Reklama

Niedziela Lubelska

Bliżej Chrystusa, bliżej siebie

W ramach inauguracji programu Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie odbyła się debata biskupów chrześcijańskich, w której udział wzięli prawosławny abp Abel, bp Jan Cieślar z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 10/2020, str. VI

[ TEMATY ]

ekumenizm

spotkanie

Lublin Ekumeniczny 2020

Grzegorz Jacek Pelica

Biskupi zachęcali do prowadzenia rozmów na fundamencie miłości

Biskupi zachęcali do prowadzenia rozmów na fundamencie miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mówiąc o dialogu człowieka z Bogiem (pisaliśmy o tym w wydaniu z datą 1 marca), biskupi poprowadzili słuchaczy do dialogu między ludźmi. Na pytanie ks. Sławomira Pawłowskiego o marzenia i oczekiwania co do dialogu między Kościołami, abp Budzik przywołał przestrzenie dialogu po Vaticanum II i posłudze Pawła VI. Wskazał na znaczenie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, który będzie praktyczną realizacją dialogu. – Do asystowania Synodowi chcę zaprosić naszych braci z innych Kościołów, abyśmy mogli się od siebie uczyć i poznawać się. Im bliżej będziemy Chrystusa, tym bliżej będziemy siebie – podkreślił metropolita lubelski.

Chrześcijanie są wezwani nie tyle do tolerancji i otwartości, co do miłości.

Podziel się cytatem

Wzajemne otwarcie

Prawosławny abp Abel, zwracając uwagę na przyjazne warunki władz kościelnych i samorządowych, podkreślał, że dla współistnienia ekumenicznego najważniejsze jest wzajemne otwarcie. Tezę zilustrował przykładem wspólnego projektu rewitalizacji ewangelickiego kościoła Świętej Trójcy oraz prawosławnej cerkwi katedralnej. Innym potwierdzeniem życzliwej współpracy było otwarcie katolickiego „Biskupiaka” dla uczestników Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. – Są dwa miejsca w Polsce, gdzie ekumenizm traktowany poważnie buduje niezwykłe, pogłębione i serdeczne relacje międzyludzkie: okręg łódzki i Lublin – powiedział bp Cieślar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O tym, że „różnica nie oznacza oddzielenia” (ks. Pawłowski), a chrześcijanie, „nie będąc ze świata, mają służyć człowiekowi w świecie”, traktowały kolejne wypowiedzi pasterzy, m.in. o dialogu Kościoła z kulturą, uczestnictwie w troskach rodziny czy realizacji nakazu misyjnego Chrystusa. – Kościół powinien przede wszystkim dawać świadectwo o Bogu, tworzyć nową cywilizację chrześcijańskiej miłości – zaznaczył abp Abel. – Powinien także wyznaczać granice dla swojego obcowania ze światem politycznym i ze wszystkim nurtami życia społecznego. Jeżeli nie będziemy wychodzić na zewnątrz z różnymi formami dialogu, to możemy bardzo dużo stracić. Gdy zagrożenie przez sekularyzację jest tak dokuczliwe dla naszej tradycji chrześcijańskiej, to nawet dialogując miedzy sobą jako podzieleni chrześcijanie już możemy odnaleźć wartość, która będzie swoistym apostolstwem z korzyścią dla Ewangelii Chrystusowej – powiedział prawosławny hierarcha.

– Dialog wymaga nie tylko tolerancji, ale otwartości na cudze poglądy. Chrześcijanie są wezwani nie tyle do tolerancji i otwartości, co do miłości. Kościół ma być domem i szkołą komunii, znakiem zjednoczenia całej ludzkiej rodziny – podkreślił abp Budzik. – Moim marzeniem jest, by dialog w społeczeństwie był ugruntowany na fundamencie miłości i na biblijnym spojrzeniu: „Czyńcie dobrze wszystkim, a najwięcej domownikom wiary”. Mamy żyć tak, aby inni mówili: „Patrzcie, jak oni się miłują!” – dzielił się bp Cieślar.

Ekumeniczny Lublin

W program Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie zaangażowane są Kościoły chrześcijańskie Lublina. Każdego miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia) odbywać się będą nabożeństwa ekumeniczne i towarzyszące im debaty oraz wydarzenie kulturalne; najbliższe – 25 marca na KUL (modlitwa i dyskusja nt. wspólnego świadectwa wiary Żydów i chrześcijan). Programowi towarzyszy festiwal organowy Ewangelicka 1 (maj) oraz międzynarodowa konferencja naukowa Dialog chrześcijańsko-żydowski. Dialog międzyreligijny czy ekumeniczny? (listopad). Wielomiesięczny projekt jest przygotowaniem do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu, który w 2021 r. odbędzie się w Jerozolimie.

2020-03-03 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie i dyskusja wokół książki „Kościół katolicki w Polsce rządzonej przez komunistów"

Spotkanie i dyskusja wokół książki dr. Rafała Łatki i ks. prof. Józefa Mareckiego „Kościół katolicki w Polsce rządzonej przez komunistów" – Częstochowa, 2 października 2018

2 października 2018 r., o godz. 16.00., w redakcji Tygodnika Katolickiego "Niedziela" w Częstochowie (ul. 3 Maja 12) odbędzie się spotkanie i dyskusja wokół książki dr. Rafała Łatki i ks. prof. Józefa Mareckiego pt. „Kościół katolicki w Polsce rządzonej przez komunistów". Na spotkaniu poruszone zostaną problemy Kościoła w czasach Polski Ludowej. Autorzy opowiedzą o prześladowaniach, procesach, zabójstwach oraz inwigilacji księży i wiernych przez komunistów i podległe im służby. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie na ile z tej walki Kościołowi udało się wyjść cało.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa obradowało na UPJPII

2026-06-26 13:20

archiwum organizatorów

- Kardynał zaprosił rektorów do rozwijania współpracy z Kościołem krakowskim i współtworzenia przestrzeni dialogu oraz jedności, co zostało bardzo dobrze przyjęte przez uczestników spotkania” – zauważył rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała

Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, które zrzesza przedstawicieli 18 uczelni z Krakowa i Małopolski, obradowało 22 czerwca 2026 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję