Reklama

Niedziela Kielecka

Przed nimi 200 km szczęścia

Skąd szczęście? Dlaczego 200 km szczęścia? 200 km to długość trasy z Wiślicy do Częstochowy. Organizatorzy i uczestnicy podkreślają walor wspólnotowy pielgrzymki, radość z bycia razem i odbywania rekolekcji w drodze. I świadomość tego, że podstawowym celem pielgrzymowania jest osobiste nawrócenie.

2022-07-26 14:40

Niedziela kielecka 31/2022, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

T.D.

Radosne wejście KPP na Jasną Górę

Radosne wejście KPP na Jasną Górę

Po raz 41. na szlak pątniczy wyruszy Kielecka Piesza Pielgrzymka, a po raz pierwszy od 2 lat – bez obostrzeń, w formie, jaka obowiązywała przed pandemią. Pielgrzymi będą mogli przebyć całą trasę z Wiślicy na Jasną Górę. Zwyczajem praktykowanym w ubiegłych latach, można dołączyć się w trakcie, aby przebyć jakąś część pielgrzymiej drogi.

Pielgrzym to ktoś wyjątkowy, z bardzo konkretnym nastawieniem w sercu. Pielgrzymi darzą się wzajemną życzliwością, kulturą bycia, wrażliwością na potrzeby innych, zwłaszcza słabszych, starszych. Wszyscy pielgrzymi tworzą pielgrzymkę, dlatego wskazane jest dzielenie się posiadanymi talentami i umiejętnościami: muzycznymi, medycznymi, technicznymi oraz włączanie się w służbę dla dobra grupy czy całej pielgrzymki. Pielgrzym nie narzeka; jasny jest dla niego pokutny charakter pielgrzymki, dlatego z góry nastawia się na zmęczenie, niepogodę, upał, niewygodę, skromne jedzenie, brak odpowiednich warunków sanitarnych, różne dolegliwości fizyczne.

Jak mówi ks. Marek Blady, dyrektor PPK, w tym roku pójdzie tradycyjnie 13 grup, będzie także 14 – duchowa. Ojcem duchowym pielgrzymki jest ks. Grzegorz Stachura. – Nigdy jeszcze pielgrzymka nie odbywała się w atmosferze wojny tuż za naszą granicą, dlatego będziemy modlić się o pokój oraz o te wszystkie intencje, o które prosi w swoim Słowie bp Jan Piotrowski – mówi ks. Marek Blady. Chodzi o powołania, chodzi o świętość kapłanów. „Na pielgrzymkowy szlak nie wyruszamy uzbrojeni w ludzką strategię, ale kierowani łaską wiary i szczerym pragnieniem jej umocnienia idziemy „z Maryją posłani w pokoju Chrystusa”. Dziś, w obliczu wojny w Ukrainie, rozumiemy lepiej, czym jest pokój, od którego zależy ludzkie szczęście i powodzenie, a jego brak rodzi tak wiele bolesnych i dramatycznych następstw” – napisał m.in. bp Jan Piotrowski.

– Zapraszamy każdego kto pragnie modlitwę, trud i wyrzeczenia ofiarować szczególnie w intencji pokoju w sercu każdego człowieka i na świecie – dodaje ks. Blady, wyrażając wdzięczność za wszelkie zaangażowanie wszystkim, którzy tworzyli i tworzą służbę organizacyjną Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki.

Reklama

Pielgrzymka potrwa od 5 do 13 sierpnia pod hasłem: „Z Maryją posłani”. Rozpocznie ją tradycyjnie popołudniowa Msza św. w sanktuarium wiślickim, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Następnego dnia rano pielgrzymi wyruszą na szlak. Wszystkich nas proszą o modlitwę.

Po raz pierwszy kielecka pielgrzymka odbyła się w 1982 r. Najliczniejsza była pielgrzymka w 1991 r. – liczyła 6,4 tys. osób.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymkowa gra

Niedziela legnicka 29/2022, str. II

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Plansza gry pielgrzymkowej

Plansza gry pielgrzymkowej

Wystarczą pionki i kostka, a można poznać trasę na Jasną Górę.

Ksiądz Dominik Słowiński z Jeleniej Góry stworzył grę planszową o legnickiej pieszej pielgrzymce do Częstochowy. Zasady są proste. Trzeba pokonywać kolejne etapy wędrowania, a na wybranych polach odpowiadać na pytania dotyczące np. Pisma Świętego, wiary i oczywiście samej pielgrzymki. – Sam byłem już 15 razy uczestnikiem pielgrzymki. Zaczynałem od pracy w służbach porządkowych, a potem jako kleryk, diakon i ksiądz. Tak więc stworzona przeze mnie gra, oparta jest na osobistych doświadczeniach – mówi ks. Dominik. – Grę tworzą punkty/miejsca, w których pielgrzymka się zatrzymuje, a między nimi są pola, po których się wędruje, a każde zatrzymanie przenosi nas do historii związanych z Jasną Górą, czy też odpowiedzi na pytania z zakresu katechezy. Już zaprezentowałem ją moim uczniom na katechezie i widziałem, że spotkało się to z ich zainteresowaniem, dlatego zaproponowałem ją także ks. przewodnikowi, do wykorzystania podczas tegorocznej jubileuszowej pielgrzymki – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywy

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony w całym chrześcijaństwie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Wielki odpust krzeszowski ku czci Wniebowziętej

2022-08-15 20:53

ks. Waldemar Wesołowski

W południe głównej Mszy św. odpustowej przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Obecni byli: biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup senior Stefan Cichy, księża z diecezji i goście, siostry zakonne i rzesze wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję