Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Królowa spod Pilska

Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie i świętowanie na Ukrainie.

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

procesja

odpust parafialny

MR

Procesja na koniec uroczystości odpustowej

Procesja na koniec uroczystości odpustowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość przypada 2 sierpnia. Z tej okazji Mszy św. przewodniczył o. Krzysztof Ruszel OP, przeor zakonnej wspólnoty i proboszcz parafii. W kazaniu o. Benedykt Malewski OP mówił o drodze wiary, którą przeszła Maryja, oraz o momencie Jej koronacji. Sumę odpustową zwieńczyła procesja z Najświętszym Sakramentem i z feretronami.

Po liturgii wierni mogli wziąć udział w pikniku parafialnym oraz w kiermaszu książek. Czekała tam na nich skoczna muzyka, pyszne domowe wypieki, o które zadbały miejscowe gospodynie, oraz żurek. Uczestnicy mogli skorzystać ze stoiska z naturalną lemoniadą – dzieła chłopców z duszpasterstwa młodych. – Ten piknik to pokłosie moich doświadczeń, jakie wyniosłem z rodzinnej parafii w Rzeszowie. Posługiwali w niej dominikanie. Dla nich nie było problemem wyjść do ludzi przed kościół, porozmawiać z nimi czy zaprosić na ognisko. Tutaj nie robię nic nowego, tylko dostosowuję to do współczesnych warunków – mówi o. Krzysztof.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przeddzień głównych uroczystości dominikanie zaprosili parafian na rowerową pielgrzymkę.

Podziel się cytatem

Rowerem dla Maryi

W przeddzień głównych uroczystości dominikanie zaprosili parafian na pierwszą pielgrzymkę rowerową do sanktuariów maryjnych na Jasną Górkę i do Rychwałdu. Z propozycji skorzystało 17 rowerzystów, wśród których znaleźli się o. Benedykt Malewski OP i o. Marcin Rutkowski OP.

Reklama

Miejscem zbiórki stał się parafialny kościół, spod którego wierni wyruszyli wpierw do sanktuarium na Jasnej Górce. Tam wzięli udział we Mszy św. W Rychwałdzie z kolei czekała na nich konferencja pt. „Moc w słabości się doskonali”. Wygłosił ją o. B. Malewski.

– Człowiek w różnych sytuacjach życiowych doświadcza „odcięcia prądu” i czuje bezsilność. Warto pamiętać, że w takich chwilach, gdy ciężko jest się nam modlić, wtedy sam Duch stawia się za nami w błaganiach, które nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami – stwierdza zakonnik.

Pielgrzymka miała swoje zabezpieczenie medyczne oraz zaopatrzenie. Jej najstarszy uczestnik, pan Andrzej, liczył 71 lat i jak się okazało wykazał się bardzo dobrą kondycją, a najmłodszy o pół wieku mniej.

Świętowanie na Kresach

Korbielowskie uroczystości zbiegły się w czasie ze świętowaniem przez ukraińskich katolików decyzji władz państwowych o zwróceniu dominikańskiego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bohorodczanach (obwód iwanofrankowski). W jego wnętrzu od końca XVII wieku po rok 1944 znajdował się obraz Matki Bożej, czczony obecnie w świątyni w Korbielowie.

Reklama

Ponownego poświęcenia odzyskanego kościoła dokonał metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. – Przez wieki w tym kościele czczony był obraz Matki Bożej, który po wojnie, opuszczający te ziemie Polacy, zabrali ze sobą. Wzięli Matkę, przy której wzrastali do wiary, dojrzewali do zawierania małżeństwa, chrzcili swoje dzieci i żegnali umierających. Dzisiaj ten obraz znajduje się w Korbielowie, na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie otoczony wielkim szacunkiem, odbiera należną mu cześć – mówił w kazaniu abp M. Mokrzycki. Hierarcha wyraził radość, że znów oblicze Madonny zagościło w swym historycznym mieszkaniu. – Do nas powraca wierna kopia, która tak jak przez wieki, tak i teraz, jest w głównym ołtarzu. Możemy zatem powiedzieć: „Matko, witaj w domu! Witaj pośród swego ludu! Witaj w Bohordczanach, aby znowu uczyć nas drogi zaufania i pełnego oddania się Bogu!” – podkreślił metropolita.

Zanim budowla trafiła w ręce katolików sowieci uczynili z niej magazyn, a wolna Ukraina przekazała ją w użytkowanie prawosławnym uznającym zwierzchnictwo Patriarchatu Moskiewskiego. Cerkiew, ze względu na redukcję parafii w Berdyczowie, postanowiła zrzec się kościoła na rzecz jego prawowitych właścicieli. Tak więc świątynia wzniesiona w 1775 r. staraniem Stanisława Kostka Kossakowskiego, kasztelana kamieńskiego, w 225. rocznicę konsekracji odzyskała zarówno łaciński charakter, jak i swoją Madonnę.

Korbielowskie uroczystości zbiegły się w czasie z tymi na Ukrainie.

Podziel się cytatem

Warto wspomnieć, że 25 września 2016 r. kopia Madonny z Korbielowa została przekazana grekokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Bohorodczanach. Za tą inicjatywą stał oleski samorząd powiatowy, który jest powiatem partnerskim dla rejonu Bohorodczany, a także dominikanie i wierni z parafii korbielowskiej.

Od roku 2020 dwa odpusty będą jednoczyć te miejsca.

2020-08-12 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyczna chwila

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

św. Jadwiga

odpust parafialny

Karolina Krasowska

Ks. kan. Zygmunt Zimnawoda przekazał dekret na ręce burmistrza Krosna Odrzańskiego

Ks. kan. Zygmunt Zimnawoda przekazał dekret na ręce burmistrza Krosna Odrzańskiego

W Krośnie Odrzańskim odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi.

Tegoroczne świętowanie odbyło się 16 października i było o tyle wyjątkowe, że połączone z nadaniem miastu przez Stolicę Apostolską oficjalnego patronatu św. Jadwigi. – Ten dzień zapisze się w historii miasta złotymi zgłoskami. To moment, który będziemy pamiętali przez następne lata – powiedział burmistrz miasta Marek Cebula. Oficjalny dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, uznający św. Jadwigę patronką miasta, odczytał ks. kan. Zygmunt Zimnawoda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich, który przekazał go na ręce burmistrza Krosna Odrzańskiego. Proboszcz krośnieńskiej parafii zauważa, że w mieście w wielu miejscach widać ślady św. Jadwigi. – Mamy Zamek Piastowski, gdzie Jadwiga przebywała i gdzie umarł jej mąż Henryk Brodaty, jest kościół parafialny pod jej wezwaniem, mamy plac, który nosi jej imię. Jesteśmy w posiadaniu relikwii pierwszego stopnia św. Jadwigi z Trzebnicy, a także mamy specjalne nabożeństwo ku jej czci – mówi proboszcz ks. Zbigniew Samociak.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję