Reklama

Niedziela Sandomierska

Dwa wieki wyjątkowych relacji

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się inauguracja roku akademickiego oraz ślubowanie alumnów pierwszego rocznika. Mszy św. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła przewodniczył abp Stanisław Budzik. Koncelebrowali: abp Wacław Depo, bp Krzysztof Nitkiewicz oraz zaproszeni goście.

Niedziela sandomierska 43/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Sandomierz

rok akademicki

seminarium duchowne

Ks. Wojciech Kania

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Eucharystii biskup Nitkiewicz mówił: – Św. Jan Paweł II pisze w encyklice „Ecclesia de Eucharistia”, że przyjmując w Komunii Ciało i Krew Chrystusa otrzymujemy od Niego również Ducha. I dalej papież dodał, iż bardzo ważnym jest, aby być zawsze blisko Jezusa, tak blisko, aby wręcz poczuć dotknięcie Jego kochającego Serca. „Gdy w Komunii św. przyjmujemy Ciało i Krew Chrystusa, przekazuje nam On także swego Ducha”. I dalej: „Pięknie jest zatrzymać się z Nim i jak umiłowany uczeń oprzeć głowę na Jego piersi, poczuć dotknięcie nieskończoną miłością Jego Serca”. Dotyczy to szczególnie kapłanów i tych, którzy przygotowują się do przyjęcia święceń. Duch Święty odcisnął w nas bowiem podobieństwo do Chrystusa najwyższego kapłana i dał władzę działania Jego mocą i w Jego osobie.

– Bp Prosper Burzyński, któremu zawdzięczamy utworzenie przed 200 laty sandomierskiego seminarium, miał tego głęboką świadomość, potwierdzoną pobożnym, choć surowym stylem życia, co znalazło odzwierciedlenie w zaleceniach, jakie kierował do kapłanów i tych określających formację seminaryjną. 7 listopada 1820 r. przed inauguracją pierwszego roku działalności seminarium bp Burzyński asystował na Mszy św. odprawionej w sandomierskiej katedrze, powierzając Bożej Opatrzności rektora wraz z zarządem, profesorów i seminarzystów. Dzisiaj dziękujemy za wspaniałe owoce tamtej decyzji. Prosimy jednocześnie Boga, aby dalej błogosławił Kościołowi sandomierskiemu, absolwentom seminarium i alumnom, aby przyjął do niebieskiej chwały tych, którzy zakończyli już ziemską wędrówkę – powiedział ordynariusz sandomierski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skuteczność modlitwy

W homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, odnosząc się do słowa Bożego, mówił o skuteczności modlitwy zanoszonej do Boga oraz o potrzebie wypełniania woli Bożej w naszym życiu. – Jak zapewniają nas Ewangeliści, każda modlitwa, zwłaszcza modlitwa serdeczna, wytrwała, modlitwa o nasze duchowe dobro zostanie wysłuchana. Żadna minuta poświęcona modlitwie nie jest czasem straconym. Każda rozmowa z Bogiem przemienia się w duchowe dobro dla nas i naszych bliskich. Jest rzeczą oczywistą, że Bóg wysłuchuje naszych modlitw zgodnie ze swoim zamysłem, że ma wobec nas swoje plany, które nie zawsze są zgodne z naszymi planami. Dlatego trwałym elementem każdej modlitwy jest prośba o to, abym mógł wypełniać Boże plany i zadania, jakie przede mną postawił Bóg Stwórca – mówił abp Budzik.

Reklama

Nawiązując zaś do 200-lecia sandomierskiego seminarium, zauważył, że seminarium jest miejscem wyjątkowej relacji. – Seminarium duchowne, to miejsce szczególnego dialogu pomiędzy Tym, który powołuje, a tym który odpowiada: „Mów Panie, bo sługa Twój słucha”. Dziękujemy dziś Bogu za 200 lat istnienia seminarium w Sandomierzu. Za liczne zastępy świętych i gorliwych kapłanów oddanych sprawie Bożej, zapatrzonych w Chrystusa Dobrego Pasterza, którego piękna historyczna figura stojąca na dziedzińcu seminaryjnym czuwa nad formacją sandomierskich alumnów – powiedział abp Budzik.

Wykład inauguracyjny

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku seminaryjnym. Zebranych gości powitał ks. dr Rafał Kułaga, rektor, oraz przedstawił historię sandomierskiego seminarium. Następnie odbyło się ślubowanie alumnów pierwszego rocznika oraz wręczenie indeksów, którego dokonał ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wykład inauguracyjny pt. „Maryja, Niewiasta Eucharystii” wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Całe życie Maryi – jak podkreślał Jan Paweł II – było kontemplacyjne. To, że objawił się Jej Bóg, sprawiło, iż chciała żyć tylko dla Niego i dla Jego chwały. Wszystko, co robiła i kim była, mówiło w pewien sposób o bliskości i miłości Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jej życie było ofiarne, eucharystyczne od momentu, gdy w młodzieńczym wieku odłożyła swoje osobiste cele, ofiarując się Bogu, aby w Niej i przez Nią Bóg zrealizował najwspanialszy plan. Św. Jan Paweł II wprost napisze: „Eucharystia to najpierw postawa duchowa”. Dlatego możemy powiedzieć, że tak jak Syn Boży stał się Eucharystią przez to, że przyjął wolę Ojca jako Syn Boga, tak też Jego Matka stała się Niewiastą Eucharystii przez to, że przyjęła Boży plan jako drogowskaz na całe swoje życie. Z tego powodu życie Maryi stało się dla wszystkich pokoleń chrześcijan szkołą życia opierającego się na przyjaźni z Bogiem – mówił abp Wacław Depo.

Reklama

Podziękowanie pasterza

Następnie słowa podziękowania do zebranych gości skierował bp Krzysztof Nitkiewicz: – W jednej z wielu soborowych refleksji młody teolog Joseph Ratzinger mówi, że dążąc do odnowy Kościoła, potrzebny jest nam pełny obraz rzeczywistości, w której żyjemy i działamy. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że jakiś element, choćby jednostkowe wydarzenie, może przesłonić całość. I tak w przypadku lasu pierwsze napotkane drzewa nie pozwalają ogarnąć spojrzeniem całej puszczy czy np. budynki z peryferii przesłaniają panoramę miasta. Z kolei gdy obejrzymy pod mikroskopem kawałeczek drewna, jego obraz będzie prawdziwy, lecz niewiele powie o całym drzewie, którego mikroskop nie zdoła uchwycić. Myślę, że dzisiejsze świętowanie jubileuszu poszerzyło nasz ogląd seminaryjnej rzeczywistości, jej wymiar Boski i ludzki, duchowy oraz intelektualny. Za to wszystko pragnę raz jeszcze podziękować arcybiskupom, biskupom, przybyłym gościom oraz rektorowi ks. Rafałowi Kuładze, który razem ze wspólnotą seminaryjną przygotował uroczystości jubileuszowe.

Na zakończenie uroczystości chór seminaryjny zaśpiewał „Jubilate Deo”.

Z racji na jubileusz 200-lecia seminarium od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła można raz dziennie uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) i ofiarować go za siebie lub jako pomoc dla dusz w czyśćcu.

2020-10-20 21:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zafrasowany Chrystus

Niedziela sandomierska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

wystawa

Sandomierz

Muzeum Zamkowe

Rzeźba pochodzi z XVIII wieku

Rzeźba pochodzi z XVIII wieku

Z racji świąt Wielkanocnych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu eksponowana była figura Chrystusa Frasobliwego.

Prezentowana rzeźba datowana jest na XVIII wiek, a pochodzi ze zbiorów rodziny Kamockich, która była jedną z ważniejszych rodzin ziemiańskich z okolic Sandomierza. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor muzeum, podkreślił, że rzeźba cenna jest z dwóch powodów. Po pierwsze etnograficznych, a po drugie historycznych. – Od 200 lat rzeźba znajdowała się w zbiorach rodziny Janusza Kamockiego, który był ważną postacią dla polskiej nauki. Był znanym i cenionym etnografem, a także członkiem Armii Krajowej. Rzeźba Chrystusa Frasobliwego pochodzi prawdopodobnie z okolic Krakowa, bo właśnie stamtąd przybyli pod Sandomierz Kamoccy. Mieli swój majątek w Mokoszynie i Podgaju – mówił dyrektor. Rzeźby Chrystusa Frasobliwego były popularne w sztuce ludowej w XVIII i XIX wieku. Ich popularność wynikała z potrzeb duchowych wiernych. – Lud polski widział w tym wizerunku swoje podobieństwo, ludzie utożsamiali się z Chrystusem osamotnionym i strudzonym – podkreśliła Kinga Kędziora-Palińska, główny inwentaryzator w muzeum zamkowym. Prezentowany wizerunek Chrystusa nawiązuje do przygotowań do ukrzyżowania i męki, stąd nazywany jest także „bolesnym oczekiwaniem”. Rzeźba przedstawia Jezusa Chrystusa siedzącego na kamieniu, zamyślonego, z głową opartą o dłoń, w koronie cierniowej. Na ramionach ma czerwony płaszcz, co nawiązuje do płaszcza królewskiego. Obecnie figura jest w depozycie muzeum, jednak trwa załatwianie wszystkich formalności, aby przeszła na jego własność.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję