Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Zawierzyć Bożemu miłosierdziu

Pan Bóg splótł losy tych dwojga świętych, s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki, i posłużył się nimi, by pokazać światu swoje miłosierdzie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2021, str. I

[ TEMATY ]

Myślibórz

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Ks. inf. dr Edmund Cybulski

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu

W 1938 r. w swoim Dzienniczku Siostra Faustyna Kowalska zanotowała słowa Pana Jezusa „W Starym zakonie wysyłałem proroków do ludu z gromami. Dziś wysyłam ciebie do całej ludzkości z Moim Miłosierdziem. Nie chcę karać zbolałej ludzkości, ale pragnę ją uleczyć przytulając ją do Swego Miłosiernego Serca. Kar używam kiedy Mnie sami zmuszają do tego, ręka Moja niechętnie bierze za miecz sprawiedliwości: przed dniem sprawiedliwości posyłam dzień miłosierdzia” (Dz. 1588).

Misja Siostry Faustyny i ks. Sopoćki

Ksiądz Sopoćko, przekonany o misji, która została powierzona Siostrze Faustynie przez Miłosiernego Boga, zaangażował się w nią całkowicie. Polecił jej spisywać objawienia, a szczególnie to, co mówił do niej Pan Jezus. Podjął się spełnienia poleceń Pana Jezusa przekazanych świętej: namalowania obrazu Jezusa Miłosiernego, rozpowszechniania obrazków i Koronki do Miłosierdzia Bożego. Pisał liczne artykuły o Bożym Miłosierdziu, zabiegał o ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego i o powołanie nowego zgromadzenia.

W służbie Miłosiernemu

Reklama

Latem 1941 r. zgłosiła się do ks. Sopoćki Jadwiga Osińska i oświadczyła, że „postanowiła poświęcić się służbie Najmiłosierniejszego Zbawiciela...”. Dołączyła do niej Izabela Naborowska, a rok później cztery kolejne kobiety. W sierpniu 1946 r. siostry opuściły Wilno i udały się na Zachód. Przybyły do Gorzowa Wielkopolskiego do ks. administratora apostolskiego, inf. Edmunda Nowickiego, by tutaj na ziemiach przez wieki przesiąkniętych protestantyzmem, głosić orędzie Bożego Miłosierdzia.

Ksiadz infułat skierował je do Myśliborza. 25 sierpnia 1947 r. siostry rozpoczęły tutaj życie wspólnotowe. Ksiądz Sopoćko, który odwiedził je w Myśliborzu 24 września 1947 r. zanotował „Poszedłem nasamprzód do kościoła i spostrzegłem w nawie ołtarzowej okno z nieco uszkodzonym witrażem... Siostra Faustyna mówiła mi o takim kościółku i witrażu, przy którym będzie siedziba pierwszego domu nowego zgromadzenia”.

2 sierpnia 1955 r. ks. inf. Zygmunt Szelążek zatwierdził nowe zgromadzenie na prawie diecezjalnym. Od 1 sierpnia 1993 r. w Myśliborzu istnieje sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które w sposób czynny realizuje prośby Pana Jezusa przekazane Apostołce Miłosierdzia.

Reklama

Tak jak św. Maksymilian Maria Kolbe zawierzył dobro naszej Ojczyzny i świata Maryi, tak bł. Michał Sopoćko wraz z św. Faustyną Kowalską, to samo dobro zawierzyli Jezusowi Miłosiernemu.

Pan Jezus, mówiąc o ks. Sopoćce, wypowiedział znamienne słowa: „Nie za pomyślny wynik nagradzam, ale za cierpliwość i trud dla mnie podjęty”. Świat dzisiaj, tylko pierwszą cześć tych słów wziął do siebie. Ludzie natomiast nie chcą ponosić trudu dla Boga. Rodzi się pytanie: Czy dobrą idą drogą? Święta Faustyna Kowalska i bł. Michał Spoćko ufając Bogu – nie zawiedli się! Przed ludzkością stoi wielkie zadanie, powrotu do Boga i zwierzeniu się Jego miłosierdziu.

2021-04-06 13:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U źródła Bożego Miłosierdzia

W pierwszą niedzielę października ulicami Myśliborza przeszła Procesja Różana. Niosąc czerwone róże i odmawiając Różaniec, uczestniczący w nich wierni oddali cześć św. Faustynie, apostołce Bożego Miłosierdzia w 80. rocznicę jej śmierci. Jak co roku w myśliborskich „Faustynaliach” udział wzięły setki osób z całej archidiecezji, m.in. przedstawiciele archidiecezjalnej Caritas ze sztandarem oraz 50-osobowa grupa z parafii pw. św. Jerzego w Goleniowie. Przybyli do sanktuarium Miłosierdzia Bożego, by podziękować Jezusowi i Matce Bożej za wszelkie dobro, jakiego od Nich doświadczają, i zaczerpnąć z bijącego w tym miejscu źródła Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję