Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Królowa spod Pilska

Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie i świętowanie na Ukrainie.

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

procesja

odpust parafialny

MR

Procesja na koniec uroczystości odpustowej

Procesja na koniec uroczystości odpustowej

Uroczystość przypada 2 sierpnia. Z tej okazji Mszy św. przewodniczył o. Krzysztof Ruszel OP, przeor zakonnej wspólnoty i proboszcz parafii. W kazaniu o. Benedykt Malewski OP mówił o drodze wiary, którą przeszła Maryja, oraz o momencie Jej koronacji. Sumę odpustową zwieńczyła procesja z Najświętszym Sakramentem i z feretronami.

Po liturgii wierni mogli wziąć udział w pikniku parafialnym oraz w kiermaszu książek. Czekała tam na nich skoczna muzyka, pyszne domowe wypieki, o które zadbały miejscowe gospodynie, oraz żurek. Uczestnicy mogli skorzystać ze stoiska z naturalną lemoniadą – dzieła chłopców z duszpasterstwa młodych. – Ten piknik to pokłosie moich doświadczeń, jakie wyniosłem z rodzinnej parafii w Rzeszowie. Posługiwali w niej dominikanie. Dla nich nie było problemem wyjść do ludzi przed kościół, porozmawiać z nimi czy zaprosić na ognisko. Tutaj nie robię nic nowego, tylko dostosowuję to do współczesnych warunków – mówi o. Krzysztof.

W przeddzień głównych uroczystości dominikanie zaprosili parafian na rowerową pielgrzymkę.

Podziel się cytatem

Rowerem dla Maryi

Reklama

W przeddzień głównych uroczystości dominikanie zaprosili parafian na pierwszą pielgrzymkę rowerową do sanktuariów maryjnych na Jasną Górkę i do Rychwałdu. Z propozycji skorzystało 17 rowerzystów, wśród których znaleźli się o. Benedykt Malewski OP i o. Marcin Rutkowski OP.

Miejscem zbiórki stał się parafialny kościół, spod którego wierni wyruszyli wpierw do sanktuarium na Jasnej Górce. Tam wzięli udział we Mszy św. W Rychwałdzie z kolei czekała na nich konferencja pt. „Moc w słabości się doskonali”. Wygłosił ją o. B. Malewski.

– Człowiek w różnych sytuacjach życiowych doświadcza „odcięcia prądu” i czuje bezsilność. Warto pamiętać, że w takich chwilach, gdy ciężko jest się nam modlić, wtedy sam Duch stawia się za nami w błaganiach, które nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami – stwierdza zakonnik.

Reklama

Pielgrzymka miała swoje zabezpieczenie medyczne oraz zaopatrzenie. Jej najstarszy uczestnik, pan Andrzej, liczył 71 lat i jak się okazało wykazał się bardzo dobrą kondycją, a najmłodszy o pół wieku mniej.

Świętowanie na Kresach

Korbielowskie uroczystości zbiegły się w czasie ze świętowaniem przez ukraińskich katolików decyzji władz państwowych o zwróceniu dominikańskiego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bohorodczanach (obwód iwanofrankowski). W jego wnętrzu od końca XVII wieku po rok 1944 znajdował się obraz Matki Bożej, czczony obecnie w świątyni w Korbielowie.

Ponownego poświęcenia odzyskanego kościoła dokonał metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. – Przez wieki w tym kościele czczony był obraz Matki Bożej, który po wojnie, opuszczający te ziemie Polacy, zabrali ze sobą. Wzięli Matkę, przy której wzrastali do wiary, dojrzewali do zawierania małżeństwa, chrzcili swoje dzieci i żegnali umierających. Dzisiaj ten obraz znajduje się w Korbielowie, na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie otoczony wielkim szacunkiem, odbiera należną mu cześć – mówił w kazaniu abp M. Mokrzycki. Hierarcha wyraził radość, że znów oblicze Madonny zagościło w swym historycznym mieszkaniu. – Do nas powraca wierna kopia, która tak jak przez wieki, tak i teraz, jest w głównym ołtarzu. Możemy zatem powiedzieć: „Matko, witaj w domu! Witaj pośród swego ludu! Witaj w Bohordczanach, aby znowu uczyć nas drogi zaufania i pełnego oddania się Bogu!” – podkreślił metropolita.

Zanim budowla trafiła w ręce katolików sowieci uczynili z niej magazyn, a wolna Ukraina przekazała ją w użytkowanie prawosławnym uznającym zwierzchnictwo Patriarchatu Moskiewskiego. Cerkiew, ze względu na redukcję parafii w Berdyczowie, postanowiła zrzec się kościoła na rzecz jego prawowitych właścicieli. Tak więc świątynia wzniesiona w 1775 r. staraniem Stanisława Kostka Kossakowskiego, kasztelana kamieńskiego, w 225. rocznicę konsekracji odzyskała zarówno łaciński charakter, jak i swoją Madonnę.

Korbielowskie uroczystości zbiegły się w czasie z tymi na Ukrainie.

Podziel się cytatem

Warto wspomnieć, że 25 września 2016 r. kopia Madonny z Korbielowa została przekazana grekokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Bohorodczanach. Za tą inicjatywą stał oleski samorząd powiatowy, który jest powiatem partnerskim dla rejonu Bohorodczany, a także dominikanie i wierni z parafii korbielowskiej.

Od roku 2020 dwa odpusty będą jednoczyć te miejsca.

2020-08-12 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci Apostołki Apostołów

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2021, str. IV

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Joanna Ferens

Procesja eucharystyczna

Procesja eucharystyczna

W diecezjalnym sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci patronki.

Rozpoczęły się w przeddzień 21 lipca Mszą św. w intencji zmarłych parafian, a następnie wierni przeszli w procesji na cmentarz parafialny, gdzie modlono się o życie wieczne dla nich. Na cmentarzu modlitwę poprowadził ks. dr Piotr Paćkowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję