Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bohater drugiego planu

Dziewiąta edycja Ewangelizacji w Beskidach: „Szczęśliwy lud, którego Panem jest Bóg” rozpoczęła się na Stecówce (760 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2021, str. V

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Kapłani namaszczali wiernych olejkiem radości

Kapłani namaszczali wiernych olejkiem radości

Tegoroczne hasło ewangelizacji to „Św. Józef – bohater drugiego planu”. – Na pierwszym planie jest Pan Bóg, a dopiero na drugim św. Józef. Na każdej górze poznajemy życiowe role, jakie pełnił w swoim życiu: oblubieniec, małżonek, ojciec, głowa rodziny, robotnik, pielgrzym wiary, najczystszy, cichy. Wybraliśmy te konkretne, dlatego że i my je podejmujemy w swoim życiu – czy to małżeńskim, czy samotnym, i ważne, byśmy się w tym upodobniali do św. Józefa – mówią świeccy koordynatorzy ewangelizacji Bernadeta i Stefan Targoszowie, dodając, że są wdzięczni wszystkim wspólnotom, które służą na każdej górze, czyniąc to z wielkim oddaniem.

Mszy św. sprawowanej przy kościele na Stecówce i poprzedzonej Litanią do św. Józefa przewodniczył ks. Grzegorz Strządała z parafii w Istebnej. Koncelebrowali: inicjator ewangelizacji franciszkanin o. Bogdan Kocańda z Rychwałdu, ks. Andrzej Woźniak z Polanki Górnej i ks. Adam Wandzel z Bestwiny.

– Nie ma świętego, który by nie miał po drodze zawahania. Ale kiedy w tym zawahaniu odnajduje Boży plan, to jest to moment, w którym buduje się świętość. Bóg pokochał nas miłością oblubieńczą, wybrał małżeństwo Maryi i Józefa, żeby nam pokazać niezwykłą relację po ludzku przeżywaną – zauważył ks. Strządała w kazaniu.

Reklama

Na Stecówce ewangelizowała wspólnota Zacheusz z Jaworza. – Jestem tu z mężem. Cieszę się, że mogę ze wspólnotą śpiewać i uwielbiać Pana. Osoby, które chodzą po górach, muszą mieć w sobie dużo siły do zmagań z trudnościami, jednak wiedzą, że jest ktoś ponad nimi, kto sprawia, że życie staje się łatwiejsze i kto daje siły do pokonywania przeciwności – podkreśliła Asia Dziedzic z Zacheusza.

Jej koleżanki Teresa i Kornelia rozdawały uczestnikom materiały związane ze św. Józefem. – Rozdajemy kartki z zadaniem przygotowanym przez o. B. Kocańdę. Mamy Rok św. Józefa i w związku z tym na pierwszej górze jest zadanie, by napisać, co dla mnie oznacza, że św. Józef jest opiekunem Kościoła. Odpowiedź przekazujemy organizatorom na następnej górze i tam otrzymujemy nowe zadanie. I tak aż do ostatniego spotkania – mówią członkinie Zacheusza.

W kolejne soboty ewangelizowano na Jałowcu i Pilsku. 24 lipca Msza św. o godz. 12 będzie miała miejsce na Hrobaczej Łące.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizacja w Beskidach. Do zdobycia 8 gór

[ TEMATY ]

Beskidy

Góry

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

Stecówka jest pierwszą górą, którą wędrowcy będą zdobywać w najbliższą sobotę w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach.

To już 9. edycja górskiej ewangelizacji, której nie zatrzymała nawet epidemia Covid-19. Pomysł zrodził się kilka lat temu u oo. franciszkanów w Rychwałdzie na czele z ówczesnym kustoszem sanktuarium o. Bogdanem Kocańdą OFMConv. Akcją Ewangelizacji w Beskidach chcą odpowiedzieć Bogu na wezwanie głoszenia Dobrej Nowiny, a poprzez zdobywanie górskich szczytów chcą zdobywać i zapalać ogień miłości Bożej w sercu bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Debata „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele”

2023-02-01 07:28

PAP/Albert Zawada

– Otwarta i jawna dyskusja na ten temat nie zaszkodzi Janowi Pawłowi, ale może zaszkodzić przyszłym pokoleniom, które zostaną odarte z jego obecności – powiedziała Paulina Guzik podczas debaty „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele” zorganizowanej przez KAI 31 stycznia. W spotkaniu wzięli ponadto udział: o. Adam Żak SJ oraz publicysta „Rzeczypospolitej” Tomasz Krzyżak. Zaproszenia na debatę nie przyjął Marcin Gutowski, publicysta TVN24, autor reportażu telewizyjnego i książki „Bielmo”.

Na wstępie prowadzący spotkanie red. Tomasz Królak z KAI poinformował, że dobór gości dzisiejszej debaty jest niepełny. Nie skorzystał bowiem z zaproszenia Marcin Gutowski z TVN24, autor reportażu telewizyjnego oraz książki "Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II ", poświęconych skandalom pedofilskim w Kościele amerykańskim drugiej połowy XX wieku i formułujących pod adresem Jana Pawła II zarzuty bierności w reagowaniu na te przestępstwa.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję