Reklama

Niedziela Podlaska

Doświadczyć synodu

Etap diecezjalny mobilizuje nas do wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego i słuchania siebie nawzajem – zauważył bp Piotr Sawczuk.

Niedziela podlaska 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

synod

bp Piotr Sawczuk

archiwum CIDD

Synodalne spotkanie katechetów

Synodalne spotkanie katechetów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z końcem czerwca upłynął czas diecezjalnego etapu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Warto zwrócić uwagę na to doświadczenie minionych miesięcy.

W październiku 2021 r. został oficjalnie rozpoczęty przez Ojca Świętego Franciszka Synod Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Tym razem synod miał mieć poszerzoną formułę. Jego celem było otwarcie się na głos wszystkich wiernych, którzy zechcą się wypowiedzieć. Miało to ukazać synodalną naturę Kościoła, czyli – zgodnie ze znaczeniem greckiego słowa sýnodos – nasze podążanie razem za Chrystusem. Wciąż trwający synod został podzielony na trzy etapy – diecezjalny, który właśnie się zakończył, kontynentalny i powszechny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas przygotowania

Jak zauważył w słowie wprowadzenia do diecezjalnych konspektów synodalnych bp Piotr Sawczuk, etap diecezjalny „jest ważny nie tylko dlatego, że będzie odpowiedzią na papieskie zaproszenie, ale jest bardzo ważny dla nas, ponieważ mobilizuje nas do wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego i słuchania siebie nawzajem, do spotkań, modlitwy i dzielenia się swoim doświadczeniem wiary. Jest szansą na to, by nasze wspólnoty parafialne, nasza diecezja, nasz Kościół, poczuły swój synodalny charakter”. W celu realizacji wyznaczonych zadań szczególnym czasem przygotowania do podjęcia spotkań synodalnych był okres Adwentu 2021. W liście pasterskim skierowanym do diecezjan z tej okazji bp Sawczuk podkreślił, że: „Najbardziej naturalnym miejscem konsultacji synodalnych są parafie. Zachęcam, aby tam, gdzie jest to możliwe, poszczególne parafie podjęły się organizacji spotkań synodalnych. Zaproszenie jest skierowane do wszystkich wiernych, nie tylko do osób chętnie angażujących się w życie parafialne, ale i do osób zdystansowanych, nie w pełni przekonanych”. Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie konsultacji synodalnych na parafiach byli księża proboszczowie. Podczas wizyty duszpasterskiej – kolędy, rozprowadzali wśród wiernych specjalnie przygotowany folder, który zawierał najbardziej podstawowe informacje dotyczące synodu oraz zachęcał do aktywnego wzięcia w nim udziału. Biskup zwrócił się również z prośbą o modlitwę za synod, aby przyniósł jak najlepsze duchowe owoce. Na poziomie diecezjalnym, zgodnie z zaleceniami, został powołany Diecezjalny Zespół Kontaktowy. Trzynastoosobowa grupa powołana przez bp. Sawczuka, w skład której wchodzili kapłani, przedstawiciele życia konsekrowanego oraz osób świeckich, już na początku zastanawiała się, jak najskuteczniej przeprowadzić etap diecezjalny. W ciągu całego procesu czuwała niejako w terenie nad przebiegiem synodu. Zostały również przygotowane konspekty spotkań synodalnych do przeprowadzenia w diecezji drohiczyńskiej. Stanowiły one podstawową pomoc dla różnorodnych grup chcących włączyć się w to dzieło. Dotarły na każdą parafię w formie drukowanej oraz były dostępne na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

Reklama

Czas realizacji

Utrzymujący się ubiegłej jesieni oraz zimy czas pandemii nie pozwolił na swobodne przeprowadzanie spotkań synodalnych. Ze spokojem czekaliśmy na dogodniejszy moment. Na szczególny czas realizacji zadań związanych z synodem oraz rozważania tematów synodalnych został wskazany Wielki Post oraz okres wielkanocny. Oczywiście ostateczna decyzja została pozostawiona do roztropnego wyboru księżom proboszczom oraz liderom poszczególnych grup. Jednakże, jak widać po datach nadsyłanych syntez i podsumowań, główny okres spotkań przypadł na miesiące luty – maj. Zgodnie z zaleceniem, spotkania odbywały się maksymalnie w piętnastoosobowych grupach. Miało to na celu umożliwienie każdemu uczestnikowi swobodne wypowiedzenie się. Spotkanie miało przede wszystkim charakter modlitewny. W oparciu o słowo Boże, po jego rozważeniu i przemodleniu, biorący udział mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami na wyznaczony temat. Dziesięć zagadnień stanowiło główną oś synodu. Księża proboszczowie zadbali o to, by zorganizować spotkania synodalne dla parafian. Liderzy poszczególnych grup, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń, zarówno na poziomie diecezjalnym, jak i parafialnym zachęcali członków do podejmowania synodalnej refleksji. Warto podkreślić aktywny udział świeckich katechetów, czy też takiej grupy jak leśnicy. Wspólnota zawiązana z Pustelnią Zwiastowania w Poletyłach do udziału w procesie synodalnym zaprosiła osoby wyznania protestanckiego. Nie zabrakło głosu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, kapłanów i osób życia konsekrowanego, którzy na co dzień posługują w diecezji. Przez przygotowany na stronie internetowej formularz umożliwiono włączenie się w dzieło synodalne osobom, które być może nie miały śmiałości wzięcia udziału w organizowanych spotkaniach w różnych grupach. Owocem każdego spotkania, oprócz wymiaru duchowego, była krótka notatka zawierająca doświadczenia, myśli i wnioski uczestników.

Reklama

Czas podsumowania

Szacunkowo w spotkaniach udział wzięło blisko 2 tys. osób. W sumie zostało nadesłanych ponad 130 syntez. Stały się one podstawą do przygotowania syntezy diecezjalnej, która stanowi nasz wkład w przygotowanie syntezy na forum ogólnopolskim. Dziesięciostronicowy dokument miał zawierać wspólne doświadczenia, myśli, wnioski, jakie zrodziły się podczas spotkań w poszczególnych grupach. Został on opublikowany na stronie internetowej poświęconej synodowi www.drohiczynska.pl/synod. Warto zapoznać się z jego treścią. Można śmiało powiedzieć, że zawiera on nie tylko trafne diagnozy różnych zjawisk dotyczących życia i funkcjonowania Kościoła, ale również kierunki działań. Jest wyrazem doświadczenia modlitewnego spotkania wielu osób tworzących diecezjalną wspólnotę. Dokument jest oczywiście materialną formą podsumowania całego procesu etapu diecezjalnego synodu. To, co jednak najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu, a co miejmy nadzieję, dokonało się w sercach uczestników. Zdecydowana większość uczestników pozytywnie wyrażała się o spotkaniach synodalnych i chętnie brała w nich udział po raz kolejny. Nie wykluczone, że ta metoda stanie się zwyczajną praktyką omawiania i rozpatrywania spraw na poziomie parafialnym, czy też w ramach grup, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Oficjalne zakończenie prac synodalnych w diecezji drohiczyńskiej miało miejsce 10 i 11 czerwca, a związane było z obchodzoną co roku rocznicą pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie oraz Dniem Wspólnoty Wspólnot.

Reklama

Fragment syntezy diecezjalnej:

Całe ludzkie życie to pielgrzymowanie przez ziemię, wędrówka, podczas której spotykamy wielu ludzi. Jednych na chwilę (współpasażer w pociągu, ekspedientka w sklepie). Z innymi wędrujemy przez długie lata (rodzina, koledzy ze szkoły, z pracy). Człowiek potrzebuje innych ludzi, potrzebuje wspólnoty, choć czasem boi się, że wspólnota go wchłonie, zabije jego indywidualność. Pan Bóg często przemawia do nas przez współtowarzyszy naszej drogi. Przez ich słowa, ale też przez świadectwo życia. Obecność innych ludzi pozwala nam spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sokołów Podlaski: ingres bp. Piotra Sawczuka do konkatedry

[ TEMATY ]

ingres

bp Piotr Sawczuk

Episkopat.pl

Bp Piotr Sawczuk

Bp Piotr Sawczuk

- Chcemy pokornie prosić św. Rocha o wstawiennictwo w zmaganiu się z zarazą naszej doby, zatruwającą ludzkie myślenie i próbującą doprowadzić do ruiny rodziny – mówił bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. odprawionej w Sokołowie Podlaskim ku czci św. Rocha, patrona tego miasta. Eucharystia powiązana była z ingresem biskupa do miejscowej konkatedry pw. Niepokalanego Serca NMP.

W symbolicznym geście przekazania kluczy, w progu do świątyni ks. Biskupa powitał miejscowy proboszcz ks. prał. Andrzej Krupa. Słowa powitania skierowali również przedstawiciele parafii, młodzieży oraz władz samorządowych.

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję