu. Podobnie ma się z osobą Maryi – dlatego, że stała się Matką Mesjasza – zaczęto interesować się Jej życiem. Bóg wybiera Ją, aby wypełniła szczególne zadanie „przyniesienia” ludziom Jezusa – powiedział o. Paweł Solecki.
Po Eucharystii odbyła się wewnątrz bazyliki procesja z pierwotnym obrazem Matki Bożej na pamiątkę przyniesienia go w 1897 r. do świątyni. Dzieci ubrane w regionalne stroje i chłopcy z proporcami wypuścili do nieba sto biało-niebieskich balonów, a przybyli wierni mogli poczęstować się urodzinowym tortem babeczkowym. Licznie zgromadzeni wierni, siostry zakonne: Karmelitanki Dzieciątka Jezus i Pasjonistki oraz przedstawicie różnych wspólnot kościelnych przynieśli róże. Pobłogosławione na zakończenie były wspaniałym prezentem dla Maryi.